Mozliwy powrót do zawodów prawniczych po postępowaniu dyscyplinarnym
REKLAMA
Nowelizacja dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2010 r. TK za niezgodny z ustawą zasadniczą uznał brak możliwości ubiegania się o ponowny wpis na listę członków danego samorządu zawodowego osobie z niej skreślonej z powodów dyscyplinarnych. Nowelizacja dotyczy samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych i diagnostów laboratoryjnych. Ustawa przywraca osobie odwołanej albo skreślonej z listy członków danego samorządu zawodowego prawo ubiegania się o ponowne powołanie na stanowisko albo wpis na listę. Umożliwia też uzyskanie ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadza instytucję zatarcia wpisu o orzeczonej karze dyscyplinarnej, np. zakazie wykonywania zawodu.
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter
Osoby, które wracają do zawodu prawniczego po orzeczeniu dyscyplinarnym i które nie wykonywały zawodu przez co najmniej 10 lat będą musiały ponownie zdać egzamin. Ponowne zdawanie egzaminu czekać będzie także tych prawników, którzy w ciągu 10 lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu, nie wpisali się na listę zawodową. Sejm uchwalił ustawę 30 maja 2014 r. Senat na posiedzeniu 12 czerwca 2014 r. wprowadził do niej poprawki redakcyjne. 24 czerwca br. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatrzyła stanowisko Senatu i wnosi, aby przyjąć część poprawek. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Borys Budka. Posłowie zagłosują nad poprawkami w bloku.
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat