| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w systemie emerytalnym - 55. posiedzenie Sejmu

Zmiany w systemie emerytalnym - 55. posiedzenie Sejmu

Zmiany w systemie emerytalnym były przedmiotem prac podczas pierwszego dnia 55. posiedzenie Sejmu (3 grudnia 2013 r.). Izba zajęła się w pierwszym czytaniu rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.

Zmiany w systemie emerytalnym

Podczas pierwszego dnia 55. posiedzenia Sejmu, które odbyło się dnia 3 grudnia 2013 r., Izba zajęła się w pierwszym czytaniu rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Projekt zakłada zmiany w systemie emerytalnym, dotyczące OFE. Zdaniem rządu proponowana ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo obecnym i przyszłym emerytom, a także finansom publicznym i rynkom kapitałowym. Przyjęcie projektu ma zmniejszyć ponoszone przez budżet koszty systemu emerytalnego oraz obniżyć poziom długu publicznego w relacji do PKB.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Prawo wyboru

Projekt zakłada, że ubezpieczeni otrzymają prawo wyboru, czy chcą, by część ich składki była jak dotąd odprowadzana do OFE, czy też przekazywana na subkonto w ZUS. Rząd proponuje, by ubezpieczeni mogli złożyć, między 1 kwietnia a 31 lipca 2014 r., oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Brak takiego oświadczenia będzie traktowany jako wybór ZUS. Co więcej, od 2016 r. ubezpieczeni będą mogli raz na cztery lata, pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca, zmienić decyzję. Według Rady Ministrów środki na subkoncie w ZUS będą podlegały identycznym zasadom gromadzenia i podziału, jak w przypadku tych, które trafiają do OFE.

Przekazanie aktywów z OFE do ZUS

Projekt przewiduje również, że 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości swoich aktywów netto - w pierwszej kolejności obligacje i bony emitowane przez Skarb Państwa. OFE 31 października 2014 r. prześlą do ZUS informację o liczbie i wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych, a ZUS zewidencjonuje je do 31 marca 2015 r. na specjalnych subkontach. Kwoty na subkontach nie będą mogły być niższe niż wartość umorzonych jednostek według stanu na 3 września 2013 r. Rozwiązanie to, zdaniem rządu, gwarantuje, że ubezpieczeni nie stracą na tej operacji. Środki przeniesione do ZUS mają być waloryzowane o średnioroczny wzrost PKB w ostatnich 5 latach.

Polecamy także: Projekt zmian w systemie emerytalnym

Zmiany w OFE

Projekt zakłada, że osoby, które pozostaną w OFE, będą przekazywały do niego 2,92 proc. pensji brutto, a nie 3,5 proc. jak obecnie. Ponadto obniżone o połowę (z 3,5 proc. do 1,75 proc.) mają zostać opłaty pobierane przez OFE od składek. Także o połowę (z 0,8 proc. do 0,4 proc.) mają spaść pobierane przez ZUS opłaty za przekazywanie składek. Rząd proponuje też wprowadzenie tzw. suwaka bezpieczeństwa, zgodnie z którym środki osób, które wybrały OFE, przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone do ZUS.

Projekt zakłada również zakaz inwestowania przez OFE w obligacje skarbowe oraz w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Oznacza to, że fundusze będą mogły inwestować w większym stopniu m.in. w akcje, obligacje samorządowe, drogowe oraz korporacyjne.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Prace nad projektem

Rada Ministrów przyjęła projekt 19 listopada 2013 r. Projekt wpłynął do Sejmu 22 listopada 2013 r. Tego samego dnia został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Projekt uzasadnił minister pracy i polityki społecznej. Podczas pierwszego czytania zgłoszone zostały wnioski o odrzucenie projektu oraz o dodatkowe skierowanie go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W głosowaniu Sejm oba wnioski odrzucił. Projekt został skierowany wyłącznie do Komisji Finansów Publicznych w celu przygotowania sprawozdania w terminie umożliwiającym jego rozpatrzenie podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »