REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związkowcy: opłaty pobierane przez OFE powinny być niższe już w tym roku

REKLAMA

Opłaty pobierane przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) za zarządzanie pieniędzmi przyszłych emerytów powinny być obniżone z 7,3 do 3,5 proc. jeszcze w 2009 r. - mówili związkowcy podczas posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej. Przedstawiciele pracodawców opowiedzieli się za stopniowym obniżaniem opłaty.

Związkowcy twierdzą, że gdyby obniżyć już teraz opłaty pobierane przez OFE do 3,5 proc., w samym 2009 r. w kieszeniach ubezpieczonych zostałoby ponad 550 mln zł. Pomysł związkowców jest taki sam jak propozycja zgłoszona w Sejmie przez Lewicę.

REKLAMA

Autopromocja

Posłanka Lewicy, b. prezes ZUS Anna Bańkowska powiedziała PAP, że obecnie OFE zarządzają kwotą ok. 140 mld zł. Docelowo - za ok. 15 lat - ma to być ok. 600 mld zł. Opłata za zarządzanie przyniosła OFE w 2007 r. - jak twierdzi Bańkowska - 1 mld zł przychodu. Posłanka podkreśliła, że suma ta "stale rośnie, podczas gdy kapitały zebrane przez przyszłych emerytów maleją".

Obecnie OFE pobierają 7,3 proc. środków wypłacanych emerytom. W założeniach rządowej reformy nowego systemu emerytalnego, omawianych niedawno przez Komitet Stały Rady Ministrów, pojawiła się propozycja stopniowego obniżania tej opłaty - do 3,5 proc. w 2014 r.

"Nie ma żadnego uzasadnienia, by OFE jeszcze przez pięć lat zabierały emerytom tak duże kwoty, podczas gdy ZUS pobiera ok. 3 proc., a zarządza większymi niż OFE środkami i ma więcej obowiązków wobec ubezpieczonych" - powiedział PAP Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych (FZZ).

Innego zdania byli przedstawiciele pracodawców, którzy podczas posiedzenia zespołu KT opowiedzieli się za utrzymaniem propozycji rządowej i stopniowym obniżaniem opłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wysokość opłaty pobieranej przez OFE ma minimalny wpływ na wysokość emerytur. Jak wyliczają eksperci od rynku ubezpieczeń, na jedną osobę jest to miesięcznie średnio ok. 2,8 zł" - powiedziała PAP Małgorzata Rusewicz z PKPP Lewiatan.

OPZZ zaproponował na poniedziałkowym posiedzeniu zespołu KT, aby wysokość opłat pobieranych przez OFE zależała od ich zysków.

"Gdy zyski będą większe, to opłata za zarządzanie pieniędzmi emerytów mogłaby być wyższa. Gdy zyski będą spadały, opłata powinna się obniżać" - powiedziała PAP Wiesława Taranowska z OPZZ.

Na poniedziałkowym posiedzeniu zespołu omawiano też kwestię przymusowego przechodzenia członków OFE do tzw. funduszy emerytalnych B, czyli inwestujących bezpiecznie, wyłącznie w papiery dłużne. Według propozycji rządowej, każdy musiałby do nich przystąpić na 5 lat przed emeryturą.

REKLAMA

"Uważamy, że należy dać ludziom możliwość wyboru sposobu inwestowania i podejmowania ryzyka, ale należy ich przedtem dokładnie poinformować, że godząc się na agresywne inwestowanie mogą dużo stracić. Jednocześnie trzeba jednak aby zdawali sobie sprawę, że gdyby zdecydowali się wyłącznie na fundusz bezpieczny, to ich emerytury mogłyby być niższe ze względu na brak zysków" - wyjaśniła ekspertka Lewiatana.

Również związki zawodowe podkreślały potrzebę edukowania przyszłych emerytów. "Ludzie muszą widzieć, że fundusze bezpieczne przyniosą im mniejsze zyski niż fundusze zrównoważone czy agresywne. Wszystko więc będzie kwestią wyboru" - powiedział Małecki z FZZ.

Następne posiedzenie zespołu ubezpieczeń społecznych KT odbędzie się 12 marca. Związkowcy i pracodawcy mają wtedy przedstawić propozycje konkretnych rozwiązań m.in. w sprawie funduszy B i opłat pobieranych przez OFE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA