REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne usługi biznesowe dają prawie 86 tys. miejsc pracy

REKLAMA

W nowoczesnych centrach biznesowych założonych w Polsce przez główne firmy sektora nowoczesnych technologii pracuje 86 tys. osób. Z prognoz Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce wynika, że w takich centrach w br. zatrudnionych będzie już 100 tys. osób.

"Niektóre raporty dają Polsce trzecie miejsce na świecie, po Indiach i Chinach, pod względem liczby ulokowanych centrów biznesowych. Inni wymieniają przed nami jeszcze Filipiny i Brazylię. Sądzę, że bezsprzeczne trzecią pozycję osiągniemy za rok, najwyżej dwa. Sprzyja nam światowy kryzys i chęć obniżania kosztów. Polska wabi też umiejętnościami pracowników i najwyższymi standardami obsługi"- powiedział Jacek Levernes, szef Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

W ubiegłym tygodniu w Warszawie ABSL oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zaprezentowały raport "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2012". Wynika z niego, że Polska staje się coraz popularniejszym miejscem uruchamiania światowych centrów obsługi klienta przez firmy z Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Dynamiczny wzrost w tej branży zaczął się w 2008 roku.

Obecnie w działających w Polsce centrach obsługuje się klientów mówiących w 34 językach. Największe szanse na zatrudnienie w takich placówkach mają absolwenci ekonomii, administracji, informatyki, specjalności inżynieryjno-technicznych, a także filologii obcych.

Budżet opłaci składki za osoby wychowujące dzieci >>

W 340 centrach usług, należących do przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym pracuje dziś około 86 tys. specjalistów. O ile jeszcze dwa lata temu centrów zatrudniających ponad tysiąc osób było w Polsce kilka, dziś jest ich już 17. "Przeciętna firma z tej branży zatrudnia 293 osoby" - poinformowała Iwona Chojnowska Chaponik z PAIiIZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Uczestnicząca w prezentacji Jadwiga Naduk z firmy doradztwa personalnego Hays Polska powiedziała, że Polska ma niższe koszty nie tylko od krajów Zachodu, ale też od innych państw Europy Środkowej. Tam bowiem obciążenia różnego rodzaju świadczeniami są wyższe niż u nas.

"Ten sektor oferuje pracę dzisiejszym studentom i absolwentom. Może nasz system studiów nie tworzy ludzi wybitnych, ale z pewnością sprawnych pracowników niezbędnych w branży usług biznesowych - stwierdził prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Dodał, że w tej branży pracuje dziś ok. 86 tys. specjalistów, czyli o połowę więcej, niż w 2009 r. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyło 15 tys. nowych miejsc pracy, a wartość sektora wzrosła o ok. 3 mld zł do ok. 12 mld zł. Polska konkuruje o projekty outsourcingowe z wieloletnimi potęgami jak Indie czy Chiny i jest już w pierwszej piątce najważniejszych lokalizacji dla takich usług.

Wiceprezes ABSL Marek Grodziński ocenił, że w kolejnych latach coraz bardziej rozwinięty polski rynek usług biznesowych będzie przyciągać kolejnych inwestorów i nasz kraj może uczynić narodową specjalizację z usług biznesowych.

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym – nowe wytyczne ZUS >>

ABSL to organizacja branżowa skupiająca firmy sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Utworzona w maju 2009 r. zrzesza ponad 50 inwestorów zagranicznych i polskich.

PAIiIZ powstała w 2003 roku w wyniku połączenia Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) oraz Polskiej Agencji Informacyjnej (PAI). PAIiIZ pomaga inwestorom wejść na polski rynek oraz tworzy pozytywny wizerunek Polski oraz naszych produktów i usług na świecie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA