reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużono do 14 marca 2021 r. Powstał kolejny projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, który wydłuża zasiłek do 28 marca 2021 r.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw >>>

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w marcu 2021 r.

Okazuje się, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje po raz kolejny wydłużony. Ostatnie rozporządzenie przewidywało wypłatę zasiłku do końca lutego 2021 r. Dnia 25 lutego pojawił się natomiast nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Projekt zakłada przedłużenie zasiłku o kolejne 2 tygodnie - od 1 marca do 14 marca 2021 r.

AKTUALIZACJA: Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca 2021

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Zasiłek ten przyznawany jest co do zasady rodzicom dzieci w wieku do lat 8 w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych z powodu COVID-19. Jeśli w razie ograniczonego otwarcia placówki, nie ma miejsca dla dziecka, rodzic również może wystąpić o zasiłek. Zasiłek ten przysługuje również wówczas, gdy rodzic musi sprawować opiekę nad dzieckiem, ponieważ nie może tego robić niania lub opiekun dzienny (również z powodu COVID-19).

Na przedłużanie okresu, za który można ubiegać się o zasiłek, w ramach rozporządzenia Rady Ministrów zezwala ustawa covidowa (art. 4 ust. 3).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłuża się o kolejne 2 tygodnie - od 1 do 14 marca 2021 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS

Przedłużony na kolejne 14 dni zostaje również zasiłek opiekuńczy z KRUS. Jest to analogiczne świadczenie, tyle że wypłacane rolnikom.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1842)

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (RD318)

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (RD319)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zaborowski

ekspert i HR manager w eq system

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama