Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – fakty i mity
REKLAMA
REKLAMA
Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych?
W świadomości wielu pracodawców istnieje obawa przed formalnościami i dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z zatrudniania osoby niepełnosprawnej. Konieczność dostosowania stanowisk pracy oraz panujący stereotyp osoby niepełnosprawnej jako pracownika mniej wydajnego i niesamodzielnego – to przekonania, z którymi na co dzień mierzą się niepełnosprawni poszukujący pracy.
REKLAMA
Mit 1: Pracodawca nie ma żadnej korzyści z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przekłada się na zysk ekonomiczny, chociażby poprzez obniżenie kosztów pracy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych oraz dofinansowanie składek ZUS. Przede wszystkim, zarządzanie różnorodnym zespołem podnosi kompetencje i wartość społeczną pracodawcy. Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne, poprzez przełamywanie barier, zyskują zaufanie potencjalnych klientów.
Nowe zasady dofinansowania dla firm zatrudniających niepełnosprawnych
Delegacja nocna pracownika niepełnosprawnego
Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych
Mit 2: Osoba niepełnosprawna zawsze jest mniej sprawna niż osoba, która nie ma orzeczonego stopnia niepełnosprawności.
Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Niepełnosprawność nie musi wpływać na jakość wykonywanych czynności. Różne stanowiska wymagają innego stopnia sprawności, dlatego niepełnosprawność czasami może nawet w ogóle nie utrudniać pracy. Lekarz, po przeprowadzeniu badań, decyduje o tym, czy osoba niepełnosprawna jest w stanie wykonywać określoną pracę. Przy wydawanej decyzji, pod uwagę brany jest stan zdrowia osoby niepełnosprawnej i warunki pracy na stanowisku, o które osoba ta się ubiega.
Mit 3: Dostosowanie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej jest kosztowne i problematyczne.
Istnieją niewidoczne niepełnosprawności jak np. cukrzyca, czy choroby układu oddechowego. W takich przypadkach dostosowanie miejsca pracy nie jest konieczne. Nawet gdy jest to konieczne, pracodawca może starać się o przyznanie dofinansowania lub wyposażenie stanowiska pracy, wówczas koszty zostaną obniżone.
Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?
Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.
Mit 4: Pracownik niepełnosprawny zawsze będzie mniej wydajny niż pracownik bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności.
Pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną, zyskuje lojalnego i zmotywowanego pracownika. Nie jest prawdą, że pracownik niepełnosprawny, szczególnie odpowiednio zmotywowany, będzie mniej wydajny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat