| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Niewykorzystane z powodu choroby dni wolne zleceniobiorcy

Niewykorzystane z powodu choroby dni wolne zleceniobiorcy

W treści umowy zlecenia zawarliśmy zapis uprawniający zleceniobiorcę do 10 dni wolnych (płatnych) w każdym półroczu. W trakcie wykorzystywania dni wolnych zleceniobiorca zachorował. Przedstawił nam zaświadczenie lekarskie żądając jednocześnie przesunięcia niewykorzystanej części wolnego na inny termin. Czy mamy taki obowiązek?


RADA

Nie muszą Państwo w przypadku zleceniobiorcy przerywać jego wypoczynku i udzielać niewykorzystanej części dni wolnych w terminie późniejszym. Obowiązek taki mógłby wynikać jedynie z zapisu umowy zlecenia zawartej ze zleceniobiorcą.

UZASADNIENIE

 W przypadku umów cywilnoprawnych prawo do dni wolnych odpowiadających urlopowi wypoczynkowemu wynikać może z zapisów zawartej przez strony umowy. Jeżeli takiego postanowienia tam nie ma, osobie wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia nie przysługuje prawo do urlopu ani prawo np. do okolicznościowych zwolnień od pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje z mocy przepisów tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy.

WAŻNE!

Urlop nie przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło itp.).

Nie ma żadnego znaczenia dla prawa do urlopu ani długość zawartej umowy cywilnoprawnej, ani też fakt stałego jej wykonywania na rzecz tego samego zleceniodawcy.

Strony umowy zlecenia mogą ustalić, że ich wykonawcy przysługiwać będzie płatna przerwa o charakterze wypoczynkowym w wykonywaniu umowy zlecenia. Aby wykonawca umowy miał do niej prawo, musi zostać to wyraźnie ustanowione w umowie zlecenia. Umowa powinna jednak także rozstrzygać wszystkie inne kwestie związane z wykorzystywaniem wolnych dni.

Strony powinny zatem wskazać nie tylko na fakt przysługiwania określonej liczby płatnych dni wolnych od pracy, ale również określić sposób ich wykorzystywania, wysokość wynagrodzenia za ten okres (czy zleceniobiorca zachowuje prawo do swojego zwykłego wynagrodzenia, w jaki sposób ustalimy wynagrodzenie, jeśli jego zarobki uzależnione są np. od liczby zawartych umów) itp.

Jeżeli jednak takich rozstrzygnięć nie ma, absolutnie nie stosujemy w tym przypadku przepisów prawa pracy, zgodnie z którymi urlop wypoczynkowy pracownika przerywa się w razie powstania czasowej niezdolności do pracy.

Niezdolność do pracy jest niewątpliwie powodem czasowego niewykonywania zlecenia, ale dotyczy to tylko ściśle sytuacji związanej z brakiem możliwości wykonywania pracy. Nie jest jednak przyczyną do przerwania odbioru płatnych dni wolnych przez zleceniobiorcę.

• art. 734-751 Kodeksu cywilnego,

• art. 166 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »