Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Anna Machińska
Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza
Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza
fot. Shutterstock
Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Zaczynamy inicjatywę obywatelską w sprawie emerytur stażowych, z których kobiety mogłyby korzystać po 35 latach stażu ubezpieczeniowego, a mężczyźni po 40 latach, bez względu na wiek – powiedział w piątek w Gdańsku przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

"Zgodnie z naszym statutem dbamy o prawa pracowników, dbamy o prawa tych, którzy ciężko pracują całe swoje życie zawodowe i chcą godnie przejść na emeryturę i odpoczywać w kwiecie wieku. Na wczorajszym hybrydowym posiedzeniu komisji krajowej podjęliśmy decyzję o skorzystaniu z narzędzia, które daje nam konstytucja, czyli obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Nie będziemy dłużej czekać. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie sześć lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Jako Solidarność chcemy w sposób prawny, logistyczny, pomóc obywatelom przegłosować w Sejmie ustawę o emeryturach stażowych" – oświadczył podczas piątkowej konferencji prasowej szef "S" Piotr Duda.

Czym jest emerytura stażowa?

Wskazał, że w 2015 r. związkowcy, wspólnie z prezydentem Dudą, przygotowali projekt prezydencki przywrócenia wieku emerytalnego, który wcześniej podniosła koalicja PO-PSL. Dodał, że w projekcie tej ustawy był również zapis o emeryturach stażowych, umożliwiający przejście na emeryturę osobom, które zgromadzą kapitał pozwalający na uzyskanie co najmniej minimalnej emerytury i udokumentują staż pracy: w przypadku kobiet – 35 lat okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym, a dla mężczyzn – 40 lat.

"Niestety, nie było wówczas i do dzisiaj nie ma zgody ze strony rządu Zjednoczonej Prawicy, aby wprowadzić pod obrady parlamentu projekt w sprawie emerytur stażowych" – ocenił Piotr Duda.

Emerytury stażowe elementem umów programowych

Przypomniał, że wprowadzenie emerytur stażowych było jednym z elementów umów programowych, jakie związek zawarł w kampanii wyborczej w 2015 i 2020 r. z Andrzejem Dudą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W lutym spotkaliśmy się z panem prezydentem i przekazaliśmy mu nasz projekt dotyczący emerytur za staż. Nic w tym temacie się nie zadziało. Tymczasem w czwartek prezydent ogłosił, że powołana została Rada ds. Społecznych, która ma pochylić się nad kwestią emerytur stażowych. Kompletnie tego nie rozumiemy. Nic o nas bez nas" – dodał szef Solidarności.

Zaapelował też do obywateli, aby się zaangażowali i złożyli podpis pod inicjatywą w sprawie emerytur stażowych.

"Przejście na emeryturę to wybór, nie obowiązek. Oczekujemy setek tysięcy podpisów. Oczekujemy solidarności ze strony tych, którzy już dzisiaj mają emerytury stażowe – górników, służb mundurowych. My wspieraliśmy was, dzisiaj wy wesprzyjcie tych, którzy chcą godnie w swoim wieku emerytalnym odpoczywać" – powiedział.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • bartosz
    2021-05-10 12:20:48
    E. stazowe temat walkowany od szesciu lat- nalezy nam sie alternatywa albo dalsza praca dla tych co maja sily albo e.stazowa.Kazdy wie ile ma na koncie i umie sobie wyliczyc jakiego rzedu bylaby to emerytiura wiec niech nas szanowni eksperi nie strasza.Jedna jest konstytuycja w tym kraju i dot. wszystkich munudrowych ktorzy nigdy skladek nie placili-i tu powinno sie cos zmienic i pozostale grupy, ktore maja wiek i znacznie wiecej stazu.Nie chcemy od rzadu nic za darmo , mamy rzetelnie odlozone skladki w ZUS.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Waldek
    2021-05-10 13:25:26
    Najwazniejszego nie piszecie , gdzie mozna i jak to formalnie wyglądać bedzie skladanie podpisow pod taką obywatelska inicjatywą.
    5
  • zuza
    2021-05-10 20:50:52
    zbliżają się kolejne wybory i trzeba ludziom coś obiecać. Dwa razy się udało to może i trzeci raz się uda. Ludzie zastanówcie się. Już sześć lat trwają prace i nic. Nikt dziś nie walczy o pracownika.
    2
    pokażodpowiedzi (1)
  • Pieśniarz
    2021-05-10 18:14:52
    Prezydent Duda przespał swój czas. Mógł zrobić wiele nie zrobił nic. Odejdzie wygwizdany a pieśni nikt po nim nie zaśpiewa.
    5
  • Machaewa
    2021-05-11 16:18:16
    Najwyższy czas aby prezydent wywiązał się z danego słowa. Mam 37 lat pracy i 57 lat zostałam w ramach restrukturyzacji zwolniona, kto mnie przyjmie teraz do pracy przed emeryturą, kto zainwestuje w takiego pracownika. Emerytua stażowa w takiej sytuacji to najlepsze rozwiązanie. Panie Prezydencie proszę o wprowadzenie w ramach Nowego Ładu emerytur stażowych.
    1
  • Tym
    2021-05-10 20:31:01
    Ustawa bedzie leżakować w Sejmie. Tak nas Dudy wykołują.
    3
  • Jan
    2021-05-11 13:07:53
    Gdzie mamy się podpisać.
    1
  • Edi
    2021-05-12 17:55:29
    Czekamy na emerytury stażowe oby w tym roku jeszcze były.
    3
  • Jan
    2021-05-11 13:11:07
    Panie Duda może pan ruszy tyłek i powie co i jak gdzie składać podpisy.
    2
  • ierdol
    2021-05-10 11:57:14
    Duduś nie p
    5
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

Polacy kupują coraz mniej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

Bezrobocie stoi w miejscu

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

Niedziela handlowa – kwiecień 2023

W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

„Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

E-ZLA dostępne na PUE ZUS

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.