Zakaz handlu w niedzielę
REKLAMA
Wejście w życie projektu zakazującego pracy w placówkach handlowych we wszystkie niedziele będzie się wiązało z wysokimi kosztami społecznymi i grozi pogłębieniem bezrobocia. Proponowane zmiany w Kodeksie pracy są przykładem ignorancji ekonomicznej jego autorów.
REKLAMA
Pracodawcy RP uważają, że ewentualne uchwalenie proponowanych przez grupę parlamentarzystów rozwiązań spowodowałoby wzrost bezrobocia w samym sektorze handlu o 25 tys. osób, a łącznie z usługami powiązanymi i produkcją zagrożone byłoby nawet 50-70 tys. miejsc pracy.
Polecamy: Forum Kadry - Jak zarejestrować się jako osoba bezrobotna
W PKB Polski konsumpcja wewnętrzna ma największy udział, tj. ok. 60 proc.. Ograniczenie tygodnia pracy w handlu o 1/7, nawet po wprowadzeniu rozwiązań kompensacyjnych, spowoduje spadek obrotów sieci handlowych o 3-7 proc. , co w sposób znaczący przełoży się na poziom konsumpcji wewnętrznej. I w konsekwencji wpłynie bezpośrednio nie tylko na wzrost bezrobocia, ale przełoży się także wpływy do budżetu z handlu i usług powiązanych z tym sektorem. W obecnej sytuacji gospodarczej Polski będzie to działanie nieodpowiedzialne. Na takie rozwiązania nie można sobie pozwolić nawet podczas dobrej koniunktury, a co dopiero w okresie spowolnienia. Niestety wnioskodawcy-parlamentarzyści zdają się nie brać tego pod uwagę.
Zakaz pracy w handlu w niedziele to pomysł, od którego odchodzi się obecnie nawet w wysokorozwiniętych krajach zachodniej Europy, w których obowiązywały przepisy ograniczające handel w niedzielę. Na przykład w przywoływanych przez wnioskodawców przykładzie Niemiec (ale także Włoch, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii) kompetencje decyzyjne w tym zakresie scedowano na władze regionalne bądź lokalne, stworzono liczne wyjątki i odstępstwa. Miało to związek z troską o rynek pracy, gospodarkę oraz komfort życia obywateli i turystów. Rozmaite badania oraz wyniki sprzedaży pokazują, że to właśnie w weekendy obroty handlu są największe i dobrze byłoby więc, gdyby wnioskodawcy powyższe argumenty wzięli pod uwagę proponując rozwiązania, które mają wpływ na rozwój polskiej gospodarki.
Zobacz również: Handlowcy wciąż poszukiwani - wynagrodzenie od 4 tys. zł brutto
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat