| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Od 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z niego w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Zmiana przepisów dotyczy również szkoleń. Obecnie nie można łączyć w jednym projekcie szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze szkoleniem rozwijającym pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych.

Przed nowelizacją tego typu spory, jak rozstrzygnięty przez WSA w Warszawie, dotyczyły wydatków na wyposażenie stanowisk pracy oraz przystosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie np. zakupu, modernizacji, remontu maszyn i urządzeń. Miały też miejsce w odniesieniu do indywidualnych programów rehabilitacji. Są to programy rehabilitacji, które mają na celu zmniejszenie ograniczeń zawodowych. W ich ramach są finansowane m.in. koszty:

  • doradztwa zawodowego w zakresie możliwości szkolenia, przekwalifikowania i dokształcania,
  • specjalistycznych badań lekarskich oraz psychologicznych do celów doradztwa zawodowego,
  • szkolenia, przekwalifikowania oraz dokształcania w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
  • wynagrodzenia m.in. pracownika sprawującego opiekę nad uczestnikiem programu rehabilitacji (w części nieobjętej finansowaniem ze środków funduszu rehabilitacji),
  • dostosowania miejsca pracy i stanowiska pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności,
  • inne ponoszone w ramach realizacji programów rehabilitacji (§ 2 pkt 12 rozporządzenia w sprawie ZFRON).

Zasadność poniesionych wydatków musi obecnie wynikać wprost z indywidualnego programu rehabilitacji i musi być uzasadniona spodziewanym zmniejszeniem lub wyeliminowaniem ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika, dla którego program został opracowany. Indywidualne programy rehabilitacji nie mogą stanowić pretekstu do przeprowadzania w firmie inwestycji związanych z zakupem nowych maszyn, urządzeń i narzędzi w miejsce zużytych, czy z nabyciem środków transportu. Takie wydatki są możliwe pod warunkiem wykazania, że zostały dokonane w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów.

Nowelizacja rozporządzenia zmieniła też zasady organizowania szkoleń w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Szkolenia te nie mogą być łączone w jednym projekcie szkoleniowym ze szkoleniami lub kursami będącymi pomocą indywidualną dla osób niepełnosprawnych w postaci odpłatności za kursy i szkolenia rozwijające pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych. Pomoc indywidualna nie może być łączona z indywidualnymi programami rehabilitacji mającymi na celu szkolenia, przekwalifikowania oraz dokształcania w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 64, poz. 398),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 245, poz. 1810 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie podatków i prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK