Ewidencja czasu pracy kierowców
REKLAMA
Ostatnia nowelizacja przepisów ustawy o czasie pracy kierowców wprowadziła pewne wątpliwości co do ich interpretacji. Wątpliwości dotyczyły m.in. obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy. Zgodnie z przepisami pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców w formie:
REKLAMA
- zapisów na wykresówkach;
- wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
- plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
- innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności;
- rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów, o których mowa wyżej.
Na spotkaniu ustalono, że przepis ten nie oznacza, iż na pracodawcy ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców łącznie we wszystkich wymienionych formach. Jest oczywiste, że w celu odpowiedniego ewidencjonowania czasu pracy kierowcy, wykonującego wyłącznie przewozy drogowe pojazdami wyposażonymi w tachografy analogowe, pracodawca nie będzie mógł prowadzić ewidencji w formie wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego oraz plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego.
Pracodawca jest obowiązany na wniosek pracownika udostępnić kierowcy ewidencję czasu pracy. Ewidencja powinna być udostępniana w formie możliwej do odczytania przez wnioskodawcę-kierowcę. Jeżeli kierowca w danym okresie nie wykonywał innych czynności, nie podlegających rejestracji przez tachograf, wystarczy udostępnić mu dane zarejestrowane przez to urządzenie (również w formie wydruku).
Prowadzona przez pracodawcę dokumentacja, bez względu na formę, powinna stanowić spójną i rzetelną ewidencję czasu pracy kierowcy. Na jej podstawie powinno być możliwe prawidłowe ustalenie jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat