| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Niewykorzystane z powodu choroby dni wolne zleceniobiorcy

Niewykorzystane z powodu choroby dni wolne zleceniobiorcy

W treści umowy zlecenia zawarliśmy zapis uprawniający zleceniobiorcę do 10 dni wolnych (płatnych) w każdym półroczu. W trakcie wykorzystywania dni wolnych zleceniobiorca zachorował. Przedstawił nam zaświadczenie lekarskie żądając jednocześnie przesunięcia niewykorzystanej części wolnego na inny termin. Czy mamy taki obowiązek?


RADA

Nie muszą Państwo w przypadku zleceniobiorcy przerywać jego wypoczynku i udzielać niewykorzystanej części dni wolnych w terminie późniejszym. Obowiązek taki mógłby wynikać jedynie z zapisu umowy zlecenia zawartej ze zleceniobiorcą.

UZASADNIENIE

 W przypadku umów cywilnoprawnych prawo do dni wolnych odpowiadających urlopowi wypoczynkowemu wynikać może z zapisów zawartej przez strony umowy. Jeżeli takiego postanowienia tam nie ma, osobie wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia nie przysługuje prawo do urlopu ani prawo np. do okolicznościowych zwolnień od pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje z mocy przepisów tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy.

WAŻNE!

Urlop nie przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło itp.).

Nie ma żadnego znaczenia dla prawa do urlopu ani długość zawartej umowy cywilnoprawnej, ani też fakt stałego jej wykonywania na rzecz tego samego zleceniodawcy.

Strony umowy zlecenia mogą ustalić, że ich wykonawcy przysługiwać będzie płatna przerwa o charakterze wypoczynkowym w wykonywaniu umowy zlecenia. Aby wykonawca umowy miał do niej prawo, musi zostać to wyraźnie ustanowione w umowie zlecenia. Umowa powinna jednak także rozstrzygać wszystkie inne kwestie związane z wykorzystywaniem wolnych dni.

Strony powinny zatem wskazać nie tylko na fakt przysługiwania określonej liczby płatnych dni wolnych od pracy, ale również określić sposób ich wykorzystywania, wysokość wynagrodzenia za ten okres (czy zleceniobiorca zachowuje prawo do swojego zwykłego wynagrodzenia, w jaki sposób ustalimy wynagrodzenie, jeśli jego zarobki uzależnione są np. od liczby zawartych umów) itp.

Jeżeli jednak takich rozstrzygnięć nie ma, absolutnie nie stosujemy w tym przypadku przepisów prawa pracy, zgodnie z którymi urlop wypoczynkowy pracownika przerywa się w razie powstania czasowej niezdolności do pracy.

Niezdolność do pracy jest niewątpliwie powodem czasowego niewykonywania zlecenia, ale dotyczy to tylko ściśle sytuacji związanej z brakiem możliwości wykonywania pracy. Nie jest jednak przyczyną do przerwania odbioru płatnych dni wolnych przez zleceniobiorcę.

• art. 734-751 Kodeksu cywilnego,

• art. 166 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK