| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Pracownik otrzymuje z ZUS wcześniejszą emeryturę jako repatriant z azjatyckiej części byłego ZSRR. Przy ustalaniu świadczenia ZUS uwzględnił mu zagraniczne okresy zatrudnienia wynoszące łącznie 22 lata oraz okresy zatrudnienia w Polsce – 3 lata. Chcemy oddelegować pracownika do pracy w Czechach – otwieramy tam oddział firmy. Pracownik chce zamieszkać w Czechach na stałe, ponieważ tam mieszka jego rodzina. ZUS uwzględnił okresy zatrudnienia za granicą pod warunkiem, że pracownik będzie mieszkał w Polsce. Czy po wyjeździe z Polski pracownik straci prawo do emerytury?

Po wyjeździe do Czech pracownik nie starci prawa do emerytury z ZUS. Czechy, tak jak Polska, są krajem należącym do Unii Europejskiej, dlatego zmiana miejsca zamieszkania nie powoduje utraty prawa do emerytury z ZUS.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury ZUS uwzględnia okresy zatrudnienia za granicą osób, które w tym czasie nie były obywatelami polskimi, jeżeli osoby te wróciły do kraju po 22 lipca 1944 r. i zostały uznane za repatriantów, pod warunkiem ich stałego zamieszkania w Polsce (art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy emerytalnej). Osobom, które nie spełniają tego warunku, ZUS nie uwzględni okresu zatrudnienia np. w byłym ZSRR do uprawnień emerytalno-rentowych w Polsce. Jeżeli ZUS przyzna świadczenie, a emeryt/rencista wyjedzie z Polski, to traci możliwość zaliczenia powyższych okresów, co w konsekwencji może spowodować utratę prawa do świadczenia.

Nie dotyczy to jednak wyjazdu do innego kraju Unii Europejskiej. W tym przypadku mają zastosowanie przepisy unijne. Emerytura uzyskana w jednym państwie członkowskim nie może zostać zmniejszona, zmieniona, zawieszona, zniesiona ani ulec przepadkowi tylko z tego powodu, że uprawniony mieszka w innym państwie członkowskim niż to, w którym znajduje się instytucja zobowiązana do wypłaty świadczeń (art. 10 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r.). Zaliczenie przez ZUS okresu zatrudnienia repatrianta poza granicami Polski pod warunkiem zamieszkania w Polsce nie ma zastosowania do emerytów/rencistów zamieszkałych na terenie Unii Europejskiej.

WAŻNE!

Emeryt/rencista, który jest repatriantem, nie traci prawa do świadczenia z ZUS, jeżeli mieszka w jednym z krajów UE.

ZUS po wyjeździe pracownika na stałe do Czech nadal będzie wypłacał emeryturę w tej samej wysokości. Po zmianie kraju zamieszkania pracownik może zwrócić się do ZUS o wypłatę emerytury albo na rachunek bankowy w Polsce, albo o przekazywanie emerytury na rachunek w czeskim banku.

WAŻNE!

Pracownik po zmianie miejsca zamieszkania powinien poinformować o tym ZUS oraz zostawić dyspozycję co do sposobu wypłaty emerytury.

Wniosek o transfer emerytury na konto w czeskim banku pracownik może sporządzić w formie zwykłego podania, ze wskazaniem nowego adresu zamieszkania i numeru rachunku bankowego w Czechach. Do wniosku o zmianę sposobu wypłaty powinien dołączyć dokument, z którego wynika przeniesienie miejsca zamieszkania do Czech. Nie ma jednego takiego dokumentu. Powinien to być jakikolwiek dokument świadczący o stałym pobycie w Czechach, np. aneks do umowy o pracę z firmą wysyłającą do pracy w Czechach. Należy także przedłożyć poświadczenie banku czeskiego potwierdzające otwarcie i prowadzenie wskazanego rachunku bankowego dla danej osoby będącej świadczeniobiorcą ZUS.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »