| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Kto ma obowiązek tworzenia programów instruktażu stanowiskowego z zakresu bhp?

Kto ma obowiązek tworzenia programów instruktażu stanowiskowego z zakresu bhp?

W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił kontrolującemu inspektorowi pracy złożone w aktach osobowych pracowników karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy potwierdzające odbycie instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Przeprowadzający kontrolę inspektor zażądał okazania przez pracodawcę programów instruktaży stanowiskowych. Czy pracodawca ma obowiązek opracowywania takich programów i kto może być ich autorem?

Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie ma obowiązek zapewnić programy szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk. Pracodawca powinien niezwłocznie opracować programy instruktaży stanowiskowych bądź zlecić ich opracowanie jednostce organizacyjnej prowadzającej działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez przeprowadzenia szkolenia stanowiskowego z zakresu bhp, w tym przekazania mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza pracodawca lub wyznaczona przez niego osoba kierująca pracownikami. Osoby, które będą przeprowadzały instruktaż powinny mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz być przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Instruktaż stanowiskowy ma zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z:

  • czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy,
  • ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą oraz
  • metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach oraz
  • ze sposobami ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi i zagrożeniami dla zdrowia w warunkach normalnej pracy i w warunkach awaryjnych.

Celem instruktażu jest nie tylko zapoznanie się z informacjami, ale przede wszystkim uzyskanie umiejętności praktycznych z zakresu bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy.

Szkolenia powinny być przeprowadzane zgodnie z programami szkolenia dla grup stanowisk występujących na terenie zakładu pracy.

Pracodawca może opracować programy szkolenia w ramach własnej firmy (np. opracować je osobiście lub zlecić ich opracowanie zatrudnionym na terenie zakładu pracy pracownikom majacym wiedzę o stanowiskach pracy oraz dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy, np. osobom kierującym pracownikami) bądź zlecić ich opracowanie jednostce organizacyjnej prowadzającej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp (wówczas programy powinny być opracowane w porozumieniu z pracodawcą).

Powinien także przechowywać programy szkolenia, na podstawie których były prowadzone aktualne szkolenia pracowników. Pracodawcy ponoszą odpowiedzialność za zawartość programów, bez względu na to, kto był ich autorem.

WSKAZÓWKA!

Wskazane byłoby (w związku z odpowiedzialnością pracodawców za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy – art. 207 § 1 i § 2, art. 283 § 1 k.p. oraz art. 220 § 1 k.k.) zatwierdzanie podpisem przez pracodawców programów tych szkoleń (po uprzedniej dokładnej ich analizie). Do celów dowodowych (np. kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, wypadek przy pracy) ważne jest potwierdzanie ich wprowadzenia bądź aktualizacji zarządzeniem wewnątrzzakładowym wraz z datą ich sporządzenia i wprowadzenia.

Szczegółowe programy szkolenia powinny:

  • być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia,
  • określać szczegółową ich tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia, dla poszczególnych stanowisk.

Konieczne jest również, aby omawiane programy były opracowane na podstawie ramowych programów szkolenia określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2373 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Par. 2 ust. 1, § 4 ust. 1, § 5 pkt 1, § 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »