| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego z zakresu bhp 10 pracowników. Organizatorem szkolenia był pracodawca. Inspektor pracy zażądał przedstawienia programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń. Pracodawca nie przedstawił inspektorowi żądanych dokumentów. Ponadto na podstawie imiennej karty ewidencji czasu pracy poddanych szkoleniu pracowników inspektor pracy ustalił, że w dniach przeprowadzania szkolenia jeden pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, drugi przebywał w podróży służbowej, a trzeci był nieobecny w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego. Inspektor pracy opisał stan faktyczny w protokole z kontroli, wydał nakaz poddania szkoleniom z zakresu bhp pracowników oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentacji. Czy inspektorzy pracy mogą kwestionować przedstawione przez pracodawcę szkolenia bhp i w jakich przypadkach?

Programy szkolenia wstępnego oraz szkolenia okresowego, określające szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia, dla poszczególnych grup stanowisk opracowuje pracodawca, na podstawie ramowych programów szkolenia.

Powinny być one dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia. Programy szkolenia, na podstawie których były prowadzone aktualne szkolenia pracowników, powinny być przechowywane przez pracodawców.

Inspektorom pracy, w toku czynności kontrolnych, w razie wątpliwości przysługuje prawo przesłuchania pracowników w celu ustalenia, czy faktycznie uczestniczyli oni w szkoleniu. W przypadku wystawienia przez organizatora szkolenia zaświadczeń o ukończeniu szkolenia z zakresu bhp dla pracowników, pomimo iż szkolenie się nie odbyło, inspektor pracy ma prawo nie tylko kwestionować zaświadczenia. Jednocześnie przysługuje mu prawo wydania decyzji administracyjnej nakazującej dokonanie szkolenia, jak również obowiązany jest do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa właściwe organy. Wystawianie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp bez faktycznego przeprowadzenia szkolenia pracownika jest w powszechnie obowiązujących przepisach przestępstwem polegającym na fałszowaniu dokumentacji. Dopuszczanie się czynu polegającego na wystawianiu fałszywych zaświadczeń zagrożone jest odpowiedzialnością karną.

Pracodawca powinien mieć na uwadze to, iż kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub taki dokument używa jako autentyczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Podstawa prawna:

  • art. 2373 § 1 i 2 Kodeksu pracy,
  • § 5 i 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.),
  • art. 270 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (DzU nr 88, poz. 553 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »