| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

W praktyce jednak rzadko spotykamy się z kontraktem menedżerskim stricte cywilnym. Z reguły ma on charakter mieszany, łączący w sobie element umowy o świadczenie usług i umowy o pracę, dlatego kwalifikacja kontraktu jako umowy o pracę lub umowy prawa cywilnego będzie zależała niejednokrotnie od okoliczności każdego konkretnego przypadku.

Z tą nowoczesną formą zatrudnienia spotykamy się przede wszystkim w spółkach kapitałowych i przedsiębiorstwach państwowych. Zakres stosowania tej umowy jest stosunkowo ograniczony i zarezerwowany raczej dla wysokiej klasy specjalistów.

Kontrakt może być zawarty przez przedsiębiorstwo (także spółkę) zarówno z osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na własny rachunek, a także z osobami prawnymi.

Strony umowy

Z reguły umowy menedżerskie podpisuje się z członkiem zarządu bądź osobą spoza tego kolegialnego organu spółki.

W pierwszym przypadku menedżer zawiera umowę z samą spółką reprezentowaną przez radę nadzorczą (lub pełnomocników powołanych uchwałą wspólników albo walnego zgromadzenia). Kwestie te reguluje głównie Kodeks spółek handlowych - art. 210 k.s.h. w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i art. 379 k.s.h. przy spółce akcyjnej. Prawa i obowiązki menedżera pełniącego jednocześnie funkcję członka zarządu wynikają wówczas nie tylko z umowy, ale również z samych przepisów kodeksowych i umowy (statutu) spółki.

W praktyce jednak bardzo często zdarza się, że zarządcę łączą ze spółką dwa stosunki prawne:

• obok wskazanego stosunku organizacyjnego także

• stosunek cywilnoprawny lub pracowniczy, na podstawie którego menedżerowi powierza się określone dodatkowe funkcje, które z reguły konkretyzują bardzo ogólne sformułowanie związane z pełnieniem funkcji członka zarządu.

Powoduje to szczególne konsekwencje w zakresie ubezpieczeniowym menedżerów, o czym poniżej.

Natomiast jeżeli menedżer nie jest członkiem zarządu, całkowita regulacja wzajemnych stosunków między stronami umowy oddana jest pod dyspozycję art. 3531 k.c., czyli zasadę swobody umów. Stronami umowy będzie z jednej strony osoba niebędąca członkiem organu spółki, profesjonalista zajmujący się świadczeniem usług zarządczych, z drugiej strony natomiast spółka (reprezentowana przez zarząd). W tym przypadku zarząd przekazuje z reguły takiej osobie obowiązek prowadzenia spraw spółki na podstawie pełnomocnictwa - do dokonywania czynności prawnych lub prokury - do prowadzenia czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ten model sprawowania funkcji zarządczych jest charakterystyczny dla międzynarodowych koncernów, tworzących filie i oddziały swoich firm, poza granicami kraju, w którym znajduje się ich siedziba.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK