REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety 60+ mieszkające na wsi: w jednej miejscowości może być więcej niż jedno KGW - Koło Gospodyń Wiejskich. Czy powoduje to nieuczciwą konkurencję KGW? I co z dotacją?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
koło gospodyń wiejskich, kobiety, wieś
Kobiety 60+ mieszkające na wsi: w jednej miejscowości może być więcej niż jedno KGW - Koło Gospodyń Wiejskich. Czy powoduje to nieuczciwą konkurencję KGW? I co z dotacją?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już jakiś czas temu zaszły zmiany w Kołach Gospodyń Wiejskich (KGW) i to nie małe. Kobiety 60+ mieszkające na wsi wiedzą już, że w jednej miejscowości może być więcej niż jedno KGW. Czy powoduje to nieuczciwą konkurencję KGW? Czy ma to wpływ na dotację? Ponadto przypominamy o konkursie: „Polska wieś jakiej nie znasz” organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konkurs trwa od 18 czerwca do 30 września 2025 roku.

Czym zajmują się koła gospodyń wiejskich?

Na wstępie przyglądnijmy się ogólnym przepisom, chociaż każdy z nas wie jak w praktyce funkcjonują KGW. Wielu z nas kojarzy się to z krzewieniem tradycji, zwyczajów, obrzędów, lokalnej kultury i oczywiście pysznym domowym jedzeniem na różnego rodzaju piknikach czy festynach.

REKLAMA

Przykład

Rencistka, Krysia, 66. latka z województwa Świętokrzyskiego, z okolic Jędrzejowa, często wspomina jak to było kiedyś... Ludzie spotykali się w wiejskim klubie, wspólnie planowali przygotowania do ważnych wydarzeń na wsi czy w parafii, pomagali sobie w polu. Kiedyś bardzo ważne było świętowanie dożynek czy świąt kościelnych. Teraz tradycja zanika, młodzi uciekają do miast, za pracą, za lepszym życiem, a starszym ludziom już nie chce się działać tak prospołecznie jak kiedyś. Teraz czekają tylko na dodatki sołtysowskie, na renty wdowie, na trzynastkę - tylko pieniądze i pieniądze. Więzi społeczne nie są już tak mocne jak kiedyś, w zasadzie w ogóle ich nie - przynajmniej w naszej wsi. Szkoda, że nastały takie czasy.

Koło gospodyń wiejskich reprezentuje interesy i działa na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspiera wszechstronny rozwój terenów wiejskich. Koło gospodyń wiejskich w szczególności:

  • prowadzi działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
  • prowadzi działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
  • wspiera rozwój przedsiębiorczości kobiet;
  • inicjuje i prowadzi działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • upowszechnia i rozwija formy współdziałania, gospodarowania i racjonalne metody prowadzenia gospodarstw domowych;
  • reprezentuje interesy środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
  • rozwija kulturę ludową, w tym w szczególności kulturę lokalną i regionalną.

Jakie zajęcia prowadzą koła gospodyń wiejskich?

Koła gospodyń wiejskich prowadzą zróżnicowane działania. Generalnie można przyjąć, że ich główna działalność to działalności kulturalna, społeczna, oświatowa. Celem działania jest wieloaspektowy rozwój miejscowości, aktywizacja, integracja i rozwój mieszkańców, wzrost różnych umiejętności. Co ważne, koła gospodyń wiejskich działają na rzecz grup w różnym wieku. Mylnie utożsamiane są z kobietami w wieku emerytalnym, coraz więcej młodych dziewcząt i kobiet zapisuje się do KGW, propagując rozwój swojej społeczności i swoich pasji, w tym kwestii związanych z folklorem czy kulinariami.

Zmiany w kołach gospodyń wiejskich

Ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (dalej jako: ustawa) została podpisana przez Prezydenta RP. Niniejszą ustawą zmieniono ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1179) oraz ustawę z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 263). Przepisy obowiązują od 22 października 2024 r.

Ważne

WYRÓWNANIE NIERÓWNOŚCI 

Głównym celem zmian wprowadzanych w ustawie o kołach gospodyń wiejskich jest, zgodnie z uzasadnieniem, zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi.

Więcej niż jedno koło gospodyń wiejskich w jednej miejscowości i dotacje dla KGW

Zmiana przepisów i wdrożona ustawa umożliwia KGW więcej form aktywności chodzi m.in. o:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • umożliwienie przyznania dotacji kołom gospodyń wiejskich działającym obecnie na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (także w miejscowościach, w których siedzibę ma koło gospodyń wiejskich widniejące w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tj. działające na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich);
  • umożliwienie kołom gospodyń wiejskich działającym na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników wpisanie się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w miejscowości, w której siedzibę posiada już inne koło. Tym samym w jednej miejscowości będzie mogło istnieć więcej niż jedno koło wpisane do tego Rejestru.

Dlaczego taka zmiana, jak podaje projektodawca w uzasadnieniu do zmian, w miejscowości gdzie istniejące koło (działające na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników) nie zgłosiło chęci zarejestrowania w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy o kołach gospodyń wiejskich (choć wtedy miało pierwszeństwo przed innymi kołami), a teraz nie może uzyskać wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, ponieważ w danej miejscowości jest już siedziba innego koła. Przepis ten nie wprowadza pełnej swobody w zakresie wpisywania się do rejestru wszystkich kół działających na danym terenie, lecz dopuszcza wyjątek dla kół gospodyń wiejskich, które prowadziły działalność w chwili wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (tj. w dniu 29 listopada 2018 r.). Zmiany w art. 25–25a ustawy o kołach gospodyń wiejskich wynikają z faktu planowanego zniesienia instytucji Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych i przekazaniem części jego zadań ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.

Konkurs: „Polska wieś jakiej nie znasz”

Rusza druga edycja konkursu filmowego pod tytułem „Polska wieś jakiej nie znasz” organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ważne

Idea Konkursu to przedstawienie polskiej wsi nie tylko jako narodowego spichlerza, ale także miejsca atrakcyjnego do życia i spędzania wolnego czasu. Skierowany jest on do osób, które na terenach wiejskich realizują różnego rodzaju niestandardowe i oryginalne działania, ukazujące w atrakcyjny i innowacyjny sposób możliwości spędzania czasu na wsi.

Mogą to być działania edukacyjne, proekologiczne, popularno-naukowe, kulturalne, etnograficzne. Chodzi o działania zarówno komercyjne, jak i non profit takie jak np. warsztaty rękodzieła, parki edukacyjne, roślinne labirynty, mini ogrody zoologiczne, lokalne muzea, skanseny, izby tradycji itp. Jednym słowem, wszystko czym polska wieś może zaskoczyć i przyciągnąć ludzi spragnionych wypoczynku, kontaktu z naturą, agrokulturą oraz lokalnymi tradycjami.

  • Konkurs skierowany jest do osób fizycznych (pełnoletnich - w dniu zgłoszenia pracy uczestnik musi mieć skończone 18 lat), prawnych i nieposiadających osobowości prawnej, które prowadzą działalność na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich.
  • W Konkursie nie mogą brać udziału osoby będące pracownikami ARiMR, osoby będące członkami ich najbliższej rodziny (tj. mąż, żona, dzieci, rodzice) oraz związane z ARiMR umową cywilnoprawną.
  • Konkurs polega na zrealizowaniu filmu zgodnego z tematem Konkursu. Film nie może być dłuższy niż 2 minuty i mieć rozmiar do 1 GB. Praca musi być zapisana w formacie MP4. Nie może zawierać żadnych elementów ograniczających pole filmu, w szczególności: logo, daty, podpisu itp.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

REKLAMA

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

REKLAMA