REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża IT. Specjaliści mogą odetchnąć, firmy mają problem – liczba zwolnień rekordowo niska

Firmy znów zaczynają zatrudniać
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy technologiczne zwolniły we wrześniu 2023 r. 6417 osób. To najniższa wartość od kilkunastu miesięcy i istotnie niższa niż w sierpniu, gdy pracę na całym świecie w sektorze IT straciło ponad 26 tys. osób.  Choć to bardzo dobra informacja dla pracowników, to zła dla firm. 

Oznacza to bowiem nie tylko walkę o specjalistów i rosnącą presję na zwiększanie wynagrodzeń, ale też większe trudności z dostosowaniem się firm do nowych, restrykcyjnych unijnych regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Według danych DESI 2022 w Polsce brakuje 50 tys. osób specjalistów IT z czego nawet 20% z nich stanowią właśnie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. 

REKLAMA

Autopromocja

Fala zwolnień opada – firmy zaczynają znów zatrudniać

Pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna, przeszacowanie popytu na technologie sprawiło, że od stycznia 2022 r. pracę w firmach IT straciło w sumie ponad 630 tys. osób. Rekordowy był styczeń 2023 r., kiedy to wypowiedzenia otrzymało aż 117 tys. pracowników z branży na świecie. Najwięcej specjalistów zwolnili giganci: Amazon, Meta, Accenture, Microsoft i Google, ale redukcje nie ominęły także mniejszych firm i startupów. Jeszcze w lipcu i sierpniu 2023 r. w Polsce zwalniały pracowników takie firmy jak CD Projekt czy Netguru. 

Wiele wskazuje na to, że sytuacja wraca do normalności a firmy znów zaczynają zatrudniać. We wrześniu wypowiedzenia w sektorze nowych technologii otrzymało nieco ponad 6 tys. osób, to aż 4-krotnie mniej niż w sierpniu br. i najmniej od kwietnia 2022 r. – wynika z danych serwisu layoffs. 

Poprawę sytuacji potwierdzają dane Eurostatu z czerwca 2023 r. Bezrobocie w UE wykazuje stałą tendencję spadkową, a ogólny wskaźnik zatrudnienia w UE stale rośnie – wynika z danych.

Nie tylko presja na płace, ale i ryzyko regulacyjne 

REKLAMA

Choć dobrze opłacani specjaliści mogą odetchnąć po okresie zwolnień i niepewności, to firmy po okresie lekkiego odprężenia na rynku pracy, mają powody do zmartwień. Powrót do normalności oznacza bowiem nie tylko presję na wzrost wynagrodzeń, ale także szereg wyzwań rekrutacyjnych z którymi muszą sobie poradzić. Bo firmy obok programistów, bardzo potrzebują także specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Ich deficyt w Polsce raport DESI 2022 szacuje nawet na 10 tys.  Brak rąk do pracy niesie ze sobą potencjalne ryzyko związane z niedostosowaniem się do nowych unijnych regulacji na czas, które zaczną obowiązywać niebawem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

17 stycznia 2025 r. wchodzi w życie DORA, projekt rozporządzenia dotyczącego cyfrowej odporności, którym objętych zostanie ponad 22 000 instytucji finansowych w całej Unii Europejskiej. Do października 2024 r. kraje członkowskie UE muszą z kolei dostosować się do Dyrektywy NIS2, której celem jest zwiększenie ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że do przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa będą musiały dostosować się nowe sektory i podmioty, a do tego potrzeba nie tylko technologii, ale także ludzi o odpowiednich kwalifikacjach – zwraca uwagę Wiktor Markiewicz, starszy analityk z firmy doradczej IDC. 

Do tego dochodzą wyzwania związane ze skuteczną obroną przed cyberatakami do których coraz częściej zaprzęga się sztuczną inteligencję. Przeprowadzanie takich ataków jest z reguły tańsze i łatwiejsze od wdrażania skutecznych narzędzi prewencyjnych i metod obrony i zwalczania zagrożeń. – Można więc przyjąć założenie, że w najbliższym czasie szkodliwe wykorzystanie i nadużycia technologii AI mogą przeważać nad pozytywnymi i pomocnymi w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa metodami opierającymi się o narzędzia AI. To dodatkowo zwiększa presję na działy zajmującej się cyberbezpieczeństwem – zauważa Wiktor Markiewicz z IDC. 

Co drugi menedżer szuka pracownika 

Z badań IDC przeprowadzonych w styczniu 2023 r. na grupie 670 menedżerów odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania wynika, że aż ponad połowa (54%) z nich ma trudności ze znalezieniem nowych pracowników. W ujęciu branżowym trudności rekrutacyjne występują we wszystkich branżach. 

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że walcząc z luką kompetencyjną aż 44% organizacji decyduje się na podnoszenie kompetencji zatrudnionej kadry, a 36% na podnoszenie wynagrodzeń. Co jednak ciekawe, aż 26% obniża swoje oczekiwania w stosunku do kandydatów. 

Niepokoić mogą też dane dotyczące postaw pracowników. W marcu 2023 r. IDC przeprowadziło badanie na grupie 3527 pracowników w Europie. Okazuje się, że odsetek osób dobrowolnie poszukujących pracy spadł z 24,5% w 2022 r. do 16,8% w 2023 r., co stanowi zmianę o prawie 8 punktów procentowych. 

Zapytaliśmy osoby, które nie szukały aktywnie nowej pracy, dlaczego tego nie zrobiły. Co ciekawe, odpowiedzi w dużej mierze odnosiły się do obecnego otoczenia gospodarczego. Ankietowani wskazywali, że „rozsądne finansowo jest pozostanie na obecnym stanowisku” i „trudno jest znaleźć nową pracę”. Ta potrzeba większej stabilizacji wśród pracowników dodatkowo zmniejsza pulę dostępnych na rynku kompetencji technologicznych – tłumaczy Wiktor Markiewicz z IDC. 

Deficyt specjalistów w obszarze cyberbezpieczeństwa to globalny problem. W tej chwili liczbę pracowników w tym obszarze szacuje się na 4,7 mln osób a liczbę wakatów na 3,4 mln. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, jest aż 700 tys. nieobsadzonych stanowisk. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Staż pracy: Od razu 26 dni urlopu dla rolnika. Żeby rolnik był traktowany jak inni pracownicy

To zaświadczenie jest ważne dla pracowników etatowych, którzy w przeszłości pracowali w gospodarstwach rolnych. Taka osoba zaczynając pracę etatową np. w wieku 30 lat, miałaby prawo tylko do 10 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy inny kolega w pracy w wieku 30 lat ma (w praktyce) prawo do 26 dni urlopu rocznie (lata studiów przeliczają się na prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

8 tys. zł: nowa nagroda Ministra Edukacji dla nauczycieli [ruszyły wypłaty w 2024 r.]

W 2024 r. nauczyciele mogą dostać i dostają naprawdę wysokie nagrody, bo aż 8 tys. zł brutto na osobę. Minister Edukacji przyznała już taką kwotę (oczywiście brutto) części nauczycielom. Dlaczego? Minister Edukacji może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, spełniającemu kryteria określone w rozporządzaniu w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w tym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, działania innowacyjne, nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i podejmuje działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

REKLAMA