REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wychowawczy dla samozatrudnionych

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Czy samozatrudniona matka może iść na urlop wychowawczy?
Czy samozatrudniona matka może iść na urlop wychowawczy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły tylko pomarzyć o urlopie wychowawczym. Możliwe, że już za niedługo marzenia te spełnią się. Pojawił się bowiem projekt urlopów dla samozatrudnionych.

Samozatrudnienie to jednoosobowa działalność gospodarcza. Sytuacji w której osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek i na własne ryzyko.

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczas kobiety prowadzące własną działalność nie mogą przejść na urlop wychowawczy. Jest to przejaw dyskryminacji. Osoby prowadzące firmy opłacają takie same składki na ZUS, jak pracownicy. Nie mają natomiast takich samych praw w zakresie sprawowania opieki nad dzieckiem.

Co jeszcze tracą samozatrudnieni. Osoby prowadzące jednoosobową działalność, nie mając prawa do urlopu wychowawczego, nie zyskują prawa do opłacanych z budżetu składek na emeryturę, rentę i ubezpieczenia zdrowotne.

Zobacz: Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?

Samozatrudnieni muszą na czas sprawowanie opieki nad dzieckiem przerwać prowadzoną przez siebie działalność. Wiąże się to z utratą prawa do opieki lekarskiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ważne, okres sprawowania opieki nad dzieckiem nie wlicza się samozatrudnionym do stażu ubezpieczeniowego

Osoby samozatrudnione ponadto nie mają prawa do zasiłku rodzinnego, otrzymywanego w związku z przebywaniem na urlopie wychowawczym.

Proponowane zamiany:

  • uzyskanie przez samozatrudnionych prawa do urlopu wychowawczego,
  • urlop wychowawczy samozatrudnionego będzie trwał do trzech lat, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czterech lat,
  • samozatrudniony opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem, uzyska prawo do urlopu wychowawczego do trzech lat, ale z możliwością wykorzystania go do ukończenia przez dziecko 18 roku życia,
  • składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za samozatrudnionych przebywających na urlopach wychowawczych opłaci budżet,
  • osoby samozatrudnione, będą mogły w czasie wychowawczego skorzystać z opieki lekarskiej,
  • samozatrudnieni mają uzyskać praw do zasiłku rodzinnego.

Takie rozwiązania, jeśli wejdą w życie, na pewno zachęcą młode matki do zakładania swoich własnych działalności gospodarczych.

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę jednorazową (wypłata gwarantowana).

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA