REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samozatrudnienie coraz mniej popularne

Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności w ciągu roku z rynku zniknęło 51 tys. jednoosobowych firm, a w ciągu 15 miesięcy 64 tys. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Silne związki chcą monopolu

OPZZ, Forum Związków Zawodowych oraz NSZZ "Solidarność" chcą większych uprawnień kosztem małych organizacji. W czasach kryzysu taka konsolidacja sił może być potężnym orężem w ręku działaczy - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej pieniędzy dla opiekunów niepełnosprawnych

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad wprowadzeniem systemowego wsparcia osób wymagających całodobowej opieki oraz ich opiekunów. Zgodnie z nowymi propozycjami pomoc będzie uzależniona od sytuacji zdrowotnej i społecznej osoby wymagającej opieki. Alternatywny projekt w tej sprawie powstaje w Senacie.

Po szkole zawodowej większa szansa na pracę

Zmiany w klasyfikacji zawodów, nowe programy nauczania i zasady uzyskania dyplomu – zakłada reforma szkolnictwa zawodowego, wprowadzana właśnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym jej założeniem jest zwiększenie czasu przeznaczonego na zajęcia praktyczne. Uzyskane w nowy sposób wykształcenie ma być pomocne w znalezieniu pracy również za kilkadziesiąt lat.

REKLAMA

Czy będzie lepiej z pracą dla młodych? UE szuka rozwiązań

UE wzmaga walkę z bezrobociem wśród młodzieży. W środę Komisja Europejska przedstawi rekomendacje dla krajów członkowskich, które będą się opierały m.in. na rozwiązaniach austriackich, gdzie bezrobocie wśród młodych należy do najniższych w Europie.

Już wkrótce nowe przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy

W przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafi przygotowany przez resort pracy projekt zmian dotyczący rozliczania czasu pracy - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejna przegrana ZUS-u

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył we wtorek kolejnych dwanaście skarg polskich rodziców, którym ZUS odebrał wcześniej przyznane emerytury z tytułu opieki nad chorymi dziećmi. Każdemu z nich Polska wypłaci od 7 tys. do 12 tys. euro odszkodowania

Oczekiwania młodych Polaków nie tak wysokie, jak innych europejczyków

Polak po studiach chce zarabiać 2,2 tys. zł - sześć razy mniej niż jego rówieśnik w Wielkiej Brytanii - podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w oparciu o raport firmy Deloitte.

REKLAMA

W Unii będzie gwarancja pracy dla każdego młodego

Komisja Europejska chce zobowiązać państwa UE do zapewnienia miejsc pracy wszystkim osobom poniżej 25 lat, które szukają zatrudnienia - informuje w poniedziałek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Bon, czyli lekarstwo na starość

Jeszcze w tym miesiącu na biurko ministra pracy ma trafić projekt ustawy o opiece nad osobami, dla których jest ona niezbędna - ustaliła "Rzeczpospolita". Zgodnie z nim każda osoba niesamodzielna będzie dostawała bon, którym zapłaci za opiekę.

Po wprowadzeniu tych zmian więcej niepełnosprawnych znajdzie pracę

Sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy rozwiązać miałoby zrównanie przywilejów dla pracodawców. Takich zmian chce Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa już jest, ale pieniędzy na jej realizację zabrakło. Dlatego zapisy dotyczące zrównania przywilejów wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych wejdą w życie najwcześniej w 2014 roku.

Bezrobocie wciąż wzrasta

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku br. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,7 proc. wobec 11,6 proc. we wrześniu - poinformował Eurostat, urząd statystyczny UE. To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych.

ZUS podał terminy dla emerytów w związku z niedawnym wyrokiem TK

Emeryci, który stracili wskutek obowiązywania przepisu nakazującego im w 2011 r. rozwiązanie umowy o pracę, powinni do 22 grudnia br. złożyć w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania - poinformował ZUS w komunikacie, dotyczącym skutków wyroku TK z 13 listopada.

Nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy już wkrótce w kodeksie

Rozwiązania dotyczące elastycznego rozliczania czasu pracy znajdą się w Kodeksie pracy prawdopodobnie już w przyszłym roku. Zmiana polegać ma na wydłużeniu okresu rozliczeniowego. Obecnie firma, która nie ma zleceń (np. poza sezonem) musi płacić pracownikom tzw. postojowe, a w chwili, gdy zamówień jest nagle dużo – nadgodziny.

ZUS przypomina

ZUS przypomina, że pracodawca (płatnik składek) ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu informacje o danych przekazanych za niego do ZUS. Informację taką pracodawca przekazuje raz w roku, za rok ubiegły. Jednak na żądanie ubezpieczonego informacja może być przekazywana raz w miesiącu.

Nowy sposób rejestracji bezrobotnych

Rejestracja w urzędzie pracy będzie znacznie łatwiejsza dzięki wprowadzonej możliwości dokonania jej przez Internet za pomocą formularza elektronicznego. Taką zmianę przewiduje podpisane przez Ministra Pracy rozporządzenie z 13 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy.

Nowe środki na zasiłki dla bezrobotnych

Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się w środę, by prawie 0,5 mld zł z Funduszu Pracy przekazać m.in. na zasiłki dla bezrobotnych. Takiej kwoty brakuje resortowi pracy na wypłaty do końca tego roku.

Polski menedżer podwoił zarobki

Wynagrodzenie polskiego szefa sięga już 136,5 tys. dolarów rocznie, wynika z badania firmy doradczej Hay Group, na które powołuje się "Puls Biznesu".

eWUŚ zadziała od 1 stycznia 2013.

Nie ma żadnych zagrożeń dla wprowadzenia od 1 stycznia elektronicznego systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, testy przebiegają sprawnie - zapewnił w rozmowie z PAP minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Nowy sposób na sprawdzenie wiarygodności pracownika

Już nie zdradzani małżonkowie, a przedsiębiorcy stają się najważniejszymi klientami prywatnych detektywów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

To nie jest praca dla słabych ludzi

Instytut Medycyny Pracy zapytał 137 policjantów o najbardziej stresujące sytuacje. Okazało się, że funkcjonariusze bardziej się denerwują, gdy wezwie ich szef, niż gdy muszą zawiadomić rodzinę ofiary zbrodni o zgonie bliskiego, pisze "Gazeta Wyborcza".

W sumie 52 tygodnie urlopu dla młodych rodziców

Urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski - w sumie 52 tygodnie - z tych uprawnień będą mogli korzystać pracownicy po wejściu w życie zmian zapowiadanych przez rząd. Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego nie zmienią się, wprowadza się nowy urlop rodzicielski.

Płaca minimalna - czy będzie różna w poszczególnych regionach kraju?

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak–Kamysz jest przeciwny różnicowaniu płacy minimalnej w poszczególnych regionach kraju. Zdaniem części przedsiębiorców i ekonomistów zróżnicowanie mogłoby dać impuls do inwestowania w regionach biedniejszych. Minister pracy uważa, że sprowadziłoby się to jedynie do przenoszenia się firm z regionów o wyższej płacy do tych o niższej.

Urząd pracy będzie efektywniej pomagał bezrobotnym

Resort pracy chce poprawić efektywność urzędów pracy, by więcej osób znajdowało zatrudnienie. Ekonomiści uważają, że bezrobocie nie spadnie w wyniku polityki gospodarczej państwa, jednak może być mniej dotkliwe społecznie.

Zmiany w prawie pracy i NIP

Pracodawcy rozpoczynający działalność nie będą już musieli zawiadamiać o tym fakcie państwowego inspektora sanitarnego (projekt uchylenia art. 209 Kodeksu pracy). Potwierdzenia nadania NIP będą wydawane w ciągu trzech dni, a nie czternastu dni jak dotychczas (projekt zmiany art. 86 ust. 2 ustawy o NIP).

Wielu chętnych do pracy w służbach

Służby mundurowe zalała w tym roku lawina podań. W policji jest 6 chętnych do pracy na jedno miejsce, a w ABW - aż 106. Przez kryzys kandydaci cenią pewną pracę na państwowych posadach - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Oto najlepsi pracodawcy

Liczy się styl zarządzania, kultura organizacyjna, innowacyjność przedsiębiorstwa oraz stabilność zatrudnienia. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Antal International tym właśnie kierują się specjaliści i menadżerowie poszukując nowego miejsca pracy. Wysokość wynagrodzenia, chociaż wciąż bardzo istotna, jest dopiero piątym najczęściej wymienianym przez nich warunkiem. W rankingu najbardziej pożądanych pracodawców wciąż dominują duże korporacje. Wśród nich Ikea, Google, PKO BP czy PKN Orlen.

Pomysły na to, co zrobić, by Polaków było więcej

Stworzenie takich warunków dla przyszłych matek, by zdecydowały się one na więcej dzieci, niż przewidują prognozy oraz ograniczanie emigracji i zachęcanie cudzoziemców do osiedlania się w Polsce to działania konieczne w walce z depopulacją - uważa premier Donald Tusk.

Koniec nepotyzmu w urzędach?

Zakazu zatrudniania rodzin polityków i radnych, kar za załatwianie pracy znajomym, transparentności zatrudniania w urzędach i samorządach - chce PJN. Jej działacze zapowiedzieli wysłanie do premiera memorandum w sprawie ograniczania kolesiostwa w administracji publicznej.

Chcą dopracować urlopy rodzicielskie

 Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że jeżeli będzie trzeba, to jego resort wydłuży konsultacje społeczne ustawy dotyczącej urlopów rodzicielskich. Projekt został skierowany do konsultacji 9 listopada.

Rynek pracy rośnie na święta

Firmy zatrudniają tymczasowo dodatkowe osoby, by zaspokoić większy popyt - donosi "Rzeczpospolita".

Zmiany w ustawie zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawa zdrowotna zostanie znowelizowana, a część zmian będzie dotyczyć m.in. ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Przewiduje on ograniczenie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich do pracowników zatrudnianych na stanowiskach wymagających braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy.

Nie wszyscy nauczyciele z dużym stażem pracy przejdą na wcześniejszą emeryturę

Sejm odrzucił w piątek projekt nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, umożliwiających nauczycielom z dużym stażem pracy przechodzenie na wcześniejsze emerytury. Projekt zakładał rozszerzenie grupy uprawnionych do tego świadczenia.

Urlop wychowawczy po nowemu

Jeden miesiąc z 36-miesiecznego urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada projekt nowelizacji kodeksu pracy, który posłowie skierowali do dalszych prac w komisji polityki społecznej.

ZUS zapłaci za całe chorobowe?

Według złożonego w Sejmie poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy koszty choroby pracownika mają być od początku i w całości finansowane przez ZUS. Obecnie przez pierwsze 33 dni ciężar ten spoczywa na pracodawcy. Według BCC jest to rozwiązanie ciekawe, które zmniejszałoby istotnie koszty pracy, ale powinno być wprowadzane stopniowo.

Przeciętny okres poszukiwania pracy

Przeciętny okres poszukiwania pracy w Polsce wynosi już 11 miesięcy. W wypadku ludzi młodych jest to okres 18 miesięcy. Około 40% bezrobotnych jest gotowych podjąć jakiekolwiek zatrudnienie, niezależnie od tego, czy jest to umowa o pracę, na jaki okres i za jaką płacę – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski.

Wkrótce może powstać nawet 30 tys. nowych miejsc pracy

Nawet 30 tys. miejsc pracy mają przynieść inwestycje realizowane obecnie przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W tej chwili są to 134 projekty o łącznej wartości ok. 4,2 mld euro. – Paradoksalnie, im gorszy klimat w Europy, tym lepsze wyniki inwestycyjne mamy od kilku lat w Polsce – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Sławomir Majman, szef PAIiIZ. Naszym krajem wciąż najbardziej interesują się firmy z USA, ale coraz chętniej zaglądają tu też przedsiębiorcy z Chin.

Przed świętami łatwiej o pracę tymczasową

W ostatnich tygodniach roku rośnie popyt na pracowników tymczasowych. W przedświątecznym szczycie więcej osób zatrudniają sklepy a także producenci, chcąc zdążyć z realizacją zamówień - twierdzą przedstawiciele agencji zatrudnienia.

Deregulacja zawodów szansą na spadek bezrobocia i cen usług

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się w Sejmie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i prezydium klubu PiS, z którym rozmawiał o najnowszych propozycjach resortu, w tym m.in. o projekcie deregulacyjnym - poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa Patrycja Loose.

Jak połączyć pracę z wychowaniem dzieci

"Między pracą a domem. Kto wychowa nasze dzieci" - nad tą kwestią zastanawiać się będą uczestnicy środowej debaty w Pałacu Prezydenckim. W spotkaniu weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, jego małżonka oraz m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Oto recepta na uzdrowienie systemu emerytalnego

Powrót do wyższych składek dla OFE i likwidacja emerytur mundurowych – to, zdaniem Business Centre Club, recepta na uzdrowienie systemu emerytalnego w Polsce. Eksperci przekonują, że kolejne "manewry" przy OFE są niepotrzebne. Z wyliczeń BCC wynika, że przywileje emerytalne służb mundurowych to dla budżetu wydatek rzędu 20 mld zł.

Zmiany w systemie rentowym mundurowych

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych MSW. Nowe przepisy wprowadzają - podobnie jak w systemie powszechnym - dwie kategorie niezdolności do pełnienia służby w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich.

Wskaźnik Dobrobytu w listopadzie bez zmian

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, w listopadzie pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca - podało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: bezpieczeństwa i higieny pracy; prewencji wypadkowej, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad wypełniania, korygowania, przekazywania do ZUS dokumentów zgłoszeniowych.

Czy to koniec z przywilejami emerytalnymi?

By system emerytalny w Polsce był efektywny, musi być trójfilarowy; należy wyeliminować przywileje emerytalne, które za dużo kosztują budżet państwa; nie wolno dalej manipulować przy składkach do Otwartych Funduszy Emerytalnych - przekonywali w poniedziałek eksperci Business Centre Club.

Więcej pracowników dostanie "trzynastki"

Opublikowano projekt ustawy zmieniającej ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników strefy budżetowej. Proponowane regulacje zwiększają krąg osób uprawnionych do otrzymania „trzynastki”.

Pensje wzrosną niemal wszędzie, ale niewiele

Najwyższe podwyżki płac w 2013 r. zapowiadają sektory technologiczny - o 4,3 proc. i produkcyjny - o 4,2 proc. - informuje "Puls Biznesu", powołując się na badania firmy doradczej Mercer.

Od nowego roku pieniądze pójdą za bezrobotnym

Współpraca urzędów pracy i prywatnych agencji zatrudnienia to krok w dobrym kierunku – uważają niektórzy eksperci. Wskazują przykłady innych krajów, gdzie od lat widać pozytywne skutki takiego współdziałania. W Polsce pierwszy program pilotażowy w Gdańsku nie zakończył się sukcesem, ale resort pracy zamierza uruchomić kolejny. Ma ruszyć na początku przyszłego roku i będzie kosztować ok. 30 mln zł.

Nowe świadczenia rodzinne uchwalone

Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona w piątek przed Sejm.

REKLAMA