REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związkowcy: opłaty pobierane przez OFE powinny być niższe już w tym roku

REKLAMA

Opłaty pobierane przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) za zarządzanie pieniędzmi przyszłych emerytów powinny być obniżone z 7,3 do 3,5 proc. jeszcze w 2009 r. - mówili związkowcy podczas posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej. Przedstawiciele pracodawców opowiedzieli się za stopniowym obniżaniem opłaty.

Związkowcy twierdzą, że gdyby obniżyć już teraz opłaty pobierane przez OFE do 3,5 proc., w samym 2009 r. w kieszeniach ubezpieczonych zostałoby ponad 550 mln zł. Pomysł związkowców jest taki sam jak propozycja zgłoszona w Sejmie przez Lewicę.

Autopromocja

Posłanka Lewicy, b. prezes ZUS Anna Bańkowska powiedziała PAP, że obecnie OFE zarządzają kwotą ok. 140 mld zł. Docelowo - za ok. 15 lat - ma to być ok. 600 mld zł. Opłata za zarządzanie przyniosła OFE w 2007 r. - jak twierdzi Bańkowska - 1 mld zł przychodu. Posłanka podkreśliła, że suma ta "stale rośnie, podczas gdy kapitały zebrane przez przyszłych emerytów maleją".

Obecnie OFE pobierają 7,3 proc. środków wypłacanych emerytom. W założeniach rządowej reformy nowego systemu emerytalnego, omawianych niedawno przez Komitet Stały Rady Ministrów, pojawiła się propozycja stopniowego obniżania tej opłaty - do 3,5 proc. w 2014 r.

"Nie ma żadnego uzasadnienia, by OFE jeszcze przez pięć lat zabierały emerytom tak duże kwoty, podczas gdy ZUS pobiera ok. 3 proc., a zarządza większymi niż OFE środkami i ma więcej obowiązków wobec ubezpieczonych" - powiedział PAP Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych (FZZ).

Innego zdania byli przedstawiciele pracodawców, którzy podczas posiedzenia zespołu KT opowiedzieli się za utrzymaniem propozycji rządowej i stopniowym obniżaniem opłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wysokość opłaty pobieranej przez OFE ma minimalny wpływ na wysokość emerytur. Jak wyliczają eksperci od rynku ubezpieczeń, na jedną osobę jest to miesięcznie średnio ok. 2,8 zł" - powiedziała PAP Małgorzata Rusewicz z PKPP Lewiatan.

OPZZ zaproponował na poniedziałkowym posiedzeniu zespołu KT, aby wysokość opłat pobieranych przez OFE zależała od ich zysków.

"Gdy zyski będą większe, to opłata za zarządzanie pieniędzmi emerytów mogłaby być wyższa. Gdy zyski będą spadały, opłata powinna się obniżać" - powiedziała PAP Wiesława Taranowska z OPZZ.

Na poniedziałkowym posiedzeniu zespołu omawiano też kwestię przymusowego przechodzenia członków OFE do tzw. funduszy emerytalnych B, czyli inwestujących bezpiecznie, wyłącznie w papiery dłużne. Według propozycji rządowej, każdy musiałby do nich przystąpić na 5 lat przed emeryturą.

"Uważamy, że należy dać ludziom możliwość wyboru sposobu inwestowania i podejmowania ryzyka, ale należy ich przedtem dokładnie poinformować, że godząc się na agresywne inwestowanie mogą dużo stracić. Jednocześnie trzeba jednak aby zdawali sobie sprawę, że gdyby zdecydowali się wyłącznie na fundusz bezpieczny, to ich emerytury mogłyby być niższe ze względu na brak zysków" - wyjaśniła ekspertka Lewiatana.

Również związki zawodowe podkreślały potrzebę edukowania przyszłych emerytów. "Ludzie muszą widzieć, że fundusze bezpieczne przyniosą im mniejsze zyski niż fundusze zrównoważone czy agresywne. Wszystko więc będzie kwestią wyboru" - powiedział Małecki z FZZ.

Następne posiedzenie zespołu ubezpieczeń społecznych KT odbędzie się 12 marca. Związkowcy i pracodawcy mają wtedy przedstawić propozycje konkretnych rozwiązań m.in. w sprawie funduszy B i opłat pobieranych przez OFE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA