| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Czy można wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński w częściach

Pracownica w styczniu 2012 r. wystąpiła o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W trakcie korzystania z tego urlopu złożyła ponowny wniosek o udzielenie kolejnych 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu udzielonego jej już urlopu, tj. od 6 lutego 2012 r. Czy powinniśmy udzielić pracownicy kolejnych 2-tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Nie mogą Państwo udzielić pracownicy pozostałej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, zatem nie jest możliwe wnioskowanie o niego w częściach, np. najpierw o 2 tygodnie i później o kolejne 2 tygodnie.

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że termin skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego zależy od terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego. Pracownica (lub pracownik) nie ma możliwości skorzystania z tego dodatkowego urlopu w innym terminie, niż bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Pracownica (lub pracownik) występuje o dodatkowy urlop macierzyński do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1821 § 3 Kodeksu pracy).

Zasada „jednorazowości” udzielania dodatkowego urlopu macierzyńskiego przesądza o tym, że w sprawie takiego urlopu pracownica (pracownik) może złożyć tylko jeden wiążący wniosek, na podstawie którego urlop zostanie udzielony jednorazowo w wymiarze wnioskowanym przez pracownicę. Nie przewidziano możliwości występowania o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w kilku wnioskach na poszczególne tygodnie. Dla pracownicy (pracownika) wynika z tego przymus podjęcia, na etapie wnioskowania o dodatkowy urlop macierzyński, ostatecznej decyzji dotyczącej wymiaru, w jakim pracownica chce z niego skorzystać.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »