REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokształcanie zawodowe. Nawet 3000 zł na podnoszenie kwalifikacji

Jedna trzecia Polaków planuje dokształcać się w nadchodzącym czasie
Jedna trzecia Polaków planuje dokształcać się w nadchodzącym czasie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe kompetencje zawodowe zamierza w najbliższym czasie zdobywać co trzeci Polak. Spośród tych, którzy chcą skorzystać z płatnych form dokształcania się, ponad połowa planuje przeznaczyć na ten cel do 3000 zł – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”.

Jedna trzecia Polaków planuje dokształcać się w nadchodzącym czasie – wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”. Wśród nich przeważają mieszkańcy dużych miast (44 proc.), ankietowani z wyższym wykształceniem (42 proc.) oraz osoby, których miesięczny dochód przekracza 7000 zł netto (67 proc.). Autorzy opracowania zauważyli, że odsetek planujących zdobywanie nowych kompetencji zawodowych zwiększył się w porównaniu do badania zrealizowanego w lipcu 2022 r. – wówczas takiej odpowiedzi udzieliło 26 proc. respondentów.

Autopromocja

Dwie trzecie ankietowanych natomiast nie planuje w najbliższych miesiącach zdobywać nowych kompetencji zawodowych (66 proc.). W tej grupie największy odsetek stanowią osoby z wykształceniem podstawowym (80 proc.) oraz te zarabiające od 2000 do 2999 zł na rękę (85 proc.).

Skąd wziąć pieniądze na dokształcanie zawodowe

Wśród Polaków, którzy w nadchodzących miesiącach planują zdobywać nowe kompetencje, najwięcej ankietowanych zamierza sfinansować je z bieżących przychodów (60 proc.) i oszczędności (31 proc.). W pierwszym przypadku dominują zarabiający od 4000 do 4999 zł netto (92 proc.) i mieszkańcy średnich miast od 50 tys. do 250 tys. osób (89 proc.), natomiast w drugim – mieszkający na wsiach (38 proc.) i ankietowani z dochodami od 5000 do 6999 zł na rękę (60 proc.).

Ponadto 28 proc. Polaków, którzy chcą zdobyć nowe kompetencje w najbliższych miesiącach, zamierza skorzystać z pomocy pracodawcy. Będą to głównie zarabiający do 1999 zł netto (96 proc.) oraz ankietowani z najmłodszych grup wiekowych, przed 30 i 40 rokiem życia (kolejno 32 i 31 proc.). Wśród odpowiedzi wskazywanych przez Polaków planujących dokształcanie się w kolejnych miesiącach znalazło się również finansowanie z dodatkowej pracy tymczasowej (10 proc.), za pomocą karty kredytowej (7 proc.) czy pożyczki bankowej (6 proc.). Tylko 5 proc. osób z tej grupy stwierdziło, że pożyczyłoby na ten cel pieniądze od rodziny.

Co siódmy spośród badanych, którzy planują skorzystać tej jesieni z płatnych form dokształcania się, jest gotowy wydać na ten cel nie więcej niż 1000 zł (15 proc.). Z kolei 16 proc. deklaruje wydatek między 1001 a 2000 zł. Kwotę od 2001 do 3000 zł wskazuje 20 proc. badanych z tej grupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Łącznie ponad połowa Polaków (52 proc.), która w nadchodzących miesiącach zamierza poszerzać swoje kompetencje zawodowe za pomocą płatnych form dokształcania się, chce przeznaczyć na ten cel do 3000 zł. Wyższe kwoty – między 3001 a 4000 zł – deklaruje 12 proc. badanych z tej grupy, a między 4001 a 5000 zł – 23 proc. Powyżej 5000 zł planuje na ten cel wydać co trzynasty Polak (8 proc.)” – podano.

Badanie zrealizowano na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w lipcu 2023 r. W badaniu udział wzięło 1004 dorosłych Polaków. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA