reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Zmiany w urlopie wychowawczym w 2013 roku

Zmiany w urlopie wychowawczym w 2013 roku

W 2013 roku mają zmienić się zasady dotyczące udzielania urlopów wychowawczych. Zmiany dotyczą m.in. korzystania z urlopu wychowawczego w częściach. Jakie jeszcze zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego mają być wprowadzone w 2013 roku?

Przyczyny zmian

Wprowadzane zmiany w zasadach udzielania urlopów wychowawczych mają na celu przystosowanie przepisów prawa krajowego do unijnych standardów wyrażonych dyrektywą Rady 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP i ETUC.

Obecne zasady udzielania urlopu wychowawczego

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Wymiar urlopu wychowawczego  wynosi maksymalnie 3 lata i udziela się go w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w czterech częściach i jest udzielany na wniosek uprawnionego pracownika.

Podstawą do udzielenia urlopu wychowawczego jest pisemny wniosek złożony przez pracownika. Pracodawca nie może bez wskazanego wniosku wysłać pracownika na urlop wychowawczy. W razie złożenia wniosku o urlop wychowawczy pracodawca, nie może odmówić udzielenia urlopu. Pracownik powinien złożyć wniosek co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Zobacz: Kiedy można zwolnić pracownika będącego na urlopie wychowawczym?

Jakie zmiany przyniesie 2013 rok?

8 listopada 2013 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej urlopów wychowawczych. Projekt nowelizacji przewiduje że:

  1. w urlopie wychowawczym wynoszącym 36 miesięcy zostanie wyodrębniony jeden miesiąc, który może wykorzystać wyłącznie drugi z rodziców dziecka,
  2. podwyższony będzie – z 3 do 4 miesięcy – urlop wychowawczy, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka,
  3. urlop wychowawczy może zostać podzielony na 5 części (obecnie 4). Pozwoli to wykorzystać nieprzenoszalną część urlopu wychowawczego jako samodzielną część takiego urlopu.

Ważnym z punktu widzenia pracownika rozwiązaniem jest rezygnacja z niekorzystnego przepisu mówiącego o proporcjonalnym obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy w roku kalendarzowym po nabyciu prawa do tego urlopu pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, a następnie powraca w tym samym roku do pracy. Zgodnie z nowym prawem urlop będzie uszczuplany tylko o czas, w którym osoba przebywa na urlopie wychowawczym.

Projekt zmian w prawie pracy zakłada, że składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama