| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Od 12 lutego do 31 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. 31 grudnia 2008 r. wystawiliśmy i wysłaliśmy pracownicy świadectwo pracy. Pracownica dostarczyła nam 12 stycznia br. zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia 2009 r. z kodem „B”, z czego 11 dni przypada na pobyt w szpitalu. Dodatkowo pracownica dołączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6. miesiącu ciąży. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim? Czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

Po wejściu w życie zmian w przepisach Kodeksu pracy wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony wyłącznie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynosi odpowiednio:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 34 tygodnie w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Po rozwiązaniu umowy o pracę dokumentację, na podstawie której ZUS wypłaci zasiłek macierzyński za okres po rozwiązaniu umowy o pracę, powinni Państwo przekazać do ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownicy. Dowodami, na podstawie których ZUS przyzna prawo i będzie wypłacał zasiłek macierzyńskiego, są:

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - jeżeli pracownica korzystała z zasiłku macierzyńskiego przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia - jeżeli pracownica korzysta z zasiłku za okres od dnia porodu,
  • oświadczenie pracownicy o liczbie dzieci urodzonych przy jednym porodzie,
  • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego oraz informacja o tym, czy pracodawca wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński za dzień porodu,
  • świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy,
  • zaświadczenie płatnika składek - ZUS Z-3.

Jeżeli pracownica nie wystąpi o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przed porodem, będą Państwo zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień. W tym przypadku zasiłek za cały okres może wypłacić ZUS. Powinni Państwo złożyć wszystkie dokumenty w ZUS i dołączyć informacje, że nie wypłacili Państwo zasiłku macierzyńskiego za dzień porodu.

Wystawili Państwo świadectwo pracy 31 grudnia 2009 r., ponieważ umowa zawarta na czas określony rozwiązała się z tym dniem. Jednak w związku z tym, że mają Państwo obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu pracownicy, to równocześnie powinni Państwo anulować wydane świadectwo pracy oraz poinformować o przedłużeniu umowy do dnia porodu. Natomiast po rozwiązaniu umowy o pracę z dniem porodu powinni Państwo wydać pracownicy nowe świadectwo pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 12 ust. 2, art. 30, ust. 4, art. 61 ust. 2 pkt d ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 1, § 12, § 15 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • art. 97 § 1, art. 177 § 3, art. 180 § 1 Kodeksu pracy,
  • ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »