REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokształcanie zawodowe. Nawet 3000 zł na podnoszenie kwalifikacji

Jedna trzecia Polaków planuje dokształcać się w nadchodzącym czasie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe kompetencje zawodowe zamierza w najbliższym czasie zdobywać co trzeci Polak. Spośród tych, którzy chcą skorzystać z płatnych form dokształcania się, ponad połowa planuje przeznaczyć na ten cel do 3000 zł – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”.

Jedna trzecia Polaków planuje dokształcać się w nadchodzącym czasie – wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”. Wśród nich przeważają mieszkańcy dużych miast (44 proc.), ankietowani z wyższym wykształceniem (42 proc.) oraz osoby, których miesięczny dochód przekracza 7000 zł netto (67 proc.). Autorzy opracowania zauważyli, że odsetek planujących zdobywanie nowych kompetencji zawodowych zwiększył się w porównaniu do badania zrealizowanego w lipcu 2022 r. – wówczas takiej odpowiedzi udzieliło 26 proc. respondentów.

REKLAMA

Autopromocja

Dwie trzecie ankietowanych natomiast nie planuje w najbliższych miesiącach zdobywać nowych kompetencji zawodowych (66 proc.). W tej grupie największy odsetek stanowią osoby z wykształceniem podstawowym (80 proc.) oraz te zarabiające od 2000 do 2999 zł na rękę (85 proc.).

Skąd wziąć pieniądze na dokształcanie zawodowe

Wśród Polaków, którzy w nadchodzących miesiącach planują zdobywać nowe kompetencje, najwięcej ankietowanych zamierza sfinansować je z bieżących przychodów (60 proc.) i oszczędności (31 proc.). W pierwszym przypadku dominują zarabiający od 4000 do 4999 zł netto (92 proc.) i mieszkańcy średnich miast od 50 tys. do 250 tys. osób (89 proc.), natomiast w drugim – mieszkający na wsiach (38 proc.) i ankietowani z dochodami od 5000 do 6999 zł na rękę (60 proc.).

Ponadto 28 proc. Polaków, którzy chcą zdobyć nowe kompetencje w najbliższych miesiącach, zamierza skorzystać z pomocy pracodawcy. Będą to głównie zarabiający do 1999 zł netto (96 proc.) oraz ankietowani z najmłodszych grup wiekowych, przed 30 i 40 rokiem życia (kolejno 32 i 31 proc.). Wśród odpowiedzi wskazywanych przez Polaków planujących dokształcanie się w kolejnych miesiącach znalazło się również finansowanie z dodatkowej pracy tymczasowej (10 proc.), za pomocą karty kredytowej (7 proc.) czy pożyczki bankowej (6 proc.). Tylko 5 proc. osób z tej grupy stwierdziło, że pożyczyłoby na ten cel pieniądze od rodziny.

Co siódmy spośród badanych, którzy planują skorzystać tej jesieni z płatnych form dokształcania się, jest gotowy wydać na ten cel nie więcej niż 1000 zł (15 proc.). Z kolei 16 proc. deklaruje wydatek między 1001 a 2000 zł. Kwotę od 2001 do 3000 zł wskazuje 20 proc. badanych z tej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Łącznie ponad połowa Polaków (52 proc.), która w nadchodzących miesiącach zamierza poszerzać swoje kompetencje zawodowe za pomocą płatnych form dokształcania się, chce przeznaczyć na ten cel do 3000 zł. Wyższe kwoty – między 3001 a 4000 zł – deklaruje 12 proc. badanych z tej grupy, a między 4001 a 5000 zł – 23 proc. Powyżej 5000 zł planuje na ten cel wydać co trzynasty Polak (8 proc.)” – podano.

Badanie zrealizowano na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2023 r. W badaniu udział wzięło 1004 dorosłych Polaków. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA