| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie we wrześniu 2014 r.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie we wrześniu 2014 r.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2014 r. wzrosło od ubiegłego września o 3,4%. Wzrosło również zatrudnienie. GUS podał wzrost o 0,8%.

Komentarz dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 5536,3 tys. osób i wzrosło o 2,3 tys. czyli o 0,5 proc. w stosunku do sierpnia. We wrześniu zatem kontynuowany był trend wzrostu zatrudnienia. Od początku roku zwiększyło się ono o ponad 31 tys. W ubiegłym miesiącu, podobnie jak w poprzednich tego roku, poziom zatrudnienia był też wyraźnie wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ubiegłych latach wrzesień był już okresem stabilizacji lub zmniejszania poziomu zatrudnienia, jednak w tym roku widoczny jest wyraźny wzrost, który może być też kontynuowany w październiku.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w sierpniu 2014 r.

Optymizmem napawają dane napływające z urzędów pracy. Na koniec września w urzędach pracy zarejestrowanych było tylko 1 824 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,5 proc. Jednak ważniejsze dane dotyczą strony popytowej rynku pracy. Pracodawcy zgłosili we wrześniu do urzędów pracy 115 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 23 proc. więcej niż w sierpniu i aż o 57 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 3900,49 zł. Wzrosło ono o zaledwie 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 3,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tempo wzrostu wynagrodzenia przeciętnego od 4 miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie w stosunku do roku poprzedniego i można liczyć, że ta tendencja będzie utrzymana.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »