REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki dowodowe potwierdzające okresy zatrudnienia

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia emerytalno-rentowego zobowiązana jest do przedstawienia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dokumentów potwierdzających okresy jej zatrudnienia.

Środkami dowodowymi potwierdzającymi okresy zatrudnienia dla celów emerytalno-rentowych są:

REKLAMA

Autopromocja
  • pisemne zaświadczenie zakładu pracy,
  • świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy dotyczące daty rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar,
  • pieczątka zakładu pracy oraz podpis i pieczątka służbowa pracodawcy lub upoważnionego pracownika.

Zaświadczenie powinno być wystawione przez pracodawcę lub prawnego następcę pracodawcy. W sytuacji, w której zakład pracy już nie istnieje (został zlikwidowany lub przejęty przez inny zakład), osoba zainteresowana ma możliwość zwrócenia się o wystawienie zaświadczenia do następcy prawnego zakładu, a w przypadku jego braku - do jednostki przechowującej dokumentację zlikwidowanego lub przekształconego zakładu pracy.

Osoba, która nie dysponuje zaświadczeniem, o którym mowa powyżej, może przedstawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych tzw. dowody pośrednie poświadczające jej zatrudnienie w danym zakładzie pracy.

Zalicza się do nich:

  • legitymację służbową,
  • umowę o pracę,
  • wpisy w dowodach osobistych oraz
  • pisma kierowane przez zakłady pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia (np. o powołaniu, mianowaniu, zwolnieniu czy udzieleniu ur- lopu).

Warunkiem uznania takich dowodów jest możliwość ustalenia na ich podstawie okresu zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, w której osoba zainteresowana nie ma możliwości udowodnienia okresu zatrudnienia pisemnymi dowodami, w niektórych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Warto wspomnieć, że możliwość powołania świadków w celu potwierdzenia przebytych okresów zatrudnienia dotyczy jedynie okresów zatrudnienia przebytych do 14 listopada 1991 r., w przypadku których ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) dopuszcza taką możliwość. W takiej sytuacji osoba ubiegająca się o emeryturę lub rentę powinna złożyć oświadczenie o braku odpowiednich dokumentów, informując Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przyczynach uniemożliwiających ich uzyskanie, a następnie wskazać dwóch świadków, których zeznania potwierdzą przebyte okresy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

REKLAMA

Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r. i 2026 r.

Jak staż pracy wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika? Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego poniżej 10 lat, a ile dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat? Co wlicza się do stażu pracy? Czy czekają nas zmiany w 2026 r.?

Pracowici, punktualni, lojalni i kompatybilni kulturowo. Polscy pracodawcy lubią zatrudniać Filipińczyków

Filipińczycy są jedną z najbardziej pożądanych grup pracowników z zagranicy wśród polskich pracodawców - ocenia komunikacie z 9 kwietnia 2025 r. agencja pracy Gremi Personal. Najwięcej osób z tego kraju mieszka na Mazowszu oraz w Szczecinie.

Wysoka podwyżka wynagrodzeń tylko dla niektórych. Sprawdź!

Od 667,06 zł do 1488,04 zł podwyżki od lipca - takiej waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych doczekają się pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia. Podwyżka związana jest ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w zeszłym roku.

MRPiPS: Nowy kod tytułu ubezpieczenia – 09 21, zmiana opisu istniejącego kodu tytułu ubezpieczenia – 09 20. Projekt rozporządzenia trafił do opiniowania. [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia wprowadzającym m.in. nowy kod tytułu ubezpieczenia – 09 21. W projekcie znalazła się także zmiana opisu istniejącego już kodu tytułu ubezpieczenia – 09 20.

REKLAMA

Rekrutacja po nordycku. Czego Polacy mogą nauczyć się od Skandynawów?

Rekrutacja po nordycku. Jakie są główne różnice pomiędzy rynkami pracy w krajach nordyckich a w Polsce? Jakie są zalety prowadzonych rekrutacji w krajach nordyckich? Czego Polacy mogą nauczyć się od Skandynawów?

24 dni rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS. Jak uzyskać skierowanie?

Osoby aktywne zawodowo mogą uzyskać skierowanie na trwającą 24 dni bezpłatną rehabilitację leczniczą w celu odzyskania zdolności do pracy. Na czas rehabilitacji lekarz wystawi ubezpieczonemu zwolnienie lekarskie.

REKLAMA