| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Od 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z niego w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Zmiana przepisów dotyczy również szkoleń. Obecnie nie można łączyć w jednym projekcie szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze szkoleniem rozwijającym pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych.

Przed nowelizacją tego typu spory, jak rozstrzygnięty przez WSA w Warszawie, dotyczyły wydatków na wyposażenie stanowisk pracy oraz przystosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie np. zakupu, modernizacji, remontu maszyn i urządzeń. Miały też miejsce w odniesieniu do indywidualnych programów rehabilitacji. Są to programy rehabilitacji, które mają na celu zmniejszenie ograniczeń zawodowych. W ich ramach są finansowane m.in. koszty:

  • doradztwa zawodowego w zakresie możliwości szkolenia, przekwalifikowania i dokształcania,
  • specjalistycznych badań lekarskich oraz psychologicznych do celów doradztwa zawodowego,
  • szkolenia, przekwalifikowania oraz dokształcania w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
  • wynagrodzenia m.in. pracownika sprawującego opiekę nad uczestnikiem programu rehabilitacji (w części nieobjętej finansowaniem ze środków funduszu rehabilitacji),
  • dostosowania miejsca pracy i stanowiska pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności,
  • inne ponoszone w ramach realizacji programów rehabilitacji (§ 2 pkt 12 rozporządzenia w sprawie ZFRON).

Zasadność poniesionych wydatków musi obecnie wynikać wprost z indywidualnego programu rehabilitacji i musi być uzasadniona spodziewanym zmniejszeniem lub wyeliminowaniem ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika, dla którego program został opracowany. Indywidualne programy rehabilitacji nie mogą stanowić pretekstu do przeprowadzania w firmie inwestycji związanych z zakupem nowych maszyn, urządzeń i narzędzi w miejsce zużytych, czy z nabyciem środków transportu. Takie wydatki są możliwe pod warunkiem wykazania, że zostały dokonane w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów.

Nowelizacja rozporządzenia zmieniła też zasady organizowania szkoleń w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Szkolenia te nie mogą być łączone w jednym projekcie szkoleniowym ze szkoleniami lub kursami będącymi pomocą indywidualną dla osób niepełnosprawnych w postaci odpłatności za kursy i szkolenia rozwijające pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych. Pomoc indywidualna nie może być łączona z indywidualnymi programami rehabilitacji mającymi na celu szkolenia, przekwalifikowania oraz dokształcania w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Podstawa prawna

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 64, poz. 398),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 245, poz. 1810 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK