| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela

Uchybienie godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, jakie na nauczyciela nakłada Karta Nauczyciela, powoduje odpowiedzialność dyscyplinarną.

Zawieszenie zarówno fakultatywne, jak i obligatoryjne nie może być dłuższe niż 6 miesięcy. Karta Nauczyciela dopuszcza przedłużenie tego terminu, gdy nie zakończono jeszcze toczącego się przeciwko nauczycielowi postępowania karnego lub dyscyplinarnego, w związku z którym nauczyciel został zawieszony.

Nauczyciel w okresie zawieszenia otrzymuje wynagrodzenie w niższej wysokości, gdyż podlega ono ograniczeniu. W razie tymczasowego aresztowania nauczyciela wynagrodzenie jest zmniejszone maksymalnie o połowę. Decyzję w sprawie wysokości tego zmniejszenia podejmuje pracodawca, biorąc pod uwagę sytuację rodzinną nauczyciela. W pozostałych przypadkach decyzje o ograniczeniu wynagrodzenia zasadniczego podejmuje pracodawca. Zmniejszone wynagrodzenie zasadnicze nauczyciel otrzymuje, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym został zawieszony w pełnieniu obowiązków nauczyciela. Nie otrzymuje dodatków i wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

W przypadku odbywania kary pozbawienia wolności nauczyciel traci prawo do wynagrodzenia.

Natomiast gdy prowadzone przeciwko nauczycielowi postępowanie karne lub dyscyplinarne zostanie umorzone z powodu braku dowodów lub zapadanie wyrok uniewinniający, nauczyciel otrzyma niewypłacone wynagrodzenie.

Nauczyciele mianowani i dyplomowani, nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zostają z mocy prawa zawieszeni w pełnieniu obowiązków w razie ich tymczasowego aresztowania lub w razie pozbawienia wolności w związku z postępowaniem karnym.

Podstawa prawna:

• art. 81 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),

• wyrok SN z 11 maja 2001 r., III SZ 2/00 (OSNP 2001/17/545).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK