| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

PRZYKŁAD

Pracownica wykonywała pracę w szczególnych warunkach do 21 lutego 2010 r. Od następnego dnia została przeniesiona do innej pracy w związku z dostarczeniem zaświadczenia od lekarza o przeciwwskazaniach do wykonywania dotychczasowej pracy w okresie ciąży. Podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe za luty 2010 r. wynosiła 4200 zł. Natomiast podstawa wymiaru składki na FEP należnej za tę ubezpieczoną wyniesie 3150 zł, po proporcjonalnym jej obniżeniu do okresu, w jakim była wykonywana praca w szczególnych warunkach:

4200 zł (przychód) : 28 (liczba dni kalendarzowych w lutym br.) x 21 (liczba dni wykonywania pracy w szczególnych warunkach) = 3150 zł.

Gdy z pracownikiem zawarto dodatkową umowę cywilną

Jeżeli pracownik dodatkowo pracuje na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo na podstawie umowy o dzieło zawartej:

  • z własnym pracodawcą,
  • z obcym podmiotem, ale na podstawie umowy wykonuje pracę dla własnego pracodawcy,

do celów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uważa się, że dodatkowy przychód z umowy cywilnej jest przychodem ze stosunku pracy. W takim przypadku od przychodu z umowy cywilnej są naliczane składki na zasadach obowiązujących pracowników. Jeśli taka sytuacja dotyczy pracownika, za którego jest opłacana składka na FEP, składkę na ten fundusz należy naliczyć również od przychodu z umowy cywilnej. Nie ma znaczenia, czy przedmiotem takiej umowy jest wykonywanie prac określonych przez płatnika jako prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, czy w ramach dodatkowej umowy cywilnej wykonywana jest zupełnie inna praca.

PRZYKŁAD

Henryk K., urodzony w 1960 r., pracuje w garbarni przy obróbce mokrych skór. Miesięcznie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3200 zł. Dodatkowo na podstawie umów o dzieło wykonuje drobne naprawy i prace konserwatorskie maszyn w garbarni. Z tego tytułu miesięcznie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości uzależnionej od liczby zleconych prac. W lutym 2010 r. Henryk K. otrzymał z tytułu umowy o dzieło 480 zł. Podstawą wymiaru składek na jego ubezpieczenia społeczne i FEP jest suma przychodów z obydwu umów, tj. 3680 zł. Nie ma znaczenia, że tylko praca przy obróbce skór jest pracą w szczególnych warunkach.

Składki na FEP za tancerza zawodowego, twórcę lub artystę

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tancerzy zawodowych oraz osób ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ustalona kwota składki na te ubezpieczenia obowiązuje przez cały rok kalendarzowy. W 2010 r. jest to kwota 1887,60 zł. Ta sama kwota jest podstawą wymiaru składek na FEP opłacanych przez te osoby. Podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia jest proporcjonalnie niższa za miesiące, w trakcie których nastąpi objęcie ubezpieczeniem, ustanie ubezpieczeń lub w których wystąpi niezdolność do pracy z prawem do zasiłku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK