| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury częściowe

Emerytury częściowe

Emerytury częściowe to wcześniejsze emerytury, ale tylko w częściowej wysokości. Ustawodawca podwyższając wiek emerytalny umożliwił przejście na takie emerytury. Prawo do nich mają kobiety, które osiągnęły 62 lat i mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy oraz mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy.

Nowelizacja

Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2012.637), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. podniosła wiek emerytalny oraz wprowadziła zmiany dostosowujące obecne przepisy do dłuższej aktywności zawodowej Polaków, w związku z wyższym wiekiem emerytalnym. Znowelizowane przepisy zmierzają do stopniowego podwyższania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat oraz wprowadzają możliwości przejścia na częściową emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Przed nowelizacją wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nowe regulacje objęły kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. Podwyższanie wieku emerytalnego jest procesem stopniowym i rozłożonym w długim okresie czasu.

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Dla kogo emerytura częściowa

W związku z podwyższeniem wieku emerytalnego i obawami z tym związanymi, ustawodawca wprowadził nowy rodzaj wcześniejszej emerytury - emeryturę częściową. Przysługuje ona ubezpieczonym, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego i spełniają następujące warunki:

  1. mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn;
  2. osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Aby ustalić okresy składkowe i nieskładkowe uwzględnia się, jak przy ustalaniu uprawnień do emerytury na dotychczasowych zasadach:

  1. w pierwszej kolejności - okresy składkowe,
  2. następnie - okresy nieskładkowe w wymiarze nie dłuższym niż 1/3 okresów składkowych,
  3. dalej - okresy składkowe uzupełniające, jeżeli wymiar okresów składkowych i nieskładkowych jest krótszy niż 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn,
  4. i wreszcie w ostatniej kolejności - okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli łączny wymiar okresów wymienionych w pkt 1 - 3 jest krótszy niż 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Zobacz: Wysokość emerytury w 2014 r.

Na emeryturę częściową mogą więc przejść:

  1. kobieta urodzona po dniu 31 grudnia 1958 r. oraz
  2. mężczyzna urodzony po dniu 31 grudnia 1948 r. jeżeli spełnią warunki dotyczące stażu ubezpieczeniowego.

Wysokość emerytury

Wysokość emerytury częściowej wynosi 50% kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury, ale co ważne podlega waloryzacji. Tak więc, aby ustalić wysokość emerytury częściowej konieczne jest wcześniejsze ustalenie pełnej wysokości emerytury.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK