| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlop dla ojca, gdy matka w szpitalu

Urlop dla ojca, gdy matka w szpitalu

W razie pobytu matki dziecka w szpitalu z części urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami kodeksu pracy, od 1 stycznia obowiązują dłuższe urlopy macierzyńskie. Pracownicy przysługuje obecnie taki urlop w wymiarze:

• 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

• 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,

• 33 tygodnie - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,

• 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie lub

• 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zwiększony wymiar urlopu macierzyńskiego stosuje się także do osób korzystających z urlopu macierzyńskiego w dniu 1 stycznia 2009 r.

Przepisy stanowiące, że co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, pozostały niezmienione. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może nadal - tak, jak dotychczas - zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Pracownica powinna zgłosić pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy, przy czym do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Z dniem 1 stycznia 2009 r. w kodeksie pracy dodano natomiast nowe regulacje, zgodnie z którymi w przypadku pobytu matki dziecka w szpitalu, przez ten okres z urlopu macierzyńskiego może korzystać ojciec dziecka. W sytuacji gdy - po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze ośmiu tygodni - pracownica uprawniona do tego urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, to prawo do części urlopu macierzyńskiego, odpowiadającej okresowi jej pobytu w szpitalu, przysługuje pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. W takim przypadku urlop macierzyński matki ulega przerwaniu na okres, w którym z takiego urlopu korzysta ojciec wychowujący dziecko. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego, wykorzystanego przez matkę i ojca dziecka, nie może jednak przekroczyć wskazanego na wstępie wymiaru przewidzianego dla tego urlopu.

Przez okres urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko, ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »