| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r.

Ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zachowają w 2019 roku szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy tzw. urlop tacierzyński.

Ojciec-pracownik zachowa w 2019 roku prawo do dni wolnych na opiekę, urlopów rodzicielskich i urlopu okolicznościowego.

Urlop tacierzyński

Ojciec przede wszystkim nadal będzie miał prawo do urlopu tacierzyńskiego, pod warunkiem, że matka zdecyduje się zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego. Obowiązkowo matka będzie musiała wykorzystać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli po tym czasie nie zdecyduje się już dalej korzystać z urlopu (w całości lub części), ojciec dziecka będzie miał prawo wykorzystać 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. 

Ojcu będzie przysługiwało prawo do urlopu macierzyńskiego także wtedy, gdy matka będzie w szpitalu, jeśli wcześniej wykorzystała co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Także w razie śmierci matki w trakcie urlopu macierzyńskiego, ojciec otrzyma prawo do niewykorzystanej części urlopu.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami 

Urlop tacierzyński będzie przypadał bezpośrednio po przerwanym urlopie macierzyńskim matki, na wniosek ojca. Nie będzie można dzielić go na części, a za cały okres urlopu tacierzyńskiego ojciec otrzyma zasiłek macierzyński. 

Urlop ojcowski

Natomiast niezależnie od urlopu macierzyńskiego matki ojcu będzie przysługiwał urlop ojcowski w wymiarze do dwóch tygodni niezależnie od liczby urodzonych dzieci, który będzie musiał być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Będzie można go wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, z których żadna nie będzie mogła być krótsza niż tydzień.

Ojcowska opieka nad dzieckiem będzie w pełni płatna - pracownik otrzyma wtedy 100 proc. swojego normalnego wynagrodzenia.

Urlop ojcowski będzie udzielany na pisemny wniosek ojca-pracownika, a pracodawca będzie musiał go uwzględnić, jeśli został złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Urlop okolicznościowy

Pracownik-ojciec w 2019 roku nadal będzie miał prawo do urlopu okolicznościowego. W związku z urodzeniem się dziecka pracownik otrzyma zatem, niezależnie od przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, 2 dni wolne. Pracownikowi będzie przysługiwało za ten czas wynagrodzenie, liczone tak samo jak za urlop wypoczynkowy.

Przepisy nie precyzują, kiedy dokładnie pracownik powinien skorzystać z przysługujących mu dni wolnych, ale termin powinien mieć bezpośredni związek z narodzinami dziecka - możliwe jest więc zajmowanie się formalnościami w inny dzień, niż zdarzenie to faktycznie miało miejsce.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »