REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rekrutacja/fot. Shutterstock
rekrutacja/fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Kodeksie pracy znajduje się mechanizm ułatwiający znalezienia nowego miejsca zatrudnienia - dni wolne na poszukiwanie pracy. Jaki jest wymiar zwolnienia w takim przypadku? Komu przysługują wolne dni?

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy pracownikowi, który znajduje się w trakcie okresu wypowiedzenia, przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, przy czym podczas zwolnienia zachowuje on prawo do wynagrodzenia w normalnej wysokości.

Autopromocja

Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy

Liczba dni, które pracownik może wykorzystać na szukanie pracy w trakcie wypowiedzenia jest uzależniona od długości tego okresu. W tym przypadku musi on być nie krótszy niż dwa tygodnie - w przeciwnym razie pracownik nie będzie miał prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Jeżeli okres wypowiedzenia będzie wynosił od dwóch tygodni do miesiąca, pracownikowi będą przysługiwać dwa dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Z kolei jeśli okres wypowiedzenia będzie wynosił trzy miesiące, pracownik będzie mógł skorzystać z trzech dni płatnego zwolnienia.

Trzy dni zwolnienia - wyjątek

Co ważne, trzydniowy okres dni wolnych na poszukiwanie pracy może dotyczyć również sytuacji, gdy okres wypowiedzenia jest krótszy niż trzy miesiące. Należy zaznaczyć, że wyjątek ten zachodzi pod warunkiem, że wystąpią okoliczności wskazane w art. 361 § 1 - wypowiedzenia związane są z ogłoszeniem upadłości lub likwidacją firmy bądź też innym czynnikiem, niezwiązanym jednak z samymi pracownikami, kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia do miesiąca.

Dni wolne na poszukiwanie pracy - ograniczenia

Możliwość skorzystania z płatnych dni przeznaczonych na poszukiwanie pracy jest ograniczona w kliku sytuacjach. Według przepisów Kodeksu pracy, możliwość uzyskania zwolnienia na poszukiwanie pracy dotyczy wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę.

Jeżeli więc o rozwiązaniu stosunku pracy zadecydował pracownik, to nie ma on możliwości ubiegania się o takie zwolnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o zwolnienie

Należy pamiętać, że zwolnienie nie jest obligatoryjne - następuje on na wniosek pracownika.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mike
  2022-05-05 08:31:04
  Do Malwina A. Tkacz: to instytucja zwolnienia na poszukiwanie pracy, a nie instytucja urlopu. Proszę nie mylić pojęć wynikających z kodeksu pracy.
  0
 • Lidia
  2022-05-20 09:58:05
  Ja pracę mam dobrą, więc na ten moment zmieniać jej nie zamierzam. Dobrze zarabiam, bo stać mnie na wynajem mieszkania, płaty i jeszcze zostaje na swoje zachcianki. Ostatnio np. irobota sobie kupiłam. Pomocnik w mieszkaniu zawsze się przyda tym bardziej taki.
  0
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-05-05 12:54:17
  Może zamiast szukać pracy założyć własną działalność? Zapraszamy do nas! Oferujemy kompleksową pomoc w rejestracji spółki! :) rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA