REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy
Zbiór truskawek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 
rozwiń >

Problem ze zbiorem truskawek

 Sadów, plantacji i szklarni wciąż w Polsce przybywa, truskawek siłą rzeczy też - ale niestety nie przybywa pracowników sezonowych. Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi, szczególnie na lubelszczyźnie czy w takich miejscowościach jak: Płońsk, Wyszogród, Góra Kalwaria. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. Jeśli przyjeżdżają to albo młodociani albo osoby w wieku powyżej 60. lat. W związku z tym, że Ukraina obniżyła wiek poborowy dla mężczyzn z 27 do 25 lat, niewiele mężczyzn z tej grupy wiekowej będzie się pojawiało w Polsce na zbiorach. A szkoda, bo to jedna z najbardziej wydajnych grup wiekowych. Jeżeli sytuacja dalej będzie tak wyglądała, nawet 40% owoców może się zmarnować i zostać na polu. Oznacza to jedno: brak zysków dla plantatorów i marnowanie się tego cennego źródła witaminy C.

Autopromocja

Truskawki z Grecji czy Hiszpanii to nie to samo co polskie truskawki - wszyscy na nie czekamy

Polskie truskawki są najlepsze. Szczególnie smakują takie z plantacji, świeżo zebrane, chociaż te szklarniowe też nie są złe. Cóż, czekać sobie możemy … skoro tych truskawek nie ma kto zbierać. Te wczesne truskawki z krajów UE według wielu badaczy mają jendak szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. W wielu zagranicznych truskawkach wykryto różne pestycydy, w tym etirimol, spinosad w nieco podwyższonym stężeniu oraz śladowe ilości bupirymatu. Bez wątpienia takie substancje, szczególnie w większych ilościach mogą zaburzać naszą gospodarkę hormonalną i zwiększają ryzyko wielu chorób.

Kiedy truskawki z Polski?

Już pojawiają się pierwsze polskie truskawki, jednak powoli i dość nieśmiało. Wprawdzie pogoda początkiem kwietnia sprzyjała uprawom ale teraz aż do weekendu majowego, pogoda znacznie się pogorszyła i ma być poniżej średniej dla tej pory roku. Będzie to miało wpływ na uprawę truskawek. Patrząc na ubiegłe lata polskie truskawki już pod koniec kwietnia, z początkiem maja pojawiały się na targowiskach i w sklepach.  

Po ile truskawki? 

Cena truskawek zależy od regionu. Na ten moment można uśrednić cenę i uznać, że na początku sezonu truskawki są po około 25 złotych za kilogram. Przykładowo mały lokalny sprzedawca, pod Warszawą sprzedaje truskawki nawet po 20-23 zł/ kg. Z kolei na giełdzie w Wielkopolsce sprzedaje się truskawki po 36,00 zł/kg.  Znacznie droższe są w Krakowie, na znanym targowisku na Rybitwach, gdzie cena polskich truskawek waha się od 45,00 do 50,00 zł/kg.

Czym jest praca sezonowa?

Sformułowanie "praca sezonowa" pochodzi od słowa "sezon", który oznacza w takim rozumieniu porę roku. Chodzi więc o pracę wykonywaną tylko przez część roku, związaną z określonym sezonem, tj. z właściwościami pór roku, zwłaszcza warunkami atmosferycznymi. W Polsce szczególnie popularny jest sezon letni i okres wakacyjny (miesiące czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień). To w tym okresie młode osoby, zwykle studenci czy też bezrobotni mogą "dorobić" - ponieważ szczególnie wtedy potrzebni są pracownicy w branżach usługowych, a szczególnie hotelarsko-gastronomicznej. Okazuje się, że Kodeks pracy i ogólnie prawo pracy nie definiują pojęcia pracy sezonowej, a zagadnienia z nią związane są uregulowane w różnych przepisach, jednak nie zawsze wprost. Zdarza się tak, że praca sezonowa jest utożsamiana z czasową pracą cudzoziemców lub z pracą tymczasową (właśnie o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym) wykonywaną na rzecz danego pracodawcy użytkownika, w ramach agencji zatrudnienia. Nie jest to jednak typowa praca sezonowa, ponieważ ją określa się jako pracę tymczasową, dla której istnienia nie jest ważna pora roku czy sezon letni i wakacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można zatrudnić sezonowo młodocianego pracownika?

W Polsce, młodocianych którzy ukończyli 15 lat, a nie przekroczyli 18 lat można zatrudniać przy tzw. pracach lekkich. Co ważne, praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Często młodociani w okresie wakacyjnym są zatrudniani do takich prac jak: roznoszenie ulotek, segregowanie dokumentów czy korespondencji, prace pomocnicze w ogrodnictwie i prace polowe takie jak: pielenie, zbiory płodów ogrodniczych i prace porządkowe (bez używania sprzętu mechanicznego i bez pracy na wysokości.

Umowa o pracę sezonową

Każdy kraj UE może mieć swoje regulacje, ale przykładowo w Polsce umowa o pracę sezonową, zawierana w ramach stosunku pracy powinna być sporządzona w formie pisemnej. Powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy w tym zakres obowiązków; miejsce wykonywania pracy; wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia; wymiar czasu pracy; termin rozpoczęcia pracy.

Praca sezonowa może być również wykonywana na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia czy też umowy o dzieło). Wówczas nie istnieje obowiązek stosowania się do praw pracowniczych określonych w kodeksie pracy.

Należy jednak zagwarantować minimalną stawkę godzinową, która od 1 stycznia 2024 r. wynosi  27,70 zł brutto zł za każdą godzinę wykonanego zlecenia lub świadczonych usług, a od 1 lipca 2024 r. będzie wynosiła 28,10 zł. Typem takiej cywilnoprawnej umowy, charakterystycznej dla pracy sezonowej jest też umowa o pomocy przy zbiorach, zawierana z rolnikiem i jego pomocnikiem (np. na czas prac w polu, zbioru truskawek czy ogórków). W ramach umowy o pracę minimalna wysokość wynagrodzenia wynosi 4242 zł. brutto.

Limit umów na czas określony

Umowy na pracę sezonowe zawierane są zwykle na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy, tj. na okres sezonu, tymczasowo. Co ciekawe, nie trzeba pamięć o generalnych limitach. Zasadą jest, że łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Przy pracach sezonowych i dorywczych ww. obostrzenia nie obowiązują - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

REKLAMA

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA