| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

  1. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości osoby wskazanej przez zmarłego (dowód osobisty albo paszport)
  2. dyspozycję wypłaty bezpośredniej.

Warto zwrócić uwagę na szczególne przypadki wskazania osób uprawnionych do dziedziczenia. Otóż może zdarzyć się, że osoba zmarła wskazała wcześniej do dziedziczenia swojego małżonka. Wówczas środki z wypłaty bezpośredniej jako wypłata transferowa mogą zostać przekazane na rachunek funduszu emerytalnego małżonka. Kolejna sytuacja dotyczy wskazania osoby małoletniej (osoba, która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła sakramentu małżeństwa). Uprawniona osoba otrzyma środki w postaci pieniężnej w określonym przez zmarłego w dyspozycji udziale procentowym w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew). W tym szczególnym przypadku obowiązków informacyjnych za małoletniego dokonuje jego przedstawiciel ustawowy. Musi przedstawić Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego:

  1. skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia
  2. odpis skrócony aktu urodzenia małoletniego (oryginał bądź poświadczona kopia)
  3. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości przedstawiciela ustawowego małoletniego (dowód osobisty bądź paszport)
  4. dyspozycję wypłaty bezpośredniej (podpisana przez przedstawiciela ustawowego bądź inną osobę, która reprezentuje małoletniego)
  5. dokument potwierdzający prawo do reprezentowania (dotyczy sytuacji reprezentowania małoletniego przez opiekuna prawnego, kuratora, rodzica zastępczego).

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Brak wskazania osób przez zmarłego do dziedziczenia

Prawo przewiduje również sytuacje braku wskazania osób przez zmarłego członka OFE, które, dzięki temu wskazaniu, byłyby uprawnione do dziedziczenia środków zgromadzonych w funduszu emerytalnym. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych, do dziedziczenia dochodzi na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców lub zarejestrowanego Aktu Poświadczenia Dziedziczenia. Środki pieniężne wypłacane są wówczas również w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew).

Polecamy dział: ZUS czy OFE

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK