REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego/Fot. Fotolia
Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustalając urlop proporcjonalny, należy pamiętać o kilku zasadach. Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego u kolejnego pracodawcy? Czy błąd poprzednich pracodawców skutkuje koniecznością udzielenia wyższego wymiaru urlopu?

Od połowy lipca będziemy zatrudniać osobę, która do końca stycznia pracowała u jednego pracodawcy, a od połowy marca do połowy czerwca u kolejnego. Na razie zawarliśmy umowę na 3 miesiące, ale możliwe, że później podpiszemy następną. Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. W świadectwie pracy od pierwszego z pracodawców wskazano, że wykorzystał 2 dni (16 godzin) urlopu. W drugim świadectwie widnieje wykorzystanie urlopu w wymiarze 6 dni. Ile urlopu powinniśmy udzielić tej osobie w 2016 r.? Wydaje mi się, że w przedstawionych świadectwach urlop jest zaniżony. Czy w związku z tym może nas obciążać konieczność udzielenia należnego urlopu za wcześniejszy okres?

Autopromocja

W przypadku obecnej umowy pracownik ma prawo do 9 dni urlopu. Ustalamy go na razie w odniesieniu do okresu, na jaki została zawarta umowa, przy zastosowaniu zaokrągleń do pełnych miesięcy kalendarzowych. Natomiast za zaniżenie urlopu przy wcześniejszym zatrudnieniu odpowiadają poprzedni pracodawcy, do których pracownik powinien się zwrócić o wypłatę należnego ekwiwalentu.

Polecamy produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Obecny wymiar

Obecnie pracownik jest zatrudniony na 3 miesiące, ale zasady rozliczania urlopu skutkują tym, że już dla obecnej umowy powinien on być wyliczony dla 4 miesięcy. Niepełne miesiące kalendarzowe zaokrąglamy bowiem w górę do pełnych miesięcy. W razie zakończenia i podjęcia kolejnego zatrudnienia w trakcie tego samego miesiąca zaokrąglenia dokonuje dotychczasowy pracodawca. Jednak w lipcu pracownik nie pracował u innego pracodawcy, a zatem to czytelnik dokona zaokrąglenia za ten miesiąc.

Za okres zatrudnienia w firmie czytelnika na podstawie obecnej umowy pracownikowi przysługuje prawo do 9 dni (72 godzin) urlopu (26 x 4/12 = 8,66, co zaokrąglamy w górę do pełnego dnia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dalszy angaż

Jeżeli jednak zatrudnienie będzie kontynuowane w ramach kolejnej umowy, to sytuacja nieco się komplikuje. Nie można obecnie przyjąć, że pracownikowi przysługuje po prostu 13 dni urlopu. Wynika to z art. 1551 par. 1 pkt 2 k.p., zgodnie z którym ma on prawo do urlopu w wymiarze:

- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Jak na razie zatrudniony nabywa więc możliwość korzystania z urlopu w wymiarze 9 dni. Przy kolejnej umowie (od połowy października do co najmniej końca roku) byłoby to kolejne 5 dni (26 x 2/12 = 4,33, co zaokrąglamy w górę do pełnego dnia).


Poprzednie zatrudnienie

U poprzednich pracodawców pracownik nabył urlop w następującym wymiarze:

- zatrudnienie w styczniu – 3 dni (26 x 1/12 = 2,17, co zaokrąglamy do pełnego dnia),

- zatrudnienie od połowy marca do połowy czerwca – 9 dni (26 x 4/12 = 8,66, co zaokrąglamy w górę do pełnego dnia).

Takie wymiary urlopów powinny być u tych pracodawców rozliczone – jeżeli pracownik nie wykorzystał wypoczynku, to ekwiwalentem pieniężnym. W świadectwie pracy pracodawca wskazuje m.in. urlop wypoczynkowy wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, przy czym podaje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za który przysługuje ekwiwalent pieniężny. Nie dokonuje się przy tym rozbicia na urlop wykorzystany w naturze i rozliczony ekwiwalentem pieniężnym. Skoro zatem w świadectwach pracy podano mniejsze liczby, to oznacza, że należne pracownikowi świadczenia zostały zaniżone. Czytelnik za to jednak nie odpowiada. Błąd poprzednich pracodawców nie skutkuje koniecznością udzielenia pracownikowi wyższego wymiaru urlopu niż wynika z zasady proporcjonalności. [ramka]

Ponadto wymiar urlopu pracownika w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z jego urlopowego stażu pracy, tj. 26 dni. ©?

Błąd poprzednich pracodawców nie skutkuje koniecznością udzielenia wyższego wymiaru urlopu.

Podstawowe reguły

Ustalając urlop proporcjonalny, należy pamiętać o następujących zasadach:

● kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. W razie zakończenia i podjęcia kolejnego zatrudnienia w trakcie tego samego miesiąca zaokrąglenia dokonuje dotychczasowy pracodawca;

● niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia;

● łącznie w trakcie roku pracownik nie może mieć więcej niż – w zależności od urlopowego stażu pracy – 20 lub 26 dni urlopu; dotyczy to zarówno kwestii zaokrągleń, jak i przypadków, w których u poprzedniego pracodawcy pracownik wykorzystał więcej urlopu niż przypisane do długości zatrudnienia u tego pracodawcy w danym roku. W takich sytuacjach kolejny pracodawca udzieli odpowiednio niższego urlopu. ©?

Podstawa prawna:

Art. 1551 i 1552a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA