| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > W nowej roli, czyli proaktywne wspieranie realizacji celów biznesowych firmy przez działy HR

W nowej roli, czyli proaktywne wspieranie realizacji celów biznesowych firmy przez działy HR

Lista priorytetów, zarówno tych strategicznych, jak i operacyjnych, leżących na biurkach dyrektorów HR w firmach z Europy Środkowo-Wschodniej ulegnie w najbliższych latach istotnemu przewartościowaniu – wynika z badania PwC*. Czy to oznacza całkowitą zmianę dotychczasowego modelu funkcjonowania działów HR?

Nowe strategie personalne zakładają nacisk na tworzenie wysokiego zaangażowania pracowników i budowanie w nich lojalności i dbałości o interesy organizacji w długim okresie. Z przeprowadzonego niedawno przez PwC innego badania wśród szefów firm w Polsce (jako elementu corocznego globalnego badania PwC Global CEO Survey) wynika, iż największą spodziewaną zmianą w strategii personalnej będzie rozwój pozapłacowych i pozafinansowych form motywowania i wiązania z firmą personelu.

Skuteczność przywódcza

Nadal nader istotnym priorytetem strategicznym pozostanie kwestia skuteczności przywódczej (drugie miejsce na liście). Deficyt kompetencji menedżerskich szczególnie uwidoczniony został w braku silnego, charyzmatycznego przywództwa, lecz także niskiej umiejętności zarządzania zmianą, zbyt małej elastyczności i niewystarczającej koncentracji na długofalowej perspektywie. Przywództwo jest kompetencją trudną do rozwoju, w szczególności w organizacjach, w których dotychczasowy profil rekrutacji nie wymagał predyspozycji w tym kierunku. Kierownik nie zawsze jest przywódcą zespołu. W polskich organizacjach często oczekuje się, że przywódcy ukształtują się i pokażą niejako sami – nie postrzega się tej kompetencji w kontekście rozwoju zaczynającego się już na niższych szczeblach zarządczych. Jednakże potrzeba wypracowania nowego modelu skutecznego przywództwa wymaga weryfikacji dotychczasowych ról i zmiany ich rozumienia przez menedżerów na wszystkich szczeblach zarządzania.

W stronę szkoleń i rozwoju

Natomiast, jeśli chodzi o wyniki badania HR Pulse Survey ograniczające się wyłącznie do rynku polskiego, to rzuca się w oczy planowana rewolucja w kwestii przewartościowania priorytetów operacyjnych HRM.

Traktowana dotychczas absolutnie pierwszoplanowo przez polskie firmy kwestia rekrutacji zostanie teraz sprowadzona do roli ważnego, acz nie priorytetowego, procesu wsparcia i „zdetronizowana” przez obszar szkoleń i rozwoju (skok z trzeciego miejsca na liście priorytetów na miejsce pierwsze). Przedsiębiorstwa konsekwentnie wskazują na zamiar przesunięcia części środków z rekrutacji na obszar szkoleń i rozwoju. Fakt ten nie musi oznaczać zamiaru zmniejszenia skali rekrutacji, raczej chęć przesunięcia środka ciężkości w kierunku rozwoju i szkoleń obecnych pracowników. Postawa taka nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że w czasach kryzysu najbardziej skuteczne okazały się te przedsiębiorstwa, które oczekują od swoich pracowników uniwersalnych kompetencji oraz elastyczności pretendujących ich do wsparcia biznesu w różnych obszarach, rolach czy na stanowiskach. W związku z tym przedsiębiorstwa takie znalazły szersze grono naśladowców, które również chce zapewnienia dostępu do pracowników wielozadaniowych, gwarantujących szybką reakcję na zmieniające się potrzeby rynku. Kryzys pokazał, jak bardzo pilna jest potrzeba zwiększenia inwestycji szkoleniowych i rozwojowych adresowanych do kierowników na wszystkich poziomach zarządzania, a polskie przedsiębiorstwa, zdaje się, wyciągnęły z tego wnioski i stawiają na szkolenia i rozwój. Co ciekawe, firmy otwarcie deklarują, iż obecnie nie mają wystarczających kompetencji/zasobów w obszarze zarządzania rozwojem i szkoleniami i muszą te zasoby dopiero pozyskać lub wykształcić.

Czytaj także

Autor:

menedżer w zespole HR Consulting w PwC (dawniej PricewaterhouseCoopers)

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK