REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4242 zł odszkodowania za nierówne traktowanie w pracy. Od lipca 2024 r. będzie to co najmniej 4300 zł

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
4242 zł odszkodowania za nierówne traktowanie w pracy
4242 zł odszkodowania za nierówne traktowanie w pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nierówne traktowanie lub dyskryminacja pracowników naraża pracodawcę na odpowiedzialność odszkodowawczą. Kodeks pracy definiuje, co to jest nierówne traktowanie. Przepisy określają też, jaka powinna być wysokość należnego pracownikowi odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Równe traktowanie w zatrudnieniu polega na niedyskryminowaniu pracownika w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych przepisami Kodeksu pracy. Jest to jedna z podstawowych zasad prawa pracy. W razie naruszenia zasady równego traktowania pracownik ma prawo do odszkodowania w określonej przepisami wysokości.

Autopromocja

Odszkodowanie za nierówne traktowanie i dyskryminację

Naruszenie przez pracodawcę zakazu dyskryminacji lub nierównego traktowania w zatrudnieniu powoduje obowiązek wypłaty pracownikowi odszkodowania. Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wynosi ono od 1 stycznia 2024 r. 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4300 zł. 

Ważne
Minimalna wysokość odszkodowania za nierówne traktowanie wynosi w 2024 r.: 
 • od 1 stycznia – 4242 zł,
 • od 1 lipca – 4300 zł.

Zasada równego traktowania – na czym polega

Zasada równego traktowania w zatrudnieniu wyraża się tym, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie: 

 • nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, 
 • warunków zatrudnienia, 
 • awansowania oraz 
 • dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Kodeks wymienia przykładowo przyczyny, które nie mogą stanowić przyczyny nierównego traktowania. Niedopuszczalna jest – stanowi Kodeks pracyjakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, ze względu na którąkolwiek z przyczyn, takich jak: 

 • płeć, 
 • wiek, 
 • niepełnosprawność, 
 • rasa, 
 • religia, 
 • narodowość, 
 • przekonania polityczne, 
 • przynależność związkowa, 
 • pochodzenie etniczne, 
 • wyznanie, 
 • orientacja seksualna, 
 • zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony,
 • zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, 
 • wykonywanie lub odmowa wykonywania pracy zdalnej. 

Katalog przyczyn nierównego traktowania nie jest zamknięty – o czym świadczy użycie przez ustawodawcę zwrotu „w szczególności”.

Czytelnicy portalu Infor.pl dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z nierównym traktowaniem oraz dyskryminacją w miejscu pracy:

Matka Polka 2024-01-27 12:31:54
Za każdym razem nowo przyjmowanie pracownicy dostają na dzień dobry wyższą stawkę niż ta za którą pracuje Ja stanowisko to samo te same zadania te same godziny pracy ten sam sposób pracy te same wymagania te same umiejętności )choć wiadomo że umiejętności większe ma stary pracownik niż nowy bez doświadczenia). Czy takie fakty można uznać za dyskryminację i żądać nawet jeśli nie odszkodowania to chociaż wyrównania pensji od okresu przyjęcia nowych pracowników?

DarkSideKing 2024-01-27 12:58:21
To moje pytanie jest takie jeśli mam dowody na to iż zostałem zmuszony do podpisania umowy o zmianie miejsca pracy, ponieważ w obecnym sklepie nie mogłem pracować ponieważ na stanowisku piekarniczym była moja dziewczyna, a ja pracowałem na dziale kas. Dostałem nakaz bym zmienił sklep oddalony od miejsca zamieszkania 3km dalej z powodu iż regionalna zobaczyła nas razem prywatnie po za miejscem pracy, gdy robiliśmy zakupy tłumacząc się tym że pary nie mogą razem pracować czy to jest dyskryminacja? Do podjęcia takiej decyzji zostałem zmuszony ponieważ powiedziano mi jeśli ja nie zdecyduję się o przeniesienie to będą gnębić rozmową moją dziewczynę i w końcu któreś będzie musiało się przenieść lub zrezygnować z pracy. Dowody posiadam iż odbyła się taka rozmowa, padły takie czy inne słowa kierownik sklepu o niczym nie wiedział decyzja wynikła od Regionu, co więcej straciłem pracę, ponieważ byłem nękany w nowym miejscu pracy o to że związałem się z innym pracownikiem.

Lidaa 2024-01-28 12:01 (e-mail do redakcji)
Spotkała mnie taka oto sytuacja ze strony byłego pracodawcy. W czasie od 1 do 31 grudnia 2023 r. byłam w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, to pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, w tym okresie byłam zwolniona z obowiązku świadczenia pracy.
Przed świętami Bożego Narodzenia na firmowym spotkaniu świątecznym pracownicy otrzymali bony podarunkowe na kwotę 600 zł oraz karty Allegro na kwotę 100 zł dla pracowników, którzy posiadali dzieci, do tego jakaś czapka i szalik z nowym logo firmy. 
Nie zostałam zaproszona na spotkanie świąteczne i nie otrzymałam bonów podarunkowych oraz karty Allegro dla mojego dziecka, czapki i szalika również. Pracodawca nie tworzy Zakładowego funduszu pracy w związku z tym bony i karty Allegro były finansowane z innych środków finansowych firmy.
Moja koleżanka z pracy, która od początku grudnia przebywa na zwolnieniu lekarskim również nie otrzymała wyżej wymienionych świadczeń z okazji świąt.

Co jest naruszeniem zasady równego traktowania

Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn spośród wskazanych powyżej przyczyn, które nie mogą stanowić przyczyny nierównego traktowania.

Skutkiem takiego zróżnicowania sytuacji pracownika może w szczególności: 

 • odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy, 
 • niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, 
 • pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe 

– chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Matka Polka
  2024-01-27 12:31:54
  Za każdym razem nowo przyjmowanie pracownicy dostają na dzień dobry wyższą stawkę niż ta za którą pracuje Ja stanowisko to samo te same zadania te same godziny pracy ten sam sposób pracy te same wymagania te same umiejętności )choć wiadomo że umiejętności większe ma stary pracownik niż nowy bez doświadczenia). Czy takie fakty można uznać za dyskryminację i żądać nawet jeśli nie odszkodowania to chociaż wyrównania pensji od okresu przyjęcia nowych pracowników?
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jola22
  2024-01-27 16:13:30
  Nie mogę pojąć dlaczego wynagrodzenie pracownika z 40 letnim stażem jest niższe od wynagrodzenia pracownika z 3 letnim stażem
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ba
  2024-01-27 01:10:46
  Szkoda, że autor nie napisał jak ciężko to udowodnić...
  0
 • ZbiGNIEW
  2024-01-27 12:09:24
  Pismaki znowu z pracownika robią bekę. Prawo trzeba stosować, a nie tylko uchwalać. Wystarczy by w kadrach pracowali sumienni ludzie, a nie polityczne kacyki. Politycy rządza się od góry do samego dołu, robią co chcą, a ty Nowak płać.
  0
 • Loki
  2024-01-27 20:01:56
  A jak mnie Ukrainka młoda wygryzła że stanowiska?
  0
 • DarkSideKing
  2024-01-27 12:58:21
  To moje pytanie jest takie jeśli mam dowody na to iż zostałem zmuszony do podpisania umowy o zmianie miejsca pracy, ponieważ w obecnym sklepie nie mogłem pracować ponieważ na stanowisku piekarniczym była moja dziewczyna, a ja pracowałem na dziale kas. Dostałem nakaz bym zmienił sklep oddalony od miejsca zamieszkania 3km dalej z powodu iż regionalna zobaczyła nas razem prywatnie po za miejscem pracy, gdy robiliśmy zakupy tłumacząc się tym że pary nie mogą razem pracować czy to jest dyskryminacja? Do podjęcia takiej decyzji zostałem zmuszony ponieważ powiedziano mi jeśli ja nie zdecyduję się o przeniesienie to będą gnębić rozmową moją dziewczynę i w końcu któreś będzie musiało się przenieść lub zrezygnować z pracy. Dowody posiadam iż odbyła się taka rozmowa, padły takie czy inne słowa kierownik sklepu o niczym nie wiedział decyzja wynikła od Regionu, co więcej straciłem pracę, ponieważ byłem nękany w nowym miejscu pracy o to że związałem się z innym pracownikiem
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Lipa
  2024-01-27 15:00:32
  W czasach globalnych zwolnień to pewnie cenna informacja...
  0
 • maggg
  2024-01-29 04:53:08
  Co jak dają stale umowy śmieciowe nawet z grupą inwalidzką bo ma prezeska wszędzie znajomości...tyra chorym i ma wyj..e, za grosze.Papier przyjmie wszystko a realia są inne.Pracodawcy są dla ukraińcôw nie dla Polakôw
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

REKLAMA

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

REKLAMA

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA