| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

W Polsce zapanowała moda na depresję. Pracownicy w strachu przed redukcjami uciekają na zwolnienia lekarskie niepodważalne dla ZUS-u i dające swobodne możliwości elastycznego wydłużania lub skracania czasu zwolnienia. Dzięki kryzysowi odkryli i coraz powszechniej stosują nowy, skuteczniejszy niż wszystkie dotychczasowe, wybieg chroniący ich przed zwolnieniem z pracy – choroby psychiczne. Według oficjalnych statystyk ZUS liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Polsce prawie o 30 proc.

Psychiatra jak żona Cezara

Pracodawcy są bezradni, ZUS podobnie. Brakuje też skutecznego sposobu kontroli lekarzy, którzy wypisują zwolnienia lekarskie. Jak podaje tygodnik „Wprost”, w ciągu ostatnich 10 lat odebrano prawo wypisywania zwolnień zaledwie niespełna 100 lekarzom. Centralny Rejestr Lekarzy prowadzony przez Naczelną Izbę Lekarską podaje, że obecnie czynnych lekarzy wykonujących swój zawód jest ponad 150 tys., zatem w ciągu 10 lat prawo wypisywania zwolnień utraciło mniej niż 0,1 proc. wszystkich lekarzy. Nawet jednak zmasowana kontrola ZUS-u skierowana na zwolnienia z powodu chorób psychicznych nie stanowi zagrożenia dla psychiatrów – przebieg depresji jest indywidualny, trudny do jednoznacznego skwantyfikowania. Z kolei metod symulacji jest wiele, a spora część z nich jest intuicyjna, łatwa do odegrania przed kontrolerem, zatem podważenie diagnozy depresji jest niemal niemożliwe. Ryzyko po stronie lekarza w tym przypadku praktycznie nie istnieje. Po stronie pacjenta tym bardziej, symulowanie choroby, a w najgorszym razie ucieczka przed inspektorem ZUS skutecznie eliminują możliwości podważenia zwolnienia z powodu choroby psychicznej. Wszystko wskazuje na to, że spowolnienie gospodarcze wyzwoliło wśród pracowników nowy trend ucieczki przed zwolnieniem z pracy: sposób na depresję.

I nie ma mocnych

Wzrost świadomości społecznej dotyczącej groźnej choroby, jaką jest depresja, a co za tym idzie, coraz bardziej powszechna akceptacja i zrozumienie problemów osób cierpiących na to zaburzenie psychiczne, z całą pewnością ułatwiło osobom rzeczywiście chorym decyzję o diagnostyce i leczeniu, co w pewnym stopniu wpłynęło na wzrost liczby absencji z powodu depresji. Jednak możliwości, jakie daje stosunkowo nietrudny dostęp do zwolnień z tego powodu, wielu pracowników wykorzystuje jako możliwość łatwego i pozbawionego ryzyka uniknięcia – lub przynajmniej odroczenia – zwolnienia z pracy. Wobec bezsilności państwa, pracodawców i ZUS jesteśmy świadkami narodzin nowego, niezwykle skutecznego i niemożliwego do podważenia narzędzia unikania zwolnienia z pracy. Obecnie nie ma żadnych skutecznych metod obrony przed tym zjawiskiem i nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie takie powstały.

UWAGA

Przyjmuje się, że koszt rezygnacji dobrego specjalisty równy jest kosztowi jego rocznego wynagrodzenia – wliczane są tu koszty poszukiwania nowej osoby na jego miejsce, szkolenia, adaptacji, dojścia do pełnej wydajności poprzednika, koszty korzyści utraconych przez cały czas od momentu rezygnacji do uzyskania pełnej wydajności przez następcę.

UWAGA

Depresja jest bardzo poważną jednostką chorobową, szacuje się, że ok. 10 proc. Polaków cierpi na różne rodzaje depresji. Nieleczona lub źle zdiagnozowana może prowadzić do zgonu – nigdy nie należy lekceważyć objawów zaburzeń nastroju, utraty chęci życia.

@RY1@i13/2011/001/i13.2011.001.000.0028.001.jpg@RY2@

@RY1@i13/2011/001/i13.2011.001.000.0028.002.jpg@RY2@

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK