| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Ojciec czy pracoholik?

Ojciec czy pracoholik?

Czy rzeczywiście firmom bardziej opłaca się zatrudniać zaangażowanych ojców niż dyspozycyjnych pracoholików? Czytając profile kompetencyjne liderów, łatwiej odnajdziemy w nich cechy typowe dla tej pierwszej aniżeli drugiej grupy.

Paweł Sopkowski

partner zarządzający, CoachingCenter

Tato zawodowiec

Przydatność kompetencji ojcowskich w rolach zawodowych i vice versa jest dla mnie oczywista. Podczas międzynarodowego Forum „Ojcostwo i kariera” prowadziłem warsztat na ten właśnie temat. Jego uczestnicy potwierdzili, że rozwój w obu tych dziedzinach może pomagać w lepszym pełnieniu jednej i drugiej roli.

Co charakteryzuje nas jako Ojców, Tatów i Tatusiów, a przydaje się w miejscu pracy? – Poligon doświadczeń ojcowskich jest bardzo różnorodny, a dodatkowo silnie przeżywany ze względu na rodzące się emocje.

Jeden z obszarów tego poligonu dotyczy określenia się w roli ojca, zajmowania stanowiska w stosunku do swojego ojcostwa i wzięcia za nie odpowiedzialności. Inny obszar dotyczy wyznaczania granic, wywierania wpływu, konsekwencji i wytrwałości. Z innej perspektywy ojcostwo to również mniej „męskie” cechy i umiejętności: miłość, cierpliwość, wyrozumiałość.

Podczas jednej z sesji coachingowych omawialiśmy z klientem wyzwanie związane z pracą. Problem tego menedżera polegał na braku pomysłu, jak podjąć i wcielić w życie trudną decyzję personalną. Wydawał się on być bezsilny w tej sytuacji. Zapytałem wówczas: „A co byś zrobił, gdyby na szali leżał los Twojego dziecka?” – Odpowiedź była natychmiastowa: „Nie chcesz wiedzieć, byłbym bezlitosny”.

Coś, co było niedostępne podczas myślenia o pracy, stało się wręcz oczywiste, gdy w grę wchodził los dziecka. A co powoduje naszą skuteczność, atrakcyjność i wiarygodność w stosunku do klientów, pracowników i kolegów w pracy, a z czego skorzystałyby nasze domy i dzieci? Często są to: rzetelność, strategiczne myślenie, planowanie, dotrzymywanie obietnic. Wyobraźmy sobie np., jak wyglądałyby nasze weekendy z dziećmi, gdyby wynikały z trzyletniej strategii, harmonogramu i budżetu?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK