REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego owocowe czwartki to za mało, czyli benefity pracownicze kiedyś i dziś

biuro owoce komputer praca
biuro owoce komputer praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na benefity w pracy zwraca uwagę trzech na czterech Polaków. Tak wynika z danych zebranych przez firmę Enter The Code. Jednak owocowe czwartki dziś to już za mało. O tym dlaczego popularne kiedyś benefity dziś już nie działają mówi Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse. 

Do najpopularniejszych benefitów kilka-kilkanaście lat temu należały owocowe czwartki, prywatna opieka medyczna czy karnet na siłownię. Dla firm był to sposób na zwiększenie lojalności swoich pracowników, wzmocnienie swojego wizerunku oraz przyciągnięcie nowych talentów. Upływa lat jednak zmniejszył siłę takich benefitów. Dlaczego?

REKLAMA

Autopromocja

Benefity pracownicze kiedyś i dziś

Jak to się zaczęło? Na przełomie millenium wiele polskich firm zaczęło adaptować zachodnie praktyki związane z dbaniem o well-being pracowników. Część przedsiębiorców stawiało na owocowe czwartki, a inni na prywatną opiekę medyczną czy karnet na siłownię. W tamtych czasach wielu pracowników – szczególnie tych starszej daty, w których mocno zakorzeniony był etos pracy rodem z poprzedniego stulecia – uważało, że takie benefity to najlepsze co mogło ich spotkać. Dziś jednak sytuacja zupełnie się zmieniła. Na rynek pracy weszło nowe pokolenie, które wymaga od pracodawców czegoś więcej. 

– Media podają, że do 2032 roku osoby z pokolenia Z, czyli te urodzone między 1990 a 2010 rokiem, oraz millenialsi stanowić będą nawet 75 proc. całkowitej siły roboczej na świecie. To dla pracodawców bardzo istotna informacja, ponieważ tacy pracownicy mają zupełnie inne podejście do pracy niż ich starsi koledzy. Większość z nich pracuje po to, aby żyć, a nie odwrotnie. Zależy im nie tylko na tym, by być należycie wynagradzanym za własną pracę, lecz także by otrzymywać dopasowane do swoich potrzeb benefity, jak elastyczny czas pracy czy wsparcie psychologiczne  – podkreśla Magda Pietkiewicz.

 

Owocowe czwartki nie są atrakcyjne

Nie dalej jak kilka lat temu niemal w każdym ogłoszeniu o pracę można było przeczytać, że firma oferuje pracę w młodym dynamicznym zespole, że praktykuje owocowe czwartki i że pracownicy mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną. Z biegiem czasu takie benefity stały się standardem – pracownicy zaczęli je traktować jak coś tak oczywistego, jak pensja przelewana co miesiąc na konto. 

–  Zaangażowania i lojalności pracowników nie da się zbudować czymś co otrzymają w każdym innym miejscu pracy. Owocowe czwartki nie robią już na nikim wrażenia – no chyba, że pracodawca nie oferuje tego rodzaju bonusów, wtedy zaczyna to być podejrzane. Pracownicy dziś chcą otrzymywać benefity, które odpowiadają na ich konkretne potrzeby takie jak chociażby przepracowanie czy trudności w pogodzeniu życia prywatnego z zawodowym. Na zachodzie niemal na porządku dziennym pracodawcy w ramach korzyści pracowniczych oferują zatrudnionym konsultacje psychologiczne czy dodatkowy urlop – mówi Magda Pietkiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna i hybrydowa

REKLAMA

Pandemia pokazała jedno - da się efektywnie pracować zdalnie. Mimo że, czas maseczek i lockdownów już za nami, wiele firm nadal pozwala swoim pracownikom na wykonywanie obowiązków z domu lub pracę w modelu hrybrydowym. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton, jednej z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie, wśród właścicieli i członków zarządów dużych i średnich firm w Polsce wynika, że ponad 70 proc. z nich umożliwiło swoim pracownikom biurowym wykonywanie pracy zdalnej[1].

– Pandemia spowodowała, że pracodawcy chcąc nie chcąc musieli bardziej przychylnym okiem spojrzeć na pracę zdalną. To z kolei sprawiło, że element, który wcześniej należał do najbardziej cenionych przez pracowników benefitów, czyli home office, stał się standardem – zaznacza Magda Pietkiewicz. – Obecnie, gdy duża część z nas w miejscu pracy spędza tyle samo bądź mniej czasu co w domowym biurze, pracownikom zależy już na zupełnie czymś innym. 

Jakie benefity są dziś atrakcyjne dla pracowników

Statystki są niepokojące. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2023 roku pracujący Polacy spędzili aż 26,1 mln dni na zwolnieniach L4 spowodowanych zaburzeniami psychicznym[2]. Eksperci alarmują, że w nadchodzących latach będziemy obserwować wzrost osób borykających się z  wypaleniem zawodowym, depresją czy stanami lękowymi. World Health Organisation przewiduje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą, powszechniejszą niż nowotwory, cukrzyca i choroby serca[3].

– Nasze badania wykazały, że co trzeci Polak uważa, że jego praca jest źródłem nadmiernego stresu i ma problemy z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dodatkowo 58 proc. polskich pracowników czuje, że jest przeciążona ilością obowiązków służbowych. To niepokojące ponieważ taki przedłużający się stan napięcia i niepokoju może prowadzić do różnego rodzaju problemów ze zdrowiem psychicznym  – alarmuje Magda Pietkiewicz. ­– Zamiast oferować pracownikom benefity w postaci „owocowych czwartków” czy voucherów na lunch, pracodawcy powinni postawić na działania mające na celu wsparcie pracowników. Warto zbadać, jakie benefity są dla nich atrakcyjne i jakie mogą pomóc w poprawie ich dobrostanu oraz samopoczucia. Takie korzyści pracownicze jak konsultacje psychologiczne, sesje treningu mentalnego czy warsztaty radzenia sobie ze stresem, będą z roku na rok coraz bardziej cenionymi „dodatkami” do wynagrodzenia. Konieczna jest też zmiana sposobu zarządzania Badanie zaangażowania – częstsze niż raz do roku – to już konieczność aby mieć holistyczny i aktualny obraz tego co dzieje się w organizacji i jak postrzegają ją pracownicy – dodaje ekspertka.

[1] https://grantthornton.pl/publikacja/praca-zdalna-okiem-przedsiebiorcow-czy-firmy-szykuja-zmiany-raport/

[2] https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Absencja+chorobowa_raport_2023+.pdf/9be10057-0b2b-74f5-d397-2de1eefb1259?t=1710850664000

[3] https://apps.who.int/gb/ebwha/pdf_files/EB130/B130_9-en.pdf

Zobacz także: Ustawa o ochronie sygnalistów zapuka też do księgowych
Ważna wiadomość dla pracodawców: Polki i Polacy kiepsko oceniają swój dobrostan

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy. Sceptycyzm rośnie z wiekiem, ale młodzi najbardziej obawiają się spadku wynagrodzeń

Trwa dyskusja nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Temat budzi kontrowersje, bowiem Polacy obawiają się spadku zarobków. 70 proc. osób w wieku 18-44 lat sądzi, że skrócenie tygodnia pracy poprawiłoby ich zawodową satysfakcję. W starszych pokoleniach takiego zdania jest niecałe 60 proc.

KPO: Dofinansowanie szkoleń nauczycieli i urzędników – ruszyły nabory

Do 14 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o wsparcie ze środków Krajowego Planu Odbudowy szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe. Dofinansowanie pokrywa 100 proc. wydatków kwalifikowalnych.

Honorowi dawcy krwi. Kiedy jeden dzień zwolnienia, a kiedy dwa dni zwolnienia od pracy

Honorowi dawcy krwi mają prawo do zwolnienia od pracy. Wolne należy się pracownikowi w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Czy zawsze przysługują dwa dni zwolnienia?

Sprawdź, jaką dostaniesz emeryturę. ZUS zakończył waloryzację stanu kont i subkont osób ubezpieczonych

ZUS dokonał waloryzacji stanu kont i subkont osób ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ubezpieczeni w informacji o stanie konta znajdą symulację hipotetycznej emerytury.

REKLAMA

Ile zgromadziłeś emerytury? ZUS udostępnił informację o stanie konta

ZUS zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jaki kapitał zgromadził. W sumie ZUS wygenerował ponad 23,9 mln informacji za 2023 r.

ZUS czy OFE: coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o przekazywaniu składki emerytalnej. Okno transferowe tylko do końca lipca

Tylko do 31 lipca 2024 r. ubezpieczeni mogą złożyć oświadczenie o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub ZUS. Kolejną szansę na zmianę dyspozycji przyszli emeryci będą mieli od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.

Co warto wiedzieć o pracy sezonowej? Ile można zarobić?

Rynek pracy jest dziś inny niż nawet kilkanaście lat temu. Widać to również w podejściu do kariery zawodowej nowego pokolenia. Praca sezonowa daje możliwości zdobycia doświadczenia w różnych branżach w krótkim czasie. Co warto o niej wiedzieć? Ile można zarobić?

Dziecko niepełnosprawne a praca zdalna. Przepisy, wzór wniosku

Czy wniosek o pracę zdalną złożony przez rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem jest dla pracodawcy wiążący? W jaki sposób ubiegać się o pracę w domu? Jak sporządzić odpowiednie pismo?

REKLAMA

Urlopy po urodzeniu dziecka – 5 rodzajów urlopów dla rodziców

Jakie są urlopy po urodzeniu dziecka? Ile trwają i ile są płatne? Jakie dodatkowe uprawnienia przysługują rodzicom w pracy?

Ile wynosi odprawa dla pracownika przy zwolnieniu od 1 lipca 2024 r.?

Odprawa dla pracownika należy się przy zwolnieniu grupowym i indywidualnym z przyczyn niedotyczących pracownika. Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika i jego wynagrodzenia za pracę. Kiedy należy się odprawa? Jak liczyć odprawę i czy jest oskładkowana?

REKLAMA