reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego

Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego

Ustalając urlop proporcjonalny, należy pamiętać o kilku zasadach. Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego u kolejnego pracodawcy? Czy błąd poprzednich pracodawców skutkuje koniecznością udzielenia wyższego wymiaru urlopu?

Od połowy lipca będziemy zatrudniać osobę, która do końca stycznia pracowała u jednego pracodawcy, a od połowy marca do połowy czerwca u kolejnego. Na razie zawarliśmy umowę na 3 miesiące, ale możliwe, że później podpiszemy następną. Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. W świadectwie pracy od pierwszego z pracodawców wskazano, że wykorzystał 2 dni (16 godzin) urlopu. W drugim świadectwie widnieje wykorzystanie urlopu w wymiarze 6 dni. Ile urlopu powinniśmy udzielić tej osobie w 2016 r.? Wydaje mi się, że w przedstawionych świadectwach urlop jest zaniżony. Czy w związku z tym może nas obciążać konieczność udzielenia należnego urlopu za wcześniejszy okres?

W przypadku obecnej umowy pracownik ma prawo do 9 dni urlopu. Ustalamy go na razie w odniesieniu do okresu, na jaki została zawarta umowa, przy zastosowaniu zaokrągleń do pełnych miesięcy kalendarzowych. Natomiast za zaniżenie urlopu przy wcześniejszym zatrudnieniu odpowiadają poprzedni pracodawcy, do których pracownik powinien się zwrócić o wypłatę należnego ekwiwalentu.

Polecamy produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Obecny wymiar

Obecnie pracownik jest zatrudniony na 3 miesiące, ale zasady rozliczania urlopu skutkują tym, że już dla obecnej umowy powinien on być wyliczony dla 4 miesięcy. Niepełne miesiące kalendarzowe zaokrąglamy bowiem w górę do pełnych miesięcy. W razie zakończenia i podjęcia kolejnego zatrudnienia w trakcie tego samego miesiąca zaokrąglenia dokonuje dotychczasowy pracodawca. Jednak w lipcu pracownik nie pracował u innego pracodawcy, a zatem to czytelnik dokona zaokrąglenia za ten miesiąc.

Za okres zatrudnienia w firmie czytelnika na podstawie obecnej umowy pracownikowi przysługuje prawo do 9 dni (72 godzin) urlopu (26 x 4/12 = 8,66, co zaokrąglamy w górę do pełnego dnia).

Dalszy angaż

Jeżeli jednak zatrudnienie będzie kontynuowane w ramach kolejnej umowy, to sytuacja nieco się komplikuje. Nie można obecnie przyjąć, że pracownikowi przysługuje po prostu 13 dni urlopu. Wynika to z art. 1551 par. 1 pkt 2 k.p., zgodnie z którym ma on prawo do urlopu w wymiarze:

- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Jak na razie zatrudniony nabywa więc możliwość korzystania z urlopu w wymiarze 9 dni. Przy kolejnej umowie (od połowy października do co najmniej końca roku) byłoby to kolejne 5 dni (26 x 2/12 = 4,33, co zaokrąglamy w górę do pełnego dnia).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Zdjęcia

Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego/Fot. Fotolia
Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego/Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama