| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Ojciec czy pracoholik?

Ojciec czy pracoholik?

Czy rzeczywiście firmom bardziej opłaca się zatrudniać zaangażowanych ojców niż dyspozycyjnych pracoholików? Czytając profile kompetencyjne liderów, łatwiej odnajdziemy w nich cechy typowe dla tej pierwszej aniżeli drugiej grupy.

Paweł Sopkowski

partner zarządzający, CoachingCenter

Tato zawodowiec

Przydatność kompetencji ojcowskich w rolach zawodowych i vice versa jest dla mnie oczywista. Podczas międzynarodowego Forum „Ojcostwo i kariera” prowadziłem warsztat na ten właśnie temat. Jego uczestnicy potwierdzili, że rozwój w obu tych dziedzinach może pomagać w lepszym pełnieniu jednej i drugiej roli.

Co charakteryzuje nas jako Ojców, Tatów i Tatusiów, a przydaje się w miejscu pracy? – Poligon doświadczeń ojcowskich jest bardzo różnorodny, a dodatkowo silnie przeżywany ze względu na rodzące się emocje.

Jeden z obszarów tego poligonu dotyczy określenia się w roli ojca, zajmowania stanowiska w stosunku do swojego ojcostwa i wzięcia za nie odpowiedzialności. Inny obszar dotyczy wyznaczania granic, wywierania wpływu, konsekwencji i wytrwałości. Z innej perspektywy ojcostwo to również mniej „męskie” cechy i umiejętności: miłość, cierpliwość, wyrozumiałość.

Podczas jednej z sesji coachingowych omawialiśmy z klientem wyzwanie związane z pracą. Problem tego menedżera polegał na braku pomysłu, jak podjąć i wcielić w życie trudną decyzję personalną. Wydawał się on być bezsilny w tej sytuacji. Zapytałem wówczas: „A co byś zrobił, gdyby na szali leżał los Twojego dziecka?” – Odpowiedź była natychmiastowa: „Nie chcesz wiedzieć, byłbym bezlitosny”.

Coś, co było niedostępne podczas myślenia o pracy, stało się wręcz oczywiste, gdy w grę wchodził los dziecka. A co powoduje naszą skuteczność, atrakcyjność i wiarygodność w stosunku do klientów, pracowników i kolegów w pracy, a z czego skorzystałyby nasze domy i dzieci? Często są to: rzetelność, strategiczne myślenie, planowanie, dotrzymywanie obietnic. Wyobraźmy sobie np., jak wyglądałyby nasze weekendy z dziećmi, gdyby wynikały z trzyletniej strategii, harmonogramu i budżetu?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK