Ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych wypłacił do końca września 2023 r. ZUS na Podkarpaciu. Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
REKLAMA
REKLAMA
- ZUS na podkarpaciu wypłacił w tym roku ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych
- Kto może uzyskać zasiłek pogrzebowy?
- Co trzeba zrobić aby otrzymać zasiłek pogrzebowy?
- Gdzie złożyć dokumenty?
- Ile czasu na złożenie wniosku o zasiłek?
- W jakiej wysokości przysługuje zasiłek pogrzebowy?
- W jakim czasie ZUS wypłaca zasiłek?
- Rzecznik prasowy ZUS podpowiada co do kosztów pogrzebu i zwortu środków
ZUS na podkarpaciu wypłacił w tym roku ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych
Rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg, wskazał że: ZUS na podkarpaciu, do końca września 2023 r. wypłacił ponad 13,1 tys. zasiłków pogrzebowych.
REKLAMA
W 2022 roku ZUS na Podkarpaciu wypłacił 19 449 zasiłków pogrzebowych, odpowiednio oddział ZUS w Rzeszowie 13861, a oddział w Jaśle 5768.
Do końca września 2023 r., zasiłków pogrzebowych było ponad 13,1 tys. zasiłków, w oddziale Rzeszów – 9341, a Jasło – 3818.
Kto może uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Generalnie zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb, jednak musi spełnić konkretne warunki. Może to być np.: osoba z rodziny zmarłego; obca osoba (np. pracodawca); instytucja (np. dom pomocy społecznej, gmina czy związek wyznaniowy).
Ważne! Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko raz po tej samej osobie zmarłej.
Co trzeba zrobić aby otrzymać zasiłek pogrzebowy?
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy należy złożyć:
- wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (dokument Z-12)
- odpis skrócony aktu zgonu (chyba, że złoży się wniosek wówczas oddział ZUS sam może uzyskać odpis skrócony aktu zgonu z urzędu stanu cywilnego),
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe, albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją urzędnika, że dziecko urodziło się martwe,
- oryginały rachunków, które dotyczą poniesionych kosztów pogrzebu
- kopie rachunków, które dotyczą pogrzebu i potwierdził je bank za zgodność z oryginałem
- zaświadczenie płatnika składek (na przykład pracodawcy) o tym, że albo wnioskujący albo zmarły podlegają/li ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu – w przypadku osoby ubezpieczonej (nie dotyczy to osób, które mają pozarolniczą działalność i osób, które z nimi współpracują),
- dokumenty, które potwierdzą, że jest się z rodziny zmarłego (na przykład odpis skrócony aktu urodzenia),
- dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty albo paszport – jeśli dokumenty składa się osobiście w jednostce ZUS,
- pełnomocnictwo, jeśli ktoś inny składa dokumenty.
Gdzie złożyć dokumenty?
Wniosek wraz z dokumentami można złożyć w placówce ZUS (w jednostce ZUS, która wypłacała emeryturę albo rentę zmarłemu – jeśli zmarły dostawał emeryturę albo rentę czy też w jednostce ZUS – zgodnie z miejscem zamieszkania wnioskodawcy)
- osobiście;
- przez osobę upoważnioną;
- pocztą;
- elektronicznie przez PUE ZUS.
Ile czasu na złożenie wniosku o zasiłek?
Na złożenie wniosku o wypłatę jest sporo czasu:
- do 12 miesięcy od dnia śmierci,
- do 12 miesięcy od dnia pogrzebu – jeśli na przykład pojawił się problem z odnalezieniem zwłok lub identyfikacją zmarłego.
W jakiej wysokości przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy nie odpowiada całkowitym wydatkom, które faktycznie poniosło się z tytułu organizacji pogrzebu. Jeżeli należy się do ww. grupy członków rodziny zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4 000 zł. Jest to stała kwota. Jeżeli zaś pogrzeb organizują osoby spoza rodziny zmarłego (czyli instytucje, organy, obce osoby) zasiłek przysługuje w takiej wysokości w jakiej koszty zostały faktycznie poniesione, jednak nie więcej niż 4 000 zł.
Jeśli za pogrzeb płaci więcej niż jedna osoba z rodziny – zasiłek będzie podzielony proporcjonalnie do wydatków tych osób. Każda z tych osób musi złożyć oddzielny wniosek.
W jakim czasie ZUS wypłaca zasiłek?
Od dnia złożenia wszystkich dokumentów, ZUS wypłaca zasiłek w ciągu 30 dni.
Rzecznik prasowy ZUS podpowiada co do kosztów pogrzebu i zwortu środków
Jak podaje PAP: „To, jakie koszty należy uznać za koszty pogrzebu, niestety nie określa żadna ustawa. Tak, więc przyjmuje się, że sam pogrzeb to czynności, które trwają od chwili zgonu do pochowania zwłok lub prochów osoby zmarłej” – dodał Dyląg.
Dlatego, jak zwrócił uwagę rzecznik, pojawiają się niekiedy wątpliwości, czy np. zakup samej trumny wystarczy do udowodnienia kosztów pogrzebu lub czy do kosztów pogrzebu można zaliczyć wydatki związane z postawieniem nagrobka?
„Przedstawienie rachunku za samą trumnę nie stanowi dowodu pokrycia kosztów pogrzebu. Dzieje się tak, dlatego, że istnieje domniemanie, że pozostałe koszty poniósł ktoś inny, kto również będzie ubiegał się o zasiłek pogrzebowy” – powiedział Dyląg.
Dodał, że kosztu pogrzebu nie stanowi również zakup samych kwiatów; inaczej niż w przypadku ceremonii kościelnej.
„To jak najbardziej wydatki związane z pogrzebem i potwierdzone przez instytucję kościelną są uwzględniane w wypłacanym przez ZUS świadczeniu. Inna rzecz to wydatki poniesione na wystawienie nagrobka. Z uwagi na fakt, iż jego zakup nie jest bezpośrednio związany z pochówkiem osoby zmarłej, nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości zasiłku pogrzebowego. Brak nagrobka nie oznacza, że pogrzeb się nie odbył. A może on być wystawiony nawet kilka lat po pochówku” – zaznaczył Dyląg.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat