REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – fakty i mity

Sylwia Rudek
 Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – fakty i mity. /Fot. Fotolia
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – fakty i mity. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności to duże wyzwanie organizacyjne. Z drugiej strony można zauważyć, że pojawia się coraz więcej ofert pracy dla pracowników niepełnosprawnych. Czy pracodawcy boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne?

Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych?

W świadomości wielu pracodawców istnieje obawa przed formalnościami i dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z zatrudniania osoby niepełnosprawnej. Konieczność dostosowania stanowisk pracy oraz panujący stereotyp osoby niepełnosprawnej jako  pracownika mniej wydajnego i niesamodzielnego – to przekonania, z którymi na co dzień mierzą się niepełnosprawni poszukujący pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Mit 1: Pracodawca nie ma żadnej korzyści z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych przekłada się na zysk ekonomiczny, chociażby poprzez obniżenie kosztów pracy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych oraz dofinansowanie składek ZUS. Przede wszystkim, zarządzanie różnorodnym zespołem podnosi kompetencje i wartość społeczną pracodawcy. Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne, poprzez przełamywanie barier, zyskują zaufanie potencjalnych klientów.

Nowe zasady dofinansowania dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Delegacja nocna pracownika niepełnosprawnego

Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mit 2: Osoba niepełnosprawna zawsze jest mniej sprawna niż osoba, która nie ma orzeczonego stopnia niepełnosprawności.

Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Niepełnosprawność nie musi wpływać na jakość wykonywanych czynności. Różne stanowiska wymagają innego stopnia sprawności, dlatego niepełnosprawność czasami może nawet w ogóle nie utrudniać pracy. Lekarz, po przeprowadzeniu badań, decyduje o tym, czy osoba niepełnosprawna jest w stanie wykonywać określoną pracę. Przy wydawanej decyzji, pod uwagę brany jest stan zdrowia osoby niepełnosprawnej i warunki pracy na stanowisku, o które osoba ta się ubiega.

Mit 3: Dostosowanie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej jest kosztowne i problematyczne.

Istnieją niewidoczne niepełnosprawności jak np. cukrzyca, czy choroby układu oddechowego. W takich przypadkach dostosowanie miejsca pracy nie jest konieczne. Nawet gdy jest to konieczne, pracodawca może starać się o przyznanie dofinansowania lub wyposażenie stanowiska pracy, wówczas koszty zostaną obniżone.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

Mit 4: Pracownik niepełnosprawny zawsze będzie mniej wydajny niż pracownik bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności.

Pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną, zyskuje lojalnego i zmotywowanego pracownika. Nie jest prawdą, że pracownik niepełnosprawny, szczególnie odpowiednio zmotywowany, będzie mniej wydajny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA