| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Kontrolne badania lekarskie

Kontrolne badania lekarskie

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przed porodem była na zwolnieniu lekarskim (związanym z ciążą) dłużej niż 30 dni. Po urlopie macierzyńskim chciałaby udać się na urlop wypoczynkowy, a następnie na urlop wychowawczy. Czy w związku z niezdolnością do pracy dłuższą niż 30 dni (przed porodem) należy skierować pracownicę na badania kontrolne zanim uda się na urlop wypoczynkowy?


Nie, w tej sytuacji nie należy kierować pracownicy na badania lekarskie zanim uda się na urlop wypoczynkowy.

W odpowiedzi na zadane pytanie pomocne jest stanowisko Sądu Najwyższego. W uzasadnieniu wyroku z dnia 23 września 2004 r. (I PK 541/03, OSNP 2005/7/94) SN stwierdził, że zgodnie z art. 229 § 2 k.p., pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, a w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Z kolei, zgodnie z art. 229 § 4 k.p., pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Natomiast w wyroku z 21 września 2001 r. (I PKN 639/00, OSNP 2003/17/415) SN stwierdził, że obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania. Istotny jest też wyrok SN z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, LEX nr 411087). SN orzekł, że po ustaniu spowodowanej chorobą niezdolności do pracy pracownika, trwającej dłużej niż 30 dni, pracownik może rozpocząć urlop wypoczynkowy.

Z przepisów Kodeksu pracy oraz orzeczeń SN wynika zatem, że skierowanie na badania kontrolne ma na celu ustalenie zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku. Skoro pracownica zamierza skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a następnie wychowawczego, nie będzie wykonywać pracy na danym stanowisku, co oznacza, że nie ma potrzeby kierowania jej na badania kontrolne.

Podstawa prawna:

  • art. 229 § 2-4, art. 163 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »