| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę w 2017 r.

Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2 tys. zł brutto. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość poszczególnych składek odprowadzanych do ZUS-u. Ile wyniosą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2017 roku?

Sprawdź koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę w 2018 roku 

Od nowego roku minimalne wynagrodzenie znowu wzrośnie. To dobra wiadomość dla wszystkich pracowników, którzy otrzymują minimalną krajową. Dla pracodawców to zmiana nie tylko w wysokości wynagrodzenia, ale również poszczególnych składek. Sprawdź, o ile wzrosną składki!

Od stycznia 2017 r., zgodnie z Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, znów wzrasta wysokość minimalnego świadczenia za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Wzrost minimalnego wynagrodzenia z 1850 zł na 2000 zł wpłynie również na wysokość poszczególnych składek odprowadzanych do ZUS-u. W artykule przedstawiamy informacje na temat zmiany kosztów, które ponoszą pracownik oraz firma w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę.

Podpisana umowa o pracę stanowi gwarancję odprowadzania składek ZUS-u. Składki są pokrywane nie tylko z naszego wynagrodzenia, ale również dodatkowo odprowadza je pracodawca w wysokości 20 proc. wynagrodzenia brutto.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Procentowa wysokość składek odprowadzanych przez pracownika i pracodawcę

Wysokości poszczególnych składek od minimalnego wynagrodzenia (1 850 zł) w 2016 r.

Wysokości poszczególnych składek od minimalnego wynagrodzenia (2000 zł) w 2017 r.

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę z minimalnym wynagrodzeniem będzie wynosił 2412, 20 zł. Do tego należy również doliczyć podatek, który może wynosić 18 lub 32 proc. Podstawą opodatkowania jest kwota 1615 zł. Podatek według stawki 18 proc. wynosi 111 zł.

Twoje wynagrodzenie jest wyższe niż minimalne i chcesz wiedzieć, w jakiej wysokości są odprowadzane składki oraz ile dostaniesz na rękę? Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »