REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS z tarczy 9.0?
Do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS z tarczy 9.0?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

Do kiedy wniosek o zwolnienie z ZUS?

Zwolnienie ze składek ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej polega na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Wniosek o zwolnienie z ZUS z Tarczy 9.0 można złożyć najpóźniej 30 czerwca 2021 r., a więc w środę. Wniosek ten składa się tylko elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS. Sprawdź instrukcję, jak zrobić to krok po kroku:

Autopromocja

Jak krok po kroku złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS?

Zwolnienie z ZUS za grudzień 2020 r., styczeń, luty, marzec, kwiecień 2021 r.

Tarcza antykryzysowa 9.0 uprawnia odpowiednie podmioty do zwolnienia ze składek ZUS za następujące miesiące:

  • grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.,
  • luty 2021 r.,
  • marzec 2021 r. i kwiecień 2021 r. (lub tylko kwiecień)

Sprawdź, kto może ubiegać się o zwolnienie za wymienione miesiące 2020 i 2021 r.:

Aby otrzymać zwolnienie z ZUS, należy złożyć stosowny wniosek RDZ-B7 oraz dokumenty rozliczeniowe i raporty imienne (chyba że jest się zwolnionym z tego obowiązku) za miesiące, za które ubiega się o zwolnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS?

O zwolnienie z ZUS mogą starać się przedsiębiorcy, którzy w wyniku rozwoju pandemii i kolejnych obostrzeń ucierpieli ekonomicznie. To aż ponad 60 branż - te, które nie mogły funkcjonować ze względu na lockdown, jak salony kosmetyczne czy fryzjerzy. Po pierwsze więc, podmiot ubiegający się o wsparcie musi charakteryzować się określonym w rozporządzeniu kodem PKD na dzień 31 marca 2021 r. Po drugie, trzeba być zgłoszonym w ZUS jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r. 

Co więcej, firmy, które chcą otrzymać zwolnienie z opłacania składek ZUS, muszą osiągnąć w danych miesiącach spadek przychodu o co najmniej 40%. Należy w tym celu porównać przychód z jednego z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, z lutego 2020 r. albo z września 2020 r. Np. ubiegamy się o zwolnienie z ZUS za kwiecień czyli przychód z kwietnia można porównać z przychodem z marca, z kwietnia 2020 r., z lutego 2020 r. lub z września 2020 r.

Postojowe z Tarczy 9.0 - do kiedy wniosek?

Tarcza 9.0 daje również prawo do przyznania maksymalnie pięciokrotnego świadczenia postojowego. Uprawnieni przedsiębiorcy mogą więc otrzymać jedno, dwa, trzy, cztery lub aż 5 świadczeń postojowych. Należy jednak podkreślić, że pobrane wcześniej postojowe zmniejsza liczbę możliwych do otrzymania świadczeń. Termin na złożenie wniosku o świadczenie postojowe uzależniony jest od pandemii COVID-19. Można bowiem go złożyć w ciągu 3 miesięcy od miesiąca zniesienia stanu epidemii w Polsce.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U z 2021 r. poz. 371)

Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r.  zmieniające rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U. z 2021 r. poz. 713).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA