REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża IT. Specjaliści mogą odetchnąć, firmy mają problem – liczba zwolnień rekordowo niska

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Firmy znów zaczynają zatrudniać
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy technologiczne zwolniły we wrześniu 2023 r. 6417 osób. To najniższa wartość od kilkunastu miesięcy i istotnie niższa niż w sierpniu, gdy pracę na całym świecie w sektorze IT straciło ponad 26 tys. osób.  Choć to bardzo dobra informacja dla pracowników, to zła dla firm. 

Oznacza to bowiem nie tylko walkę o specjalistów i rosnącą presję na zwiększanie wynagrodzeń, ale też większe trudności z dostosowaniem się firm do nowych, restrykcyjnych unijnych regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Według danych DESI 2022 w Polsce brakuje 50 tys. osób specjalistów IT z czego nawet 20% z nich stanowią właśnie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. 

REKLAMA

Autopromocja

Fala zwolnień opada – firmy zaczynają znów zatrudniać

REKLAMA

Pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna, przeszacowanie popytu na technologie sprawiło, że od stycznia 2022 r. pracę w firmach IT straciło w sumie ponad 630 tys. osób. Rekordowy był styczeń 2023 r., kiedy to wypowiedzenia otrzymało aż 117 tys. pracowników z branży na świecie. Najwięcej specjalistów zwolnili giganci: Amazon, Meta, Accenture, Microsoft i Google, ale redukcje nie ominęły także mniejszych firm i startupów. Jeszcze w lipcu i sierpniu 2023 r. w Polsce zwalniały pracowników takie firmy jak CD Projekt czy Netguru. 

Wiele wskazuje na to, że sytuacja wraca do normalności a firmy znów zaczynają zatrudniać. We wrześniu wypowiedzenia w sektorze nowych technologii otrzymało nieco ponad 6 tys. osób, to aż 4-krotnie mniej niż w sierpniu br. i najmniej od kwietnia 2022 r. – wynika z danych serwisu layoffs. 

Poprawę sytuacji potwierdzają dane Eurostatu z czerwca 2023 r. Bezrobocie w UE wykazuje stałą tendencję spadkową, a ogólny wskaźnik zatrudnienia w UE stale rośnie – wynika z danych.

Nie tylko presja na płace, ale i ryzyko regulacyjne 

REKLAMA

Choć dobrze opłacani specjaliści mogą odetchnąć po okresie zwolnień i niepewności, to firmy po okresie lekkiego odprężenia na rynku pracy, mają powody do zmartwień. Powrót do normalności oznacza bowiem nie tylko presję na wzrost wynagrodzeń, ale także szereg wyzwań rekrutacyjnych z którymi muszą sobie poradzić. Bo firmy obok programistów, bardzo potrzebują także specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Ich deficyt w Polsce raport DESI 2022 szacuje nawet na 10 tys.  Brak rąk do pracy niesie ze sobą potencjalne ryzyko związane z niedostosowaniem się do nowych unijnych regulacji na czas, które zaczną obowiązywać niebawem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

17 stycznia 2025 r. wchodzi w życie DORA, projekt rozporządzenia dotyczącego cyfrowej odporności, którym objętych zostanie ponad 22 000 instytucji finansowych w całej Unii Europejskiej. Do października 2024 r. kraje członkowskie UE muszą z kolei dostosować się do Dyrektywy NIS2, której celem jest zwiększenie ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że do przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa będą musiały dostosować się nowe sektory i podmioty, a do tego potrzeba nie tylko technologii, ale także ludzi o odpowiednich kwalifikacjach – zwraca uwagę Wiktor Markiewicz, starszy analityk z firmy doradczej IDC. 

Do tego dochodzą wyzwania związane ze skuteczną obroną przed cyberatakami do których coraz częściej zaprzęga się sztuczną inteligencję. Przeprowadzanie takich ataków jest z reguły tańsze i łatwiejsze od wdrażania skutecznych narzędzi prewencyjnych i metod obrony i zwalczania zagrożeń. – Można więc przyjąć założenie, że w najbliższym czasie szkodliwe wykorzystanie i nadużycia technologii AI mogą przeważać nad pozytywnymi i pomocnymi w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa metodami opierającymi się o narzędzia AI. To dodatkowo zwiększa presję na działy zajmującej się cyberbezpieczeństwem – zauważa Wiktor Markiewicz z IDC. 

Co drugi menedżer szuka pracownika 

Z badań IDC przeprowadzonych w styczniu 2023 r. na grupie 670 menedżerów odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania wynika, że aż ponad połowa (54%) z nich ma trudności ze znalezieniem nowych pracowników. W ujęciu branżowym trudności rekrutacyjne występują we wszystkich branżach. 

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że walcząc z luką kompetencyjną aż 44% organizacji decyduje się na podnoszenie kompetencji zatrudnionej kadry, a 36% na podnoszenie wynagrodzeń. Co jednak ciekawe, aż 26% obniża swoje oczekiwania w stosunku do kandydatów. 

Niepokoić mogą też dane dotyczące postaw pracowników. W marcu 2023 r. IDC przeprowadziło badanie na grupie 3527 pracowników w Europie. Okazuje się, że odsetek osób dobrowolnie poszukujących pracy spadł z 24,5% w 2022 r. do 16,8% w 2023 r., co stanowi zmianę o prawie 8 punktów procentowych. 

Zapytaliśmy osoby, które nie szukały aktywnie nowej pracy, dlaczego tego nie zrobiły. Co ciekawe, odpowiedzi w dużej mierze odnosiły się do obecnego otoczenia gospodarczego. Ankietowani wskazywali, że „rozsądne finansowo jest pozostanie na obecnym stanowisku” i „trudno jest znaleźć nową pracę”. Ta potrzeba większej stabilizacji wśród pracowników dodatkowo zmniejsza pulę dostępnych na rynku kompetencji technologicznych – tłumaczy Wiktor Markiewicz z IDC. 

Deficyt specjalistów w obszarze cyberbezpieczeństwa to globalny problem. W tej chwili liczbę pracowników w tym obszarze szacuje się na 4,7 mln osób a liczbę wakatów na 3,4 mln. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, jest aż 700 tys. nieobsadzonych stanowisk. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

REKLAMA

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

REKLAMA