REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

hamak lato odpoczynek czytanie książka
Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Maksymalnie 26 dni urlopu dla pracownika

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Pracownik, którego staż pracy jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, natomiast jeśli jego staż pracy wynosi co najmniej 10 lat - ma prawo do 26 dni urlopu. 

REKLAMA

Autopromocja

Na wymiar urlopu wpływ ma również wykształcenie pracownika.

Propozycja wydłużenia wymiaru urlopu 

NSZZ „Solidarność” zaproponował, żeby wymiar urlopu wypoczynkowego został wydłużony do 35 dni, o czym informował dziennik „Fakt”. Taki urlop miałby przysługiwać wszystkim pracownikom. Zdaniem związkowców obecne regulacje sięgają lat 70. XX wieku i cały wieloletni wzrost gospodarczy Polski nie przełożył się na żaden progres w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiło już pismo w tej sprawie. 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych także proponowało stopniowe wydłużanie urlopu wypoczynkowego do 35 dni rocznie i zrównanie wymiaru urlopu dla wszystkich pracowników.

Urlop wypoczynkowy nie tylko dla pracowników

Związkowcy chcą także wprowadzenia prawa do urlopu wypoczynkowego dla osób pracujących na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne podejście ma Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych. Według niego należy przede wszystkim zastanowić się, dlaczego Polacy tak dużo pracują. - Odpowiedź jest oczywista, chodzi o płace. Tymczasem ostatnie kilkadziesiąt miesięcy przyniosło wielki wzrost inflacji, kosztów życia czy obsługi długów, bo raty kredytów są wysokie. Tempo wzrostu płacy minimalnej jest duże, jednak osoby w średnim zaszeregowaniu nie mogą liczyć na tak wysokie podwyżki. I tę sprawę trzeba w pierwszej kolejności rozwiązać – mówił Sikora.

 

35 dni wolnych już jest?

Postulaty związkowców dla wielu pracowników wyglądają interesująco. Jednak nawet obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają w zasadzie bezproblemowe osiągnięcie 35 dni wolnych

Na przykład Kodeks pracy daje pracownikom możliwość skorzystania w ciągu roku kalendarzowego z urlopu opiekuńczego. Jego wymiar wynosi 5 dni i jest udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.

Kolejne 2 dni można zyskać biorąc wolne w celu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat.

Pracownik może także wystąpić o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. To dodatkowe 2 dni wolnego w roku.

Jeżeli do należnych pracownikowi 26 dni urlopu wypoczynkowego doliczymy wymienione wyżej zwolnienia, to okaże się, że już teraz okres, podczas którego pracownik nie musi świadczyć pracy, z łatwością osiągnie magiczną liczbę 35 dni. A ile byłoby czasu na odpoczynek, gdyby tych 9 dni wolnych można było dodać do postulowanych 35 dni urlopu wypoczynkowego, najlepiej przy czterodniowym tygodniu pracy i niezmniejszonej pensji…

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Działalność socjalna: Do 31 grudnia 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS

Do końca 2024 r. należy sporządzić korektę odpisu na ZFŚS. Pracodawca, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, powinien ponownie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS, skorygować go i odpowiednio pomniejszyć lub zwiększyć stan tego funduszu.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Kto może liczyć na dodatek za pracę w porze nocnej? Kiedy dodatek zastąpimy ryczałtem? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w porze nocnej od stycznia 2025 r.?

REKLAMA

Wyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej (1431 zł), a także wyższy zasiłek chorobowy (25 zł) zakłada projekt rozporządzenia resortu rolnictwa

Wyższe odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej (1431 zł), a także wyższy zasiłek chorobowy (25 zł) zakłada opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia resortu rolnictwa.

2 500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji, czy też w 2025 r.?

2 500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji, czy też w 2025 r.? MSWiA odpowiada: kwestie związane z przysługującym funkcjonariuszom świadczeniem motywacyjnym będą monitorowane i oceniane pod kątem konieczności dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych. Problem wciąż tkwi! Poniżej opisujemy jaki.

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Prawo do renty wdowiej: Dzięki ankiecie ZUS seniorzy sprawdzą, czy będą mogli pobierać świadczenia [link do ankiety]

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emeryturą). Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od początku przyszłego roku. ZUS przygotował ankietę, która umożliwia seniorom sprawdzenie, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia.

REKLAMA

Prezes ZNP: Wiele innych miast na Śląsku nie ma pieniędzy na pensje nauczycieli. Pensje opłaca kredytem z ZUS

Przede wszystkim, w odniesieniu do prognozy na rok 2025 nie używałbym słowa podwyżka. To jest tylko waloryzacja i to okrojona. Związek stoi na stanowisku, że istnieje absolutna potrzeba rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat podniesienia wskaźnika z 5 proc. do wyższego pułapu. Rada Dialogu Społecznego z udziałem wszystkich central związkowych wypowiedziała się w sprawie wzrostu płac na poziomie 15 proc. 

Starości stworzą listę rodzajów pracy i zawodów nie dla cudzoziemców [projekt]

Prawdopodobnie w 2025 r. będą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce. Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Będą nowe systemy, nowe kary i integracja cudzoziemców.

REKLAMA