| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Szkolenia w zakresie BHP

Szkolenia w zakresie BHP


Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym ich przeszkolenie w zakresie bhp.

Obowiązek przeszkolenia pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wynika bezpośrednio z Kodeksu pracy. Zgodnie z tym aktem pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji albo potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 k.p.). Pracodawca jest zobowiązany zapewnić szkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie (art. 2373 § 1 k.p.).

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany zapoznać pracowników z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Musi też wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowisku pracy danego pracownika. Natomiast pracownik jest zobowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bhp (art. 2374 k.p.). Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2006 r., nawet odmowa potwierdzenia przez pracownika na piśmie, że został zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, nie jest równoznaczna z odmową ich przestrzegania (II PK 304/05).

Szkolenie a czas pracy

Szkolenie z zakresu bhp odbywa się na koszt pracodawcy i w miarę możliwości w czasie pracy pracownika. W związku z tym szkolenie bhp jest jedynym szkoleniem, które w pełni zalicza się do czasu pracy. Jeżeli nie odbywa się ono w czasie pracy danego pracownika, lecz po jej zakończeniu, pracodawca musi ten czas zaliczyć jako świadczenie pracy.

Przykład
Pracodawca zaplanował szkolenie bhp dla wszystkich pracowników na 8 godzin między 10.00 a 18.00. W zakładzie pracownicy pracują na 2 zmiany od 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00. W związku z tym tak zaplanowane szkolenie spowoduje, że obie zmiany będą miały przyjść na więcej godzin, niż to wynika z grafiku. Dlatego też I zmiana wypracuje nadgodziny między 14.00 a 18.00, natomiast druga zmiana będzie musiała przyjść do pracy wcześniej, bo na 10.00 i wypracuje nadgodziny między 10.00 a 14.00.

Rozporządzenie szkoleniowe

Kodeks pracy nie jest jedynym aktem regulującym problematykę szkoleń bhp. Na mocy art. 2375 k.p. w drodze rozporządzenia określono szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp, zakres tego szkolenia, wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, sposób dokumentowania oraz przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia. Właśnie te wszystkie kwestie reguluje rozporządzenie z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zwane dalej rozporządzeniem szkoleniowym (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).

Kto nie musi podlegać szkoleniu?

Co do zasady szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę. W każdym innym przypadku odbycie szkolenia bhp jest obowiązkowe.

Przykłady

Pracodawca przyjął do pracy pracownika, który ma wykonywać pracę jako operator dźwigu. W poprzedniej pracy również wykonywał taką samą pracę i ma wciąż aktualne szkolenie okresowe bhp. Mimo że pracownik w poprzedniej pracy miał takie samo stanowisko, u nowego pracodawcy musi przejść szkolenie wstępne, ponieważ z obowiązku tego zwolnieni są tylko pracownicy podejmujący w ramach nowej umowy o pracę, na takim samym stanowisku, u tego samego pracodawcy, a między kolejnymi umowami nie ma przerwy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK