| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odszkodowania z ZUS

Odszkodowania z ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

Po przeprowadzonym postępowaniu w sprawie ustalenia okoliczności wypadku sprawa jest kierowana do lekarza orzecznika ZUS. Jeśli lekarz orzecznik uzna, że w wyniku tego wypadku osoba prowadząca działalność doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przyzna jej jednorazowe odszkodowanie pod warunkiem, że w dniu wypadku osoba ta nie posiada zadłużenia z tytułu składek na kwotę wyższą niż 6,60 zł.

Gdy zadłużenie przekracza 6,60 zł, ZUS wypłaca odszkodowanie dopiero po uregulowaniu długu. Prawo do odszkodowania przedawnia się, jeśli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku (lub złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania - w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z tytułu powstania choroby zawodowej).

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca własny sklep, 10 grudnia 2007 r. uległa wypadkowi w czasie przyjmowania towaru. W tym dniu na jej koncie w ZUS była niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 683 zł. ZUS przyznał prawo do jednorazowego odszkodowania, ale wypłaci je pod warunkiem spłaty zadłużenia nie później niż 10 maja 2008 r.

Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje od dnia uregulowania całości zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

• art. 3 ust. 3 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 8, art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11, art. 58 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• § 2 ust. 2, załącznik do rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (DzU nr 236, poz. 1992),

• art. 124 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• § 57 ust. 3 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK