| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak być szefem dla swoich kolegów?

Jak być szefem dla swoich kolegów?

Zostałem świeżo upieczonym szefem zespołu, w którym do tej pory sam byłem pracownikiem. Cieszę się bardzo z awansu, bo jest dla mnie kolejnym krokiem w rozwoju kariery, ale jestem też pełen obaw o to, jak poradzę sobie z zarządzaniem zespołem. Mimo różnic wiekowych, łączyły nas do tej pory bardzo dobre relacje koleżeńskie.

Nie bój się prosić o wsparcie swojego zespołu

Pamiętaj, że wiedza i doświadczenie Twoich podwładnych może być dla Ciebie cennym źródłem, z którego warto czerpać pomoc i inspirację. Nie obawiaj się prosić o wsparcie w trudnych, wymagających często fachowej wiedzy sprawach. To nie osłabia Twojego autorytetu i nie jest okazaniem słabości czy braku kompetencji. Wręcz przeciwnie. Budujesz dzięki temu atmosferę współpracy, wspólnych celów i zaufania do wiedzy i kompetencji zespołu.

Czerp satysfakcję z nowej roli

Kiedy obejmujesz nową dla Ciebie funkcję, pamiętaj przede wszystkim o tym, żebyś nie zatracił swojej prawdziwej osobowości. Nie staraj się zmienić siebie na siłę. Nie działaj jak automat, zasypując swoich podwładnych cytatami z publikacji dotyczących sztuki zarządzania bądź szkoleń poświęconych temu zagadnieniu. Czerp przyjemność i satysfakcję z nowej roli zawodowej. Bycie szefem swoich kolegów ma wiele zalet. Znasz dobrze swoich podwładnych i możesz tę wiedzę mądrze wykorzystać do ich motywowania. Znasz ich umiejętności, więc możesz dosyć łatwo przydzielać im nowe zadania. Masz także wiedzę o ich hierarchii wartości, co możesz przełożyć na ich zaangażowanie w poszczególne projekty. Znasz także ich zainteresowania i pasje, co może być cenne, kiedy chcesz im sprawić przyjemność.

Jeśli chcesz być skutecznym menedżerem, wykorzystaj powyższą wiedzę mądrze ku satysfakcji obydwu stron. Szef, który dla nowego zespołu okaże się być obiektywny, z jasnymi wymaganiami i zasadami, traktujący każdego indywidualnie, ma bardzo duże szanse na sukces w nowej roli.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK