Urlop dla ojca, gdy matka w szpitalu
REKLAMA
Zgodnie ze zmienionymi przepisami kodeksu pracy, od 1 stycznia obowiązują dłuższe urlopy macierzyńskie. Pracownicy przysługuje obecnie taki urlop w wymiarze:
REKLAMA
• 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
• 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
• 33 tygodnie - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
• 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie lub
• 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Zwiększony wymiar urlopu macierzyńskiego stosuje się także do osób korzystających z urlopu macierzyńskiego w dniu 1 stycznia 2009 r.
Przepisy stanowiące, że co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, pozostały niezmienione. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może nadal - tak, jak dotychczas - zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Pracownica powinna zgłosić pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy, przy czym do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
Z dniem 1 stycznia 2009 r. w kodeksie pracy dodano natomiast nowe regulacje, zgodnie z którymi w przypadku pobytu matki dziecka w szpitalu, przez ten okres z urlopu macierzyńskiego może korzystać ojciec dziecka. W sytuacji gdy - po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze ośmiu tygodni - pracownica uprawniona do tego urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, to prawo do części urlopu macierzyńskiego, odpowiadającej okresowi jej pobytu w szpitalu, przysługuje pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. W takim przypadku urlop macierzyński matki ulega przerwaniu na okres, w którym z takiego urlopu korzysta ojciec wychowujący dziecko. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego, wykorzystanego przez matkę i ojca dziecka, nie może jednak przekroczyć wskazanego na wstępie wymiaru przewidzianego dla tego urlopu.
Przez okres urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko, ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat