REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca 24, 25 i 26 grudnia 2024 r. – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

wigilia, boże narodzenie, praca w święto, dzień wolny, dodatkowe wynagrodzenie
Praca 24, 25 i 26 grudnia 2024 r. – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku pracy w święto, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy – zgodnie z kodeksem pracy – pracownikowi przysługują określone prawa, chyba, że jest on zatrudniony w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i właśnie w święta. Jakie prawa mają zatem – w tym roku – pracujący w wigilię, a jakie pracujący w pierwszy lub drugi dzień Bożego Narodzenia?

Praca 24 grudnia – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

W tym roku – tj. w roku 2024 r. – za pracę w wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia 2024 r. – nie należy się inny dzień wolny od pracy ani dodatkowe wynagrodzenie, ponieważ nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, zgodnie z ustawą z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że ten stan rzeczy, zmieni się od przyszłego roku, w związku z procedowanym aktualnie projektem ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 24.10.2024 r. (druk sejmowy nr 777), który zakłada dodanie 24 grudnia (wigilii Bożego Narodzenia) – do katalogu dni ustawowo wolnych od pracy. W tym dniu, wolne mieliby również pracownicy placówek handlowych, ale zamiast dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia – byłyby aż trzy niedziele handlowe poprzedzające wigilię. Zgodnie z projektem – ustawa miałaby wejść w życie 1 lutego 2025 r. Aktualnie, trafiła ona na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy, który jednak wstrzymał się ze złożeniem pod nią swojego podpisu, gdyż jak wyjaśnił (w dniu 12 grudnia br.) – początkowo opowiadał się za tym, by Wigilia była dniem wolnym od pracy, jednak po wprowadzeniu do projektu parlamentarnej poprawki, polegającej na wprowadzeniu dla pracowników handlu dodatkowego dnia pracującego w postaci niedzieli przypadającej na trzy tygodnie przed wigilią – jego stosunek do ustawy uległ „niejakiemu zawieszeniu”, gdyż pracownicy ci – którzy dotychczas w wigilię pracowali krócej (bo do godz. 14) – we wprowadzoną dodatkową niedzielę handlową, będą musieli pracować w „normalnym” trybie, a zatem – zmiana ta, nie jest dla nich do końca korzystna.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli jednak finalnie ww. nowelizacja doczeka się podpisu Prezydenta i wejdzie w życie – wówczas – za pracę w wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia – pracodawca obowiązany będzie zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego, a jeżeli wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie będzie możliwe – pracownikowi przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w tym dniu.

Warto również, w tym miejscu, nadmienić, iż aktualnie – zgodnie z ustawą z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – w wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia – pracownicy handlu – co do zasady – nie mogą pracować dłużej niż do godz. 14. Stanowi o tym art. 8 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym:

  1. handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, jak również

  2. powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

REKLAMA

– w dniu 24 grudnia, po godzinie 14.00,  są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6 ww. ustawy (z którego wynika katalog placówek handlowych, w których nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę – np. na stacjach paliw, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami lub w placówkach pocztowych, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych).

Jedyny przypadek, gdy – w obecnym stanie prawnym – 24 grudnia jest dla określonej grupy pracowników dniem wolnym od pracy i jest to zagwarantowane przez ustawę –  jest sytuacja, w której wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę – wówczas (z wyjątkiem ww. przypadków, wynikających z art. 6 ustawy z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni) – w tym dniu, obowiązuje zakaz handlu oraz powierzania zatrudnionym pracownikom wykonywania pracy w handlu (zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy). Za nieprzestrzeganie powyższego zakazu (jak również zakazu powierzania pracownikom pracy w wigilię, która nie przypada w niedzielę, po godz. 14) – pracodawcy grozi kara grzywny w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na chwilę obecną – praca w wigilię Bożego Narodzenia pozostałych pracowników (tj. niebędących pracownikami handlu) – uzależniona jest natomiast niejako od woli pracodawcy. Pracodawca może bowiem np. zwolnić pracowników od wykonywania pracy lub skrócić godziny wykonywania pracy w dniu 24 grudnia. W obu powyższych przypadkach – pracodawca nakazując jednostronnie dzień wolny lub skrócenie czasu pracy – nie może jednak obniżyć wynagrodzenia pracowników za wykonywaną pracę. Jeżeli natomiast pracownik – w dniu 24 grudnia – zakończy pracę o wcześniejszej godzinie za zgodę pracodawcy, ale na swój wniosek – wówczas przysługiwać mu będzie wynagrodzenie wyłącznie za wykonaną pracę. Częstą praktyką w zakładach pracy jest również zamieszczanie przez pracodawców, w regulaminach wewnątrzzakładowych, postanowienia, iż 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy, ale w zamian pracownicy muszą np. stawić się do pracy w inny dzień (a zatem – „odrobić” dodatkowy dzień wolny).  

Praca 25 grudnia – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

25 grudnia, czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia – jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. l ustawy z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. 

Zgodnie z art. 151[10] kodeksu pracy – w święta (czyli również w dniu 25 grudnia), praca dozwolona jest wyłącznie:

  1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

  2. w ruchu ciągłym,

  3. przy pracy zmianowej,

  4. przy niezbędnych remontach,

  5. w transporcie i w komunikacji,

  6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,

  7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,

  8. w rolnictwie i hodowli,

  9. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:

    • zakładach świadczących usługi dla ludności,

    • gastronomii,

    • zakładach hotelarskich,

    • jednostkach gospodarki komunalnej,

    • zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,

    • jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę oraz 

    • zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,

  10. w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, jak również

  11. przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, odbieranych poza terytorium Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dzień, który w Polsce jest dniem wolnym od pracy – u tego odbiorcy, jest dniem pracy.

Pracownikom, którzy będą wykonywać pracę w dniu 25 grudnia br. (z wyjątkiem pracowników, o których mowa w pkt 10 powyżej, tj. zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta) –  zgodnie z art. 151[11] kodeksu pracy – pracodawca obowiązany jest zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli natomiast wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie jest możliwe – pracownikowi przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Praca 26 grudnia – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

26 grudnia, czyli drugi dzień Bożego Narodzenia – zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. m ustawy z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – również jest dniem ustawowo wolnym od pracy

W tym dniu, obowiązują zatem dokładnie takie same zasady dotyczące wykonywania pracy, jak w dniu 25 grudnia. Pracownikom, którzy będą wykonywać pracę w dniu 26 grudnia br. (z wyjątkiem pracowników, zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta) –  zgodnie z art. 151[11] kodeksu pracy – pracodawca obowiązany jest zatem zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli natomiast wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie nie jest możliwe – pracownikowi przysługiwać będzie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1920)

  • Ustawa z dnia 10.01.2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 449)

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pracy. Czy będą zmiany w 2025 r.?

Zmiany przepisów prawa w zakresie zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pracy miały nastąpić w III kwartale 2023 r. Tak się jednak nie stało. Projekt rozporządzenia utknął a Ministerstwo Finansów sprzeciwia się regulacjom, wskazując, że inni pracownicy nie mogą liczyć na tak szeroki zakres zwrotów, jak proponuje się w rozporządzeniu dla tej grupy zawodowej. Czy dojdzie do zmian w 2025 r.?

Praca 24, 25 i 26 grudnia 2024 r. – czy należy się dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie?

W przypadku pracy w święto, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy – zgodnie z kodeksem pracy – pracownikowi przysługują określone prawa, chyba, że jest on zatrudniony w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i właśnie w święta. Jakie prawa mają zatem – w tym roku – pracujący w wigilię, a jakie pracujący w pierwszy lub drugi dzień Bożego Narodzenia?

ZUS umorzy składki. Wnioski będzie można składać od 6 stycznia 2025 r.

Już od 6 stycznia 2025 roku płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi z września 2024 r. będą mogli złożyć wniosek o umorzenie składek. Jednym z warunków umorzenia jest spadek przychodu o minimum 40 proc.

Praca tylko taka, którą da się dopasować do własnego stylu życia, na pewno nie na odwrót. Zetki w swoich wyborach w kwestii pracy nie idą na kompromisy

Zetki, nowe pokolenie mają bardzo radykalne oczekiwania co do pracy.według raportów, to ona musi się dostosować do życia prywatnego. Co drugi kandydat z tego pokolenia odrzucił pracę, która nie zgadzała się z osobistymi wartościami lub uniemożliwiałaby zachowanie równowagi między pracą, a życiem osobistym. Według raportów to praca  musi się dostosować do życia prywatnego Zetki, a nie na odwrót.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego. Zasady jego udzielania są zupełnie inne

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten jest udzielany młodocianemu na innych zasadach niż urlop należny pozostałym pracownikom.

4 dni urlopu na żądanie do końca 2024 roku i co dalej?

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Nie każdy pracownik wie, czym właściwie jest ten urlop. Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, a może to dodatkowy urlop? Czy niewykorzystany przepada wraz z końcem roku?

Godziny pracy 2025 [Tabela]

Godziny pracy w 2025 roku - ile wynosi roczny wymiar czasu pracy i dla poszczególnych miesięcy? Artykuł zawiera tabelę do druku i kalendarz 2025 roku. Najwięcej pracowaliśmy w lipcu i będziemy pracować w październiku 2025 roku.

Komunikat ZUS: Wydłużone czasy dostępu do strony internetowej ZUS oraz usług elektronicznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o wydłużonym czasie dostępu do strony www.zus.pl oraz usług elektronicznych.

REKLAMA

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę?

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę albo inne świadczenie? Wprawdzie przepisy ubezpieczeń społecznych do nabycia emerytury czy renty wymagają minimalnego okresu składkowego i przepracowania chociaż jednego dnia, ale jest jedna możliwość na otrzymanie świadczeń z ZUS, gdy nie spełnia się kryteriów. Zobacz jaki to wyjątek.

Wysoka liczba ubezpieczonych w ZUS. Coraz więcej cudzoziemców pracuje legalnie

Na rynku pracy nadal utrzymuje się dobra sytuacja. Do końca września 2024 r. ponad 16 mln osób było objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w ZUS. Z tej liczby w ZUS zarejestrowanych było blisko 1,2 mln cudzoziemców, co stanowi ok. 7 proc. ubezpieczonych.

REKLAMA