| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Nasz informatyk nagle zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni. Napisał nam oświadczenie, że w okresie zwolnienia może za niego wykonywać pracę informatyk z innego zakładu pracy. Czy możemy zgodzić się na sugestię naszego informatyka i dopuścić do pracy, przynajmniej na 2 dni, informatyka z innej firmy, którego osobiście znamy i mamy do niego zaufanie? Sprawę wynagrodzenia informatycy uregulują między sobą.

Nie mogą zgodzić się Państwo na wykonywanie pracy przez osobę spoza firmy, która miałaby pracować bez żadnej umowy. Można natomiast zatrudnić informatyka z innego zakładu na umowę o pracę na zastępstwo. Dopuszczalne jest również nieodpłatne zatrudnienie osoby z zewnątrz na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika bez zawarcia z nim żadnej umowy powoduje, że narażają się Państwo na zarzut nielegalnego zatrudniania osób. Nie można zatem uzgodnić z pracownikiem, że w razie jego niedyspozycji zastąpi go w tym czasie inna osoba, która będzie pracowała bez umowy.

PRZYKŁAD

Pracownica jest zatrudniona jako sprzątaczka na podstawie umowy o pracę. Umowa zawiera klauzulę o obowiązku przysyłania innej osoby w zastępstwie w razie nieobecności pracownicy w pracy. Inspektor pracy słusznie uznał, że zawarta umowa o pracę jest niezgodna z prawem i klauzula o zapewnieniu zastępstwa pracownicy w czasie jej nieobecności przez inną osobę nie obowiązuje.

Aby zatrudnić osobę na zastępstwo za chorego pracownika mogą Państwo zawrzeć z informatykiem umowę o pracę na zastępstwo (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). W umowie o pracę na czas zastępstwa można w przedstawionej sytuacji wpisać końcowy termin zawarcia takiej umowy przez dokonanie zapisu następującej treści: „do dnia poprzedzającego dzień powrotu informatyka ze zwolnienia lekarskiego”. W umowie tej należy bezwzględnie ustalić wynagrodzenie, które będzie przysługiwać zastępującemu informatykowi, ponieważ jest to umowa o pracę.

Ze względu na to, że chcą Państwo zatrudnić informatyka na bardzo krótki okres i raczej nieodpłatnie, lepszym wyjściem będzie zatrudnienie go na podstawie umowy zlecenia. Umowa zlecenia charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do umowy o pracę może być świadczona nieodpłatnie. Nie będą więc Państwo musieli wypłacać żadnych należności finansowych, jeżeli informatyk zgodzi się na takie rozwiązanie. Natomiast rozliczenie między Państwa pracownikiem a zatrudnionym z zewnątrz informatykiem za okres pracy jest ich wewnętrzną sprawą.

Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy powinni Państwo rozważyć, czy w ogóle możliwe będzie zatrudnienie informatyka na umowę zlecenia. Podstawowym kryterium przy kwalifikowaniu umowy jako umowy o pracę bądź umowy zlecenia jest występowanie elementu podporządkowania (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Rozumiane jest ono jako istnienie możliwości określania przez przełożonego sposobu wykonywania pracy, a także czasu i miejsca jej świadczenia. Ponadto istnienie stosunku pracy wymaga, aby osoba zatrudniona świadczyła pracę osobiście. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 642/98, OSNP 2000/11/417) nazwa umowy nie ma znaczenia, jeżeli nawiązany stosunek prawny ma cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »