| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Alternatywa dla braku podwyżki

Alternatywa dla braku podwyżki

Dla większości z nas podwyżka jest czynnikiem motywującym do pracy. Niektóre firmy jednak nie radzą sobie, aż tak dobrze na rynku, by zapewnić pracownikom wzrost wynagrodzenia. Kreatywni pracodawcy prześcigają się więc w wymyślaniu alternatyw, które pomogą pracownikom podtrzymać ich zapał i motywację do pracy.

Jakie elementy motywacji pozapłacowej są wprowadzane najczęściej?

Elastyczny czas pracy

Aż 33 proc. pracodawców zapytanych przez serwis CareerBuilder o to, co proponują pracownikom w zamian za brak podwyżki, wymienia elastyczny czas pracy. Na czym polega i jakie korzyści niesie dla pracownika?

Wprowadzenie elastycznego czasu pracy polega na ustaleniu z pracownikiem indywidualnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy. W rozliczeniu wymagana jest liczba godzin pracy do przepracowania w określonym czasie. Pracownik może najdłużej pracować tyle, ile maksymalna dzienna norma czasu pracy.

Korzyścią tego rodzaju benefitu dla pracownika jest możliwość dopasowania godzin pracy do potrzeb osobistych.

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego

Zdalna praca

Czym jest praca zdalna? To wykonywanie zawodowych obowiązków w ciszy domowego ogniska, mogą to być także inne miejsca, takie jak na przykład park, centrum handlowe lub plaża. Wszystko zależy od preferencji pracownika. Warunkiem jest tu tylko stały dostęp do internetu, który jest niezbędny w przypadku tej formy świadczenia pracy.

Telepraca pozwala znaleźć pracownikowi co najmniej kilka korzyści dla siebie. Pierwszą z nich jest oszczędność czasu na dojazdy. Cisza oraz brak pogawędek ze współpracownikami na pewno znajdzie swoje odbicie w krótszym czasie uporania się z zadaniami do wykonania. Wolny czas można przeznaczyć na sprawy osobiste, ponieważ pracodawca nie rozlicza z przepracowanego czasu, a z wykonanych zadań. Kolejną korzyścią są przerwy w dowolnym, wybranym przez siebie czasie.

Zgoda na pracę zdalną w ramach rekompensaty za brak podwyżki udzielana może być w dowolnej częstotliwości, na przykład raz w tygodniu.

Jak negocjować podwyżkę?

Więcej płatnego urlopu

Sabbatical jest oferowany przez niewielką liczbę polskich pracodawców. Definiowany jest jako urlop dla profesjonalistów, którzy sprawdzają się na stanowisku, ale z różnych względów potrzebują więcej wolnego. Wymiar sabbaticalu zależy od pracodawcy, natomiast o sposobie wykorzystania urlopu decyduje pracownik.

Niezależnie od wybranej formy motywacji pozapłacowej, najważniejsze jest, aby spełniała ona oczekiwania obu stron: była atrakcyjna z punktu widzenia pracownika, jak też pracodawcy.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »